2E ja mkIV:n downpipe

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

taggis
-
Viestit: 1691
Liittynyt: 8.8.2006 20:55

2E ja mkIV:n downpipe

ViestiKirjoittaja taggis » 14.1.2008 13:43

Onko tuossa pakoputken etummaisessa (pakosarja-kat) pätkässä oikeasti jotain erikoista. Itsellä se vuotaa jostain kohtaa ja pitäisi nostaa se pöydälle. Ajattelin mennä helpoimman kautta ja vein auton pakoputkiremontteihin erikoistuneelle korjaamolle jossa asentajat rupesi miltei hyppimään seinille kun on niin paskamainen homma. Kuulemma jotkut jouset pitää vaihtaa, eikä niitä saa kuin merkkiliikkeestä ja vaihtotyö pitää tehdä moottorin ollessa jossain tarkassa lämpötilassa ettei pultit katkea.

Kuulostaa jotenkin turhan avaruustieteelliseltä pakoputken irroitus noinkin tavanomaisessa moottorissa.
Viimeksi muokannut taggis, 15.1.2008 14:39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

TerZi1982
-
Viestit: 1631
Liittynyt: 1.3.2004 0:17
Viesti:

ViestiKirjoittaja TerZi1982 » 14.1.2008 14:30

ei se mikään ihme homma oo mut ehkä hitusen vittuainen ja ne pultit menee kyl helposti poikki =) mut en kyl tohon koneen tiettyyn lämpötilaan usko... kuumaks vaan kone ja kädet ristii ;)

taggis
-
Viestit: 1691
Liittynyt: 8.8.2006 20:55

ViestiKirjoittaja taggis » 15.1.2008 14:45

Muokkasin otsikkoa hiukan. Vortexilla monet on vaihtaneet kolmoskoriseen 2.0 IV Golfin downpipen ja pitäisi mennä paikoilleen heittämällä. Kaikissa tapauksissa mkIII oli ABA,mikä tietenkin on Motronic-jenkkikone. Onnistuuko sama swappi täkäläiseen 2E-koneeseen.

Virtaa kuulemma paremmin ja kuulostaa hienommalta. Jos tuo nyt kerran vaihtoon menee niin IV ja III downpipet taitaa olla suunnilleen samoissa hinnoissa,


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 45 vierailijaa