Ajoneston entisöijää Turun seudulla?
Valvoja: ffp jäsenet
Ajoneston entisöijää Turun seudulla?
Kaiken täältä lukemani perusteella olen antanut itseni ymmärtää että autosta on menossa toi ajoneston lukupuola. Olisko kellään vinkkiä että missä kannattais täällä Turun seudulla vaihdattaa? Ja olisko jonkunasteista hinta-arviota heittää? Auto on Seat Toledo 1.6 vm -00 Jotenkin pyrin välttämään noita Metroauton palveluita, eli jos joku muu paikka löytyisi, olisin kiitollinen vinkistä.
Päivitystä tilanteeseen: Kävin tänään Metroautossa luetuttamassa vikakoodit huokeaan 49 eur. hintaan.. Vikakoodina: Avaimen signaali liian heikko, tai jotain sinnepäin. Setä meinas että mittaristo pitää vaihtaa (hinta jotain kivitalon luokkaa). Kysyin että voisko se vika kuitenkin olla lukupuolassa, äijä kattos vaan pitkään, ja sanos että kyllä näistä yleensä mittaristo menee. Mitään takuita ei tietenkään ollut, että vika olisi siinä. Kannattaisko mun kuitenkin nyt vaihtaa se lukupuola ensin, ja ruveta sit ihmettelemään sitä mittariston vaihtoa, jos ei ala pelaamaan?
Mitäköhän se auto mahtaa tehdä? Mulla on päällä nyt tilanne että auto ei välillä käynnisty ajoneston takia ja avaimet ja auto on koodattu 2kertaa uusiksi, eka kerta kun teetin uuden avaimen ja toinen kerta ihan varmistukseksi ettei edellises koodaukses mikää menny vikaan kun sitä ennen toimi normaalisti. Ja hämeenlinnan autokuviossa sanottiin että seuraavaksi lukupuola vaihdettava jos tota vikaa ilmenee, koska tekee tuota molemmilla avaimilla (uudella ja vanhalla). Eli jos seuraavan kerran mulla ajonesto sammuttaa auton niin ois se lukupuola vaihdettava, tosin ennen sitä kokeilen paineilmalla suihkutella siitä virtalukosta. Mites se nyt mittaristosta vois riippua, emmätajuu.
Mites tua, jos haen romikselta mittariston ja paan paikalleen, pitääkö sitten koodailla jotain, vai lähteekö pelittämään ihan issekseen? Ja saako siihen mittariin jollain ilveellä oikeat kilometrit?
Itsellä ex-a3 teki sellasta et kun strattas niin kävi parisek -> ja sammu.
Viaksi paljastu mittaristo (ajonesto), vaikkei mitään muuta vikakoodia jättänytkään kun "Moottorin ohjainlaite lukittu, satunnainen".
Eli ei ilmeisesti oikee mittaristo kommunikoinu moottorin-ohjainlaitteen kanssa.
Uus mittaristo kehiin -> ja homma rokkas, uuteen mittaristoon saa ainakin oikeet kilometrit syötettyä, vanhaan niitä ei käsittääkseni pysty muuttamaan.
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa