Ensiautona mulla oli 1.4 16v golf iv vuodelta 1999. Edellinen omistaja oli autoon ehtinyt vaihtaa kw alusta sarjan ja 17" vanteet. Auto ehti mulla olemaan vajaan vuoden ja osaa tuli ihan kiitettävästi laitettua. Auto alkoi kuitenkin polttamaan runsaasti öljyä, lukkolaitteet sekoili, kolmion takaa kylkeen tullut auto jätti jälkensä kuskin takalokariin, putki vuosi ja kaikki päästöt oli pielessä. Tyhjäkäynti seilasi ja auto yllätti jatkuvasti erikoisilla vioilla. Mittariinkin oli pyörähtänyt vuodessa melkeen 80tkm. Korjaus ei olisi ollut kannattavaa eikä 1.4 koneellisen riittänyt motivaatio alkaa isompaa remppaa tekemään.
Tilalle tuli ensihätään haettua 1.6 8v golffi. Varustukseltaan täysi karvalakki eikä hopea väri ja 5 ovisuus mielyttänyt omaa silmää joten seuraavan auton etsiminen alkoi melkeen heti. Kaveri ilmoittautui heti halukkaaksi ostamaan auton kunhan saa kortin ja kaupat sovittiin heti.
1.6 vakuutti luotettavuudellaan ja tähän mennessä oli jo samalla koneella ollut purkuautoina 350tkm ja 400tkm ajetut joten seuraavaa autoa lähdettiin tällä tekniikalla hakemaan. Toki tehokkaampiakin tuli katsottua mutta armeijan takia budjetti oli melko pieni ja kulutuksen pitäisi olla siedettävä.
Nykyinen auto löytyikin sopivasti samana viikonloppuna kun vanhasta tehtiin kaupat. Auto oli tullut perjantaina myyntiin helsinkiläiseen liikkeeseen ja lauantaina tehtiin kaupat. Koriltaan auto on kohtalaisessa kunnossa mutta fiksausta vaatii ainakin:
-katto jossa kaksi painaumaa takaosassa
-vasemman etulokasuojan alaosan maali kuprulla ruosteen takia
-etu- ja takapuskurit ottanut osumaa. Ainakin etupuskurin pelastaa vielä maalaamalla uudestaan.
-konepelti vaatii uudelleen maalauksen kiveniskujen takia.
Varusteita autossa on omaan makuun aika hyvin:
-keskuslukitus kaukosäädöllä
-sähkölasit
-sähkö kattoluukku
-ilmastointi
Suunitelmissa olisi ainakin:
-silotettu takaluukku
-jahre 25 korisarja
-listat ja kahvat korin väriin
-katto mustaksi
-lasien tummennus ja b-pilari mustaksi
-alusta
-vanteet
-hifipuolelle ehkä jotain uutta
Ihan ensimmäisenä piti alkaa laittamaan hifipuolta kuntoon. Auto oli ilmeisesti saksasta ostettu ilman mitään musiikki laitteita kun ovissa ei ollut minkään näköisiä kaiuttimia ollut. Diskanttikolmiot oli myös tyhjät eikä takapahveissa ollut edes diskantin reikää. Kaikki laitteet tuli napattua vanhasta autosta talteen joten asentamaan päästiin heti.
Nykyinen paketti siis:
-pioneer avh-X5500bt
-2x gas pro1000.1 subi lankkuja
-gas pro80.4 etu ja takapäälle
-alpine erillissarja takana
-gas 6.5" midit edessä
-autostudio diskantit edessä
-2xgzrw30spl subbareita. Toinen tosin odottaa reconea
Päivitysta olen suunnitellut ainakin vahvistimien osalta. Meinaa potku loppua monolankuista ja mielessä pyörinyt jos vaihtaisi spl lankkuihin.
Listaa mitä tehty jo:
-bora ilmanohjaimet kojelaudassa
-sisustan paneelit teipattu hiilikuituteipillä
-usb pistoke hantin jalkatilassa
-kirkkaat sivuvilkut
-tt poljinpinnat
-takalasinpyyhin poistettu ja tulpattu
-oem 17" alut
-sisävalot vaihdettu ledeihin
-led moduulit kilvenvaloissa
-lyhyt antenni
+edellämainitut soitinpäivitykset

Viikonlopun kun olin armeijassa kiinni niin tuli teippailtua naarmuiset sisustan osat hiilikuidulla. Hyvin taipui biltemankin teippi kun vähän lämmitti ☺

Ylimääräisiin b-pilarin muoveihin tuli testattua spray maalia. Harjaamalla ja usealla kerroksella jälki oli erittäin hyvä. Tulevaisuudessa pitää vetästä koko sisäkatto mustalla ☺


Sisävalot vaihtui heti ledeihin.



Moottorin nostamiseen tein koulu aikoina palat muttei tullut koskaan laitettua kiinni. Jos tähän saisi aikaiseksi ☺