Työkalut BKD kannen irroitukseen

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

miqsa
-
Viestit: 5
Liittynyt: 19.11.2009 16:26

Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja miqsa » 15.11.2024 23:19

Tekevälle sattuu. Jakohihnan kiristimen pinnapultin kierteet (m8) tuli ulos kannesta hihnan vaihdon yhteydessä. Uusien kierteiden (m10, uudessa pinnapultissa kun on tyvessä isompi kierre) teko kanteen meni vituralleen, käsipelillä vinoon. Hieno fiilis kun tuon huomasi. Nyt ois suunnitelmana kannen irroitus ja roudaus koneistamolle jossa helicoil suoraan paikalleen (luottamus saada helicoil suoraan kansi paikallaan on nollilla). Vaan näemmä tarvitaan erikoistyökaluja kannen irroitukseen.

Löytyisiköhän foorumilta vuokralle T10262 kehystä, T10051 nokka-akselin kiinnipitäjää ja T10052 ulosvetäjää? Ja muuten vinkkejä hommaan? Jälkimmäiset 2 työkalua pystynee jotenkin soveltamaan, kehys lienee haastavampi rasti.
Projekti, vm 2005 Octavia lepää Espoossa.

Perunankylväjä
-
Viestit: 43
Liittynyt: 27.9.2023 17:58

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Perunankylväjä » 19.11.2024 13:05

Kuulostaa isolta projektilta pelkän kierteen takia. Itselle tulee mieleen pari kevyempää keinoa. Ensimmäisenä, onnistuisiko kehitellä tai hommata jostain tukisysteemit, jolla saisi porattua reiän suoraksi ja siihen sitten helicoili?

Toinen, voisin kuvitella että ammattihenkilöllä löytyy vehkeet ja osaaminen tehdä tuommoinen homma paikan päällä. Esim. traktorihommissa yms on yleistä, että korjaaja ajaa pakulla korjauskohteen viereen ja tuo pelit sekä rensselit mukana. Ihan kahvipaketilla tämmöinen tekijä tuskin liikkuu, mutta voisi olla vertailukelpoinen hinta jos miettii kannen irrotusta työkaluineen, uudet kannenpultit ja tiiviste, koneistamolle vienti ja itse homman teko, menisi noihinkin rahaa ja ennenkaikkea aikaa.

miqsa
-
Viestit: 5
Liittynyt: 19.11.2009 16:26

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja miqsa » 20.11.2024 21:35

Mielelläänhän nuo uudet kierteet tekisi kevyemmän kautta kannen ollessa paikallaan. Joku tukisysteemi kävi kyllä mielessä, vaan veto vinoon lienee vahva nykyisen reiän mukana. Nyt kun eka yritys meni vinoon, tokan pitäisi osua kohdilleen tai kansi lienee entinen.
Pienen korjaamosoittelukierroksen (ja Autojerryn) perusteella innokkuutta projektiin ei löydy, ja koneistamot ottaisivat vain irtokannen työstettäväksi. Löytyispä vaan se kaveri jolle tämä ongelma olisi helppoa peruskauraa.

Jultsu
-
Viestit: 2980
Liittynyt: 29.10.2010 4:52

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Jultsu » 21.11.2024 8:07

Kuva olis kiva niin näkis vähän että paljonko sitä tilaa on (tai ei ole)

Sinne voisi porata vielä 10mm reiän suoraan ja tehdä siihen m12 kierteet, maailmalta löytyy sitten kyllä m12-m8 adaptereita joilla saa sitten taas sen m8 pinnapultin takaisin kiinni.

Perunankylväjä
-
Viestit: 43
Liittynyt: 27.9.2023 17:58

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Perunankylväjä » 21.11.2024 10:43

Jos tilaa on, niin periaatteessa pelkkä johonkin ehjään pultinreikään kiinnitetty suorakulman tapainen systeemi riittäisi poran tueksi. Ja jos reikä on kovin vino, lienee paras hommata jyrsivä terä, joka leikkaa myös sivulta eikä niin paljoa vetele vanhan reiän mukaan toisin kuin perus poranterä.

Autokorjaamoista ei varmaankaan helpolla löydy tuollaista palvelua, kun korjausohjetta ei löydy koneelta ja homma on kuitenkin tehtävä suht pienellä katteella. Esimerkkinä Kangasalla on yhden miehen sorvaamo, jonka yrittäjä on kuulemma käynyt naapurissani tekemässä korjauksen, kun Valmetin pakoputken kiinnitysvaarna katkesi. Eli tällainen "pienemmän byrokratian" firma tai sitten joku työkonepuolen liikkuva korjaaja voisi olla hyvä.

Kuitenkin kun jakopään remontin olet itse tehnyt, niin olettaisin että työkalut pysyy käsissä sen verran että hyvällä suunnittelulla tuo homma olisi ihan mahdollista tehdä itsekin. Jos moottori on tässä pitkittäin, niin edestähän saa helpohkosti kaikki pois ja rakennettua semmoisen jigin että ei mene pora vinoon.

miqsa
-
Viestit: 5
Liittynyt: 19.11.2009 16:26

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja miqsa » 3.12.2024 14:31

Tässä kone on poikittain. Tilaa on sen verran että kulma-adapteria käyttäen pääsi poraamaan isompaa reikää, kun nosti moottoria sen verran että pahaa teki kun jakopään puoleinen moottorin kannake oli irti. Kävi mielessä myös poranterän katkaisu lyhemmäksi jotta olisi paremmin tilaa.
Ollapa Kangasalla. Työkalut pysyy jotakuinkin käsissä mutta juuri tämän homman mielellään ulkoistaisi jollekin jolla on itsevarmuutta. Vinkkejä (vaikka yksityisesti)?
Jos T10262-kehystä (jota ehdottomasti suositellaan käytettävän ettei nokkapukki väänny irroittaessa) ei löydy kohtuulliseen hintaan ostettavaksi/vuokralle/lainaksi, alkaa tukijärjestelmän rakentaminen. Kannen irroitus tuntuu edelleen vähäriskisemmältä vaihtoehdolta.

Perunankylväjä
-
Viestit: 43
Liittynyt: 27.9.2023 17:58

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Perunankylväjä » 4.12.2024 9:57

Onhan siinä porauksessa oma riskinsä mukana, mutta niin on purkamisessakin varsinkin jos ei ole oikeanlaisia työkaluja. Poratessa ja myös kierteyttäessä kun peilailee monesta suunnasta että on suorassa, ja tekee ajan kanssa ja hyvää tukisysteemiä vasten niin on se kumminkin huomattavasti pienempi riski kuin ensimmäinen poraus oli. Ja teränä tosiaan suosisin jotain tämän https://www.ikh.fi/fi/jyrsintera-12mm-x ... IGsqiXUKZN kaltaista, koska normi terä kyllä tahtoo vedellä entisen reiän suuntaan enemmän. Kierretapeissakin on muuten erikseen pohjareiälle tehty versio, kun yleensä kierteytyssetit ovat läpirei'ille.

Kai tuo iso reikä on mahdollista aina myös hitsata umpeen ja porata siihen oikean kokoinen, jos ihan pieleen menee.

Tumi
-
Viestit: 356
Liittynyt: 7.8.2009 20:14

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Tumi » 4.12.2024 13:03

Esim. Aliexpressistä löytyy jonkinlainen setti hakusanoilla steel drill jig. Vajaa 80 mm kehikko johon tulee erilliset puslat poranteriä varten 12 milliin saakka. Ei ole käsitystä mahtuisiko tollainen teline pinnapultin kohtaan.

Lasse
-
Viestit: 352
Liittynyt: 30.7.2003 22:45

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja Lasse » 6.12.2024 21:11

Kuullut että on irroitettu sisälokasuoja ja porattu rasiaporalla reikä jotta päästään ulkopuolelta poraamaan reikä helpommin. Kuinka vinossa pulttisi on, voiko sitä yhtään napauttaa suoremmaksi vai onko niin vinossa

miqsa
-
Viestit: 5
Liittynyt: 19.11.2009 16:26

Re: Työkalut BKD kannen irroitukseen

ViestiKirjoittaja miqsa » 31.1.2025 23:16

No niin! Aikaa se otti, mutta nytkähtihän tämäkin eteenpäin.
Motonetistä hankin porausohjaimen, joka osoittautui aika epätarkaksi eikä sopinut tapin kohdalle kannen kylkeen käytettäväksi. Sillä sai kuitenkin jotakuinkin suorat reiät vesivaneriin, ja pari pientä vanerinpalaa päällekkäin liimaamalla sai suoran tuen. Tämä vanerituki vielä silikonilla liimaten kiinni kanteen. IKH:lta jyrsivä 10mm poranterä, ja kulma-adapterin avulla poraamaan suora reikä vinon paikalle.
Muovikorttien palasia suorakulmaindikaattoreina käyttäen nyt uudet kierteet reikään, helicoil-pala sisään ja viimein pinnapultti suoraan paikalleen.
Sitten vaan jakohihna kireyteensä ja auto kasaan. Ja käyntiin lähti! Vielä taitaa olla ilmalukko jäähdytysjärjestelmässä, vaan pienempi murhe tämä.
Kiitos foorumille rohkaisusta!


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 56 vierailijaa