Olen parin kaverin kanssa kehitellyt autoilijoille uutta palvelua, johon keräämme kokemuksia ja arvosteluja eri automalleista, ja toivotamme teidät tervetulleiksi kokeilemaan sivustoa! Palvelu löytyy osoitteesta koeajot.com.
Rakentamamme sivuston idea on yksinkertainen: Koeajot.com on ilmainen sivusto, jolle pyrimme keräämään käyttäjien kokemuksia autoista. Koeajot.comissa voi kuka tahansa käydä arvioimassa omistamansa tai koeajamansa auton antamalla 1-5 tähteä auton eri ominaisuuksille. Näiden perusteella automallille lasketaan automaattisesti keskiarvo kaikkien käyttäjien arvioiden perusteella.
Auton ostaja voi siis tältä sivustolta saada myyjän myyntipuheita objektiivisemman mielipiteen automalleista, jotka häntä kiinnostavat. Lisäksi usein tiedonlähteenä käytetyt autolehtien testit ja vertailut tarjoavat vain pintaraapaisun autojen ominaisuuksista. Monet merkittävät ominaisuudet, kuten esimerkiksi luotettavuus, selviävät vasta pitempiaikaisessa käytössä, joten autojen omistajien kommentit ovat auton ostamista harkitsevalle erittäin tervetulleita. Koeajot.com on suunnattu toisaalta tiedonlähteeksi auton ostajille, joiden tiedot autoista eivät ole harrastajan tasolla, mutta toisaalta myös paikaksi, jossa harrastajat voivat jakaa mielipiteitään automalleista.
Olemme rakentaneet palvelun rungon, mutta nyt tarvitsemme tärkeintä sisältöä eli kokemuksia eri automalleista. Erityisesti tarvittaisiin arvioita suosituimmista automalleista, koska niistä eniten etsitään tietoa. VAG-kulkineista ainakin seuraavista tarvittaisiin arviot, joten jos olet kyseisellä automallilla joskus ajanut käyt toki kirjoittamassa oma mielipiteesi:
Volkswagen Golf IV
Volkswagen Golf IV - Farkku
Volkswagen Golf V
Scoda Octavia 1Z
Volkswagen Passat B5
Audi A4 B6
Volkswagen Bora
Audi A6 4B
Oman moottorivaihtoehdon löytää oikeasta palstasta.
Otamme myös mielellämme vastaan palautetta sivustosta, ja päivitämme sitä tarpeen mukaan. Koska rakentamamme tietokanta on varsin suuri, on erittäin mahdollista, että sinne on lipsahtanut myös virheitä. Koska emme itse kovinkaan tehokkaasti niitä kykene löytämään, toivoisimme, että ilmoittaisitte niistä.
Uusi autojen koeajosivusto - koeajot.com
Valvoja: ffp jäsenet
Kiitoksia kannustavista kommenteista. Pari kuukautta on nyt mennyt ihan kivasti ja arvioitakin saatu yli 1000 kpl. Käännökset on tehty loppuun ja iso läjä bugeja korjattua. Tätä projektia kun tekee oman toimen ohessa, niin etenee vaan valitettavan hitaasti :(
Edelleen tarvittaisiin VAG-autojen käyttökokemuksia, joten käykää kirjoittamassa omista ja kaverin kulkineista hyvät raportit
Tällä viikoilla starttasimme käyttäjäkilpailun, jossa voi voittaa autonhoitotuotepaketin. Paketteja arvotaan joka viikko kuuden viikon ajan kaikkien arvion jättäneiden kesken.
Sivustolle pääsee: http://www.koeajot.com/
Edelleen tarvittaisiin VAG-autojen käyttökokemuksia, joten käykää kirjoittamassa omista ja kaverin kulkineista hyvät raportit
Tällä viikoilla starttasimme käyttäjäkilpailun, jossa voi voittaa autonhoitotuotepaketin. Paketteja arvotaan joka viikko kuuden viikon ajan kaikkien arvion jättäneiden kesken.
Sivustolle pääsee: http://www.koeajot.com/
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa