3B Passatin perä tuntuu vetelältä ja kovalta??
Voiko syynä olla pakkanen joka olisi jumittanut iskarit? Autolla ei olla ajettu töyssyistä ja joulukuussa iskarit oli hyvässä iskussa, katsoin myös etteivät ole valuttaneet öljyjä pihalle.
Oireina tärinä silloin tällöin, levoton perä ajossa ja etenkin kaupunkiajossa kivireki tyylinen perä autossa. Tuntuu myös että jossain 80km/h-100km/h auto joskus heittää sivulle päin. Ja kun autoa vemputtaa niin tuntuu että perä niiaisi hieman liikaakin jo.
Huittisten laatuautosta sanottiin puhelimessa että vaikuttaisi iskarien jämähtämiseltä nyt kun on tuota pakkastakin ollut.
Aurauskulmat katsottiin myös tällä viikolla ja tuo ongelma esiintyi jo sitä ennen.
3B Passatin perä tuntuu vetelältä ja kovalta??
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 34
- Liittynyt: 22.11.2006 18:30
mulla alkoi pakkasien aikaan kova pauke 3b:n takapäästä ja arvelin iskareiden antautuneen mutta asiaa eilen tutkaillessa selvisi että paukkeen aiheuttaja on vetiset/jäätyneet pohjaanlyönti kumit.autoa on madallettu n. 40mm ja joustoa jäljellä enää n. 40mm jolloin kumit ottavat kiinni."täräyksen"jälkeen mullakin hieman oudon oloinen ajettava.joustaa hyvin tiettyyn asti ja sit tulee stoppi joustoon.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa