Jovain, eli tuossa pari päivää sitten kävi seuraava tapahtumaketju..
Väänsin kuskin ovea avaimella lukkoon, mutta avain pyörikin yhtäkkiä valtoimenaan ympäri asti ilman minkäänlaista vastusta lukkopesästä. Tästä kummastuneena otin avaimen pois ja kokeilin uudestaan, tällä kertaa avain ei suostunut pyörimään lukkopesässä ollenkaan eli ovea ei saanut lukkoon, tälle mallille se on jäänytkin. Haitat tuntuvat normaalilta avainta lukkoon työnnettäessä.
Seuraavaksi huomasin, pelkääjän ovesta avaimella käännellessä, että keskuslukko ei suostu lukitsemaan enää itseään, moottorit vetää kyllä lukitustapit alas mutta ne pomppaavat samantien takaisin ylös. Keskuslukitus myös räpsyttelee itseään auki tasaisin väliajoin, ajon aikana ja myös auton seisoessa, vaikka avain ei ole virtalukossa.
No tästä suivaantuneena otin keskuslukon sulakkeen irti ja laitoin ovet manuaalisesti lukitustapeista painamalla lukkoon. Kaikki meni hyvin kunnes löin kuskin oven kiinni jolloin kaikki sivulasit rullasivat yhtäaikaa alas!
Nyt tilanne on se että keskuslukko aukoo yhä itseään ihan sama oliko auto käynnissä vai ei ja sivulasit rullaa itsensä auki aina auton ollessa parkissa ja avaimet pois virtalukosta.
Ideoita?
Octavia I: Keskuslukitus ja sähkölasit sekoilee
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 16030
- Liittynyt: 23.7.2003 9:30
- Viesti:
Hommat selvitelty, lukkopesä paskana eli jumissa. "Melan" ja itse pesän välissä oleva jousi + alumiiniset holkkirenkaat -hässäkkä kyseessä.. jousi oli karannut stoppareistaan ja alumiiniset holkkirenkaat molemmat poikki. Samalla tuli todettua että oven mikrokytkin on ilmeisesti entinen kanssa, koitin puhdistaa ja herkistellä mutta sisävalo ei toimi vieläkään kuskin ovesta.
Notta eikun kyselemään uutta lukkopesää ja sen sarjoitusta vanhalle avaimelle!
Notta eikun kyselemään uutta lukkopesää ja sen sarjoitusta vanhalle avaimelle!
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa