Kyseessä Golf IV -01 1.9 tdi. ESP häiriövalo syttyi. vikakoodi: 00778-Steering Angle Sensor (G85) 014-Defective-Intermittent. Resetoin: Ratti oikealle ääriasentoon 5sekuntia, vasemmalle ääriasentoon 5sek ja sitten tasan keskelle ja ajoa parikymmentä metriä hiljaa. Pysähdys ja odotin 10 sek. sammutin auton. Auto käyntiin, valot poissa. Vagcomilla katoin että rattia voi kääntää toiseen suuntaan reilut 20 astetta ja toiseen reilut 300 astetta ennen kuin häiriö valo pamahtaa päälle. Irrotin anturin (1J0959654AC) purin palasiks ja aikani tutkittuani huomasin että siinä "hammastetulla" kehällä mikä pyörii ratin tahdissa, oli eräässä välissä rasva/pölypallo. Siinä keskustassahan on rasvaa helpottamassa liukumista. Köntsän koko oli jotain alle 1mm. joten suurista määristä ei ollut kyse. Se kuitenkin esti sen valosensorin tai mikä se nyt on, toiminnan yhdessä kohtaa kehällä kun se ei "nähnyt" läpi. Tämän putsaus ja palikat takasin ja taas toimii.
Samaa anturia monessa Vaggineessa. Tämä vain tiedoksi rassaajille.
Steering Angle Sensor (G85)
Valvoja: ffp jäsenet
Steering Angle Sensor (G85)
- Liitteet
-
- IMG_20200428_134829742....jpg (563.11 KiB) Katsottu 2786 kertaa
-
- IMG_20200428_141223843....jpg (206.6 KiB) Katsottu 2786 kertaa
-
- -
- Viestit: 16030
- Liittynyt: 23.7.2003 9:30
- Viesti:
Re: Steering Angle Sensor (G85)
Lähtikö tää kivuitta auki ja kiinni?
Eikö nää anturit oo aika prkl kalliitakin?
Eikö nää anturit oo aika prkl kalliitakin?
Re: Steering Angle Sensor (G85)
Tosi helppo purkaa, ohjeita löytyy netistä. Tuo purkki itsessään on 4:llä klipsillä kiinni ohjausakselin runkosysteemissä, lähtee irti ilman mitään työkaluja kun sormenpäillä/kynsillä hieman avittaa ja säilyy klipsitkin varmemmin ehjinä. Juuppituupissa löytyy mm.seuraava: https://www.youtube.com/watch?v=8kofHbyyrU4
Itse sensori kasattu klipsien avulla joten siitä vaan varovasti aukomaan.
Uusilla näyttää hintaa olevan +- 300€ ja käytettyjä saa muutamalla kympillä. Pitää vaan sitten olla juuri vastaava, eli onko ASR vai ESP tms.
Itse sensori kasattu klipsien avulla joten siitä vaan varovasti aukomaan.
Uusilla näyttää hintaa olevan +- 300€ ja käytettyjä saa muutamalla kympillä. Pitää vaan sitten olla juuri vastaava, eli onko ASR vai ESP tms.
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa