1.6TD öljynsuodattimen jalan letkut + kannentiivisteestä...

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Madbull
-
Viestit: 201
Liittynyt: 7.3.2008 0:42

1.6TD öljynsuodattimen jalan letkut + kannentiivisteestä...

ViestiKirjoittaja Madbull » 2.11.2008 11:38

Olisiko jollain kuvaa tuollaisesta 1.6TD öljynsuodattimen jalasta letkuineen?

Tarvisi tietää että millaisella letkulla/putkella tuosta lähtee öljyt turbolle. 1.6D koneessa on jokin anturi öljynsuodattimen jalassa, mutta samasta kohdasta 1.6TD jalasta ilmeisesti lähtee öljyt ahtimelle? Tarviiko tuo anturi olla tuossa jalassa vai onko se TD koneessa jossain muualla?

Mistä tuolle öljynsuodattimen jalalle normaalisti tulee vesikierto?


Toinen kysymys liittyen kansipahviin.

Ajattelin laittaa 1.6D koneeseen ehjän kannen. Minkä paksuisen tiivisteen pistän? Tuossa koneessa josta kansi on oli 1 lovinen tiiviste (1.53mm). Koneessa johon tuo kansi tulee oli 2 lovinen tiiviste (1.57mm). Eikö tuo tiivisteen paksuus ole kiinni kannesta?

Jos plaanaa kannen niin pitäisikö laittaa paksumpi tiiviste jotta puristukset pysyy samoina? Pitääkö tuo alumiinikansi tasohioa jokakerta kun sen irroittaa koneesta?

Tulipa paljon kysymyksiä, toivottavasti joku osaa valaista asiaa :)

qosma
-
Viestit: 215
Liittynyt: 4.1.2004 23:53

ViestiKirjoittaja qosma » 2.11.2008 16:25

otat sen anturin ja turbon mukaan ja menet hydrauliikkaaliikkeeseen. osta t-haara johon sopii toiseenpäähän anturi ja toinen suodattimen jalkaan, teetä samalla turbolle letku sopivilla liittimillä. maksaa reilu 20€
Tiivisteen paksuus katotaan männän ylityksestä.. nakkaat tuon kakslovisen

Jonesi
-
Viestit: 27
Liittynyt: 18.10.2007 18:40

ViestiKirjoittaja Jonesi » 2.11.2008 21:36

Eikös se tiivisteen paksuus tule sen männänylityksen mukaa, ainaki minun tietääkseni. Enkä tiedä millane kansi tossa on, mutta jos on palotilaton nii puristushan ei muutu miksikään jos kantta jyrsii tms. :)

Madbull
-
Viestit: 201
Liittynyt: 7.3.2008 0:42

ViestiKirjoittaja Madbull » 3.11.2008 19:17

Juu tuon anturin voi laittaa T-haaralla mutta mietin vaan että miksi kaikissa ei ole tuota? Eli miten tärkeä se on.

Juu niinhän tuo kannenttiviste on. Yritin vaan järkeillä tuota että mistä se paksuus tulee. Meni vähän metsään :D

Eiköhän sitä taas vähänaikaa selviä. Kiitoksia avuista.

evinrude
-
Viestit: 389
Liittynyt: 14.8.2008 17:54

ViestiKirjoittaja evinrude » 5.11.2008 18:50

Kannentiivisteen paksuus määrätään mittaamalla männän laen ylitys lohkon tasosta, taulukko(varaosakauppiaan luettelo) sitten kertoo mikä tiiviste millekin ylitykselle laitetaan. Jos katsot kannen lohkoa vasten tulevaa puolta niin huomaat että pinnan hiominen ei muuta puristussuhdetta, kannessa kun ei ole palotiloja joiden koko muuttuisi hionnassa. Tiivistepinnan oikaisu on aina suositeltavaa ennen asennusta ja samallahan se puhdistuukin mukavasti on sitten varmempi olo kun kasaa konetta.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 44 vierailijaa