Kyseessä VW Polo vm.02 eli sitä uudempaa koppaa. Talven toimi moitteettomasti mutta keväällä syttyi ekan kerran tuo ohjaustehostimen merkkivalo ja silloin tehostin ei siis toimi. Sammui kuitenkin hetken päästä. Tarkistin öljyt ja oli riittävästi, mutta varmuuden vuoksi imin vanhat pois ja laitoin uudet.
Sen jälkeen tehnyt n.5 kertaa samaa ja nyt sitten teki niin että on palanut kokoajan kaksi päivää. Vikaakoodit luin nyt sitten vag-comilla ja löytyi seuraavaa:
2 Faults Found:
00816 - Power Steering Sensor (G250)
30-00 - Open or Short to B+
00816 - Power Steering Sensor (G250)
27-00 - Implausible Signal
Nuo kuittasin mutta ei vaikuttanut muuten kuin että valo sammui hetkeksi ja silläkään aikaa tehostin ei toiminut.
Ilmeisesti siis jostain tehostimen anturista on kysymys, kosketushäikkää tjn. Olisko mitään tarkempaa tietoa mitä noi meinaa tai mistä vikaa etsiä? Onko vastaavaa vikaa ilmennyt kellään muulla? Ainakin oletan että sama sähköinen tehostin löytyy monesta muustakin VAGineesta.
Ohjaustehostin ei toimi
Valvoja: ffp jäsenet
En nyt tiedä onko just siitä sun autosta kun tuo Polo vaihtuu just tuossa 2002-03 välillä.
Kuitenkin tuossa on ainoa sensori minkä löysin. Tuo kuva ja varaosanumero on siis -03 polosta.
http://shooterz.sytes.net:8080/~kozel/webbiin/ohjaus.jpg
Kuitenkin tuossa on ainoa sensori minkä löysin. Tuo kuva ja varaosanumero on siis -03 polosta.
http://shooterz.sytes.net:8080/~kozel/webbiin/ohjaus.jpg
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 34 vierailijaa