Remmiahdin

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

paavo1
-
Viestit: 41
Liittynyt: 10.8.2003 21:25

Remmiahdin

ViestiKirjoittaja paavo1 » 26.1.2007 13:58

Anteeksi

Tuli hankittua Toyota SC-14 remmi ja laakerit pitäisi vaihtaa.
Turkulaisista laakerikaupoista kerrotaan jotta koko suomesta ei saa kun ovat jotain erikoiskokoisia.
Neuvoja kaivattaisiin mistä osat jotta saisi vehkeen kasaan.

justus
ffp jäsen
Viestit: 2532
Liittynyt: 18.7.2003 15:40

ViestiKirjoittaja justus » 26.1.2007 14:01

Osaisko ne ihan merkkiliikkeessä auttaa? Luulen että kannattaa ainakin kysyä, entäs dyny tai Toyotan foorumit

paavo1
-
Viestit: 41
Liittynyt: 10.8.2003 21:25

ViestiKirjoittaja paavo1 » 26.1.2007 14:05

toyota kerhoon en ole jäseneksi ryhtynyt kun en tiedä saako sieltä jäsenmaksua vastaan tarvittavaa tietoa ja Euroopa tuontimalleissa ahdinta ei ole ollut joten tuskin maahantuoja auttaa.

Warmaster
-
Viestit: 1770
Liittynyt: 23.7.2003 9:13

ViestiKirjoittaja Warmaster » 26.1.2007 16:27

http://www.suomenyritykset.fi/Matti%20Toivola%20Oy/11136799/
Otappa tuonne yhteyttä ja kysele.
Toinen mahdollisuus on koneistaa laakeripaikat mahdollisesti uusiksi jolloin voidaan käyttää normaalimman kokoisia laakereita.
Kannattaa olla tarkkana koneistuksessa että vetorattaat toisessa päässä pysyvät kohdallaan. pienikin heitto saa siivet raapaisemaan yhteen.
Tarkasta samalla ahtimen siivet, niissä ei saisi olla isoja iskeymiä tai ne eivät saisi olla teräväreunaisia(siivet pitäisi olla pyöreä reunaisia mutta paljon ajetuissa ja paskaa imeneissä ne ovat terävät ja heikentävät ahtimen toimintaa)

Suomessa näitä korjaa myös Anita mäkelän puoliso, en vaan muista firman nimeä enää.
Ja kysyisin sieltä merkkiliikkeestä vaika näitä ei euroopan tuotimalleissa olisikaa ollut, koska nykyään näitäkin on roudattu suomeen ja osiakin etsitty varmasti.
Ahdin on muuten Oguran SC-14, jota tojota käyttää/käytti.
Itselläni oli Oguran järein versio(mahdollisesti SX-25, ei varmuutta, koska volvo oli poistanut merkinnät) Volvon FL6 kuorma-autosta.
Ahdin on nykyään 350Cid chevyn koneessa kiinni ja tuottaa kivasti 1.3bar ahtopainetta jos muutamasta tuhannesta kierroksesta.
Harmittaa kun möin sen säikähtäessäni vetorattaiden paikalleen saamattomuutta(ei osunut jako kohalle)...

L-Janne
-
Viestit: 1784
Liittynyt: 8.8.2003 11:15

ViestiKirjoittaja L-Janne » 26.1.2007 17:54

T-Tech tuskin tarkoittaa Anita Mäkelän ja Tommi Haapasen kanafarmia, vaan Mäkelän entisen päämekaanikon, Simo Patoharjun, Specialty Engineeringiä joka ainakin jossain vaiheessa oli erinäköisiin remmiahtimiin erikoistunut.

turbo
-
Viestit: 254
Liittynyt: 23.7.2003 16:54
Viesti:

ViestiKirjoittaja turbo » 26.1.2007 22:08

Kyllä merkkiliikkeestä saa semmoisienkin mallien osia mitä suomeen ei ole tuotu, luonnollisesti tilaustavaraa toimitus ajalla x. Jos varaosanumerot on tiedossa niin homma on tosi helppo, mutta ilmankin pärjää varaosa ohjelma toyotalla tuntee muitakin ku suomeen tuotuja.

Juvonen
-
Viestit: 1694
Liittynyt: 23.7.2003 14:15

ViestiKirjoittaja Juvonen » 27.1.2007 0:30

Velipojalla on tunnukset tonne fintoyssiin ja kyllä siellä näyttäs oleva yhtä laajat keskustelut kuin täälläki. Ei se maksukaa kovin paha näytä oleva 20e/vuos. Vähentää varmaan hyvin kaikkee häirikkö porukkaa...


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa