Golf III puhaltaa aina lämmintä

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Boah
-
Viestit: 130
Liittynyt: 16.9.2010 23:35

Golf III puhaltaa aina lämmintä

ViestiKirjoittaja Boah » 11.1.2014 21:37

Terve,

Ongelma on kesällä enemmän ajankohtainen, mutta mutta häiritsee se näillä leudoillakin keleillä. Moottorii lämpenee autossa aivan kuten pitääkin. Auto on Golf III AAM 1.8 -95.

Auto siis puhaltaa melko lämmintä, vaikka säädin on kylmimmällä. Säätimestä lähtevä vaijeri on kiinni läpässä, joka tuntuisi menevän ääriasentoonsa. Ilma on kuitenkin edelleen jotain muuta kuin ulkoilman lämpöistä. Onko tuossa joku oma säätö nestekierrolle vai kuinka tuo lämmönsäätö toimii?

Kiitos vinkeistä jo etukäteen.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 11.1.2014 21:52

Kato missä kunnossa se säädin paneeli takaa on. Kerran olen tommosen vaihtanut kun oli vaijereiden kiinnikkeet rikki.

Boah
-
Viestit: 130
Liittynyt: 16.9.2010 23:35

ViestiKirjoittaja Boah » 13.1.2014 13:02

Pitää tutkia, kun saan autoa hiukan lämpimään. Keskikonsoolin taakse menevä vaijeri kuitenkin liikkuu ihan järkevästi ja siinä kiinni oleva läppä napsahtaa ääriasentoonsa. Onko tuossa muuta lämpötilan säätöön vaikuttavaa osaa kuin tuo yksi läppä (läpältä ainakin kuulostaa)?

Boah
-
Viestit: 130
Liittynyt: 16.9.2010 23:35

ViestiKirjoittaja Boah » 30.1.2014 11:31

Tutkin eilen hiukan asiaa. Säätöpanelin takana ei ole vikaa. Ongelma on siis ilmeisesti läpässä mitä vaijeri ohjaa. Läpän liikerata oli huomattavan pieni verrattuna vaijerin liikkeeaeen. Vääntelin hiukan läppää jonka seurauksena koko läpän akseli katkesi. Nyt pääsee purkamaan hiukan lisää... Joku tuossa läpässä kuitenkin on vikana kunnoin 1/3 liikeradasta uupuu.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa