Tavaratilan valot palaa jatkuvasti

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Jaran
-
Viestit: 185
Liittynyt: 28.2.2006 15:23

Tavaratilan valot palaa jatkuvasti

ViestiKirjoittaja Jaran » 16.5.2006 12:45

Eli otsikon mukainen ongelma on kyseessä farmari Octaviassa. Ei sammu vaikka luukun laittaa kiinni ja ovet lukkoon. Mikähän auttaisi?
Edellinen omistajakin ilmeisesti tiesi vian sillä kun aloin polttimoja vaihtamaan niin eipä siellä ollut vanhoja paikoillaan vaan ne oli irroitettu. Tokihan tuo vikaan auttaa, mutta olisi se mukavaa, että ne toimisi normaalisti.

Ensimmäisenä tulee mieleen luukun auki -asennon tunnistava anturi, mutta pikaisella vilkaisulla en semmoista luukun reunassa/karmissa huomannut. Onkohan se lukon yhteydessä jotenkin luukun sisällä tai peräti kynnyksen sisällä?

Jaran
-
Viestit: 185
Liittynyt: 28.2.2006 15:23

ViestiKirjoittaja Jaran » 17.5.2006 9:38

Kaikillako täällä kontin valot on toiminut aina moitteitta?

Eikös tuossa mallissa ole can-väylä vai muistanko väärin? Voisiko siinä olla jotakin ongelmia, jäänyt bitti poikittain tms..:)

William
-
Viestit: 635
Liittynyt: 23.7.2003 16:38

ViestiKirjoittaja William » 17.5.2006 10:30

Neloskoppasessa golfissa anturit löytyvät lukkomekanismeista ja niiden tilat näkyy VAG-COM:ssa. Veikkaisin, että Skodassa käytetään samoja periaatteita.

Jaran
-
Viestit: 185
Liittynyt: 28.2.2006 15:23

ViestiKirjoittaja Jaran » 17.5.2006 13:40

Ok. En tuota kaapelia omista sen kummemmin kuin en läppäriäkään.

Onkohan se mekanismi siellä lukon sisällä vai luukun sisällä lukon vieressä?

William
-
Viestit: 635
Liittynyt: 23.7.2003 16:38

ViestiKirjoittaja William » 17.5.2006 23:41

Muisti pätkii pahasti kytkimien sijoituksen suhteen, mutta takaluukun verhouslevyn poistamalla, asian pystyy selvittämään aika helposti. Ovissa kytkimet on integroitu lukkoihin, joten takaluukun kytkimetkin on aika varmasti samalla tavoin integroitu lukkoon. Golfissa takaluukun anturoinnit ja ohjaukset hoidetaan Can-solmun kautta, eli jos kytkimet ja johdotukset Can-solmulle on kunnossa, samoin kuin johdotukset Can-solmulta sisävalolle, niin silloin vikaa pitää hakea Can-solmusta.

Jaran
-
Viestit: 185
Liittynyt: 28.2.2006 15:23

ViestiKirjoittaja Jaran » 6.9.2006 15:42

Nyt kävin kurkkaamassa kontin oven sisältä mekanismia. Mikrokytkin oli ehjä mutta muovihärpäke, joka painaa lukon kiinni asennossa semmoista liikkuvaa muovilevyä, joka taas painaa mikrokytkintä, oli rikki.

Eli tuo liikkuva (vähän pienen viikatteen näköinen :) musta muovinpala oli ehjä, mutta vaalea "muovitikku" joka painaa tuon viikatteen välityksellä mikrokytkintä, oli rikki. Toivottavasti saitte kuvauksista selvän :)

Yritin liimata mutta ainakaan ensimmäisellä kerralla ei pysynyt. Pitää vielä liimaa yrittää näyttää.

Kuinkahan pienissä osissa tuon lukon saa varaosatiskiltä? Joutuuko koko lukon ostamaan?

Vesax
-
Viestit: 248
Liittynyt: 10.3.2004 16:19

ViestiKirjoittaja Vesax » 7.9.2006 22:19

Mulla oli ennen Skoda Octavia Combi ja siinä oli joku mikrokytkin tms. hajalla...

Eli takakontissa paloi valot.. vaikka oli luukku kiinni ja ovet lukossa....

Murre
-
Viestit: 1761
Liittynyt: 23.7.2003 10:31

ViestiKirjoittaja Murre » 8.9.2006 6:56

Osaakos kukaan kertoa, että missä piilee ongelma. Kun avaan IV Golffin -99 takaluukun, niin valo syttyy normaalisti, mutta välähtää n. 5-10 sekunnin kuluttua avaamisesta! Muuten palaa normaalisti.

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 8.9.2006 7:37

Mulla Ocu teki aikanaan samaa, arvelisin sen olevan ominaisuus.

Jaran
-
Viestit: 185
Liittynyt: 28.2.2006 15:23

ViestiKirjoittaja Jaran » 8.9.2006 20:37

Tosiaan ton lukon avasin ja purin, niin se mikrokytkin on ehjä. Sain sen toimimaan niin, että välillä toimii välillä ei. Johtuu käyttövivuston muovipalan lohkeamisesta, joka ei ensimmäisellä liimauksella pysynyt.

Se haljennut osa on "lukon" mekanismin puolella (mikrokytkimen voi siis irroittaa pakettina), joten mikrokytkimen uusinta ei korjaa tuota vikaa, sillä luulen ettei tuo muovihärpäke kuulu siihen pakettiin. Myydäänköhän noita osia erikseen? Ei viittis koko lukkopesää ostaa.

Valot tosiaan sammuu välillä niin kuin kuuluukin, sitten kun kopauttaa konttiin niin syttyy taas. Samoiten ajon aikana valot syttyy/sammuu. Tilanne oli korjattu edellisen omistajan toimesta polttimot poistamalla ja sama korjaustapa jatkuu..:)


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa