24h parkkipaikat ja sakottaminen
Valvoja: ffp jäsenet
24h parkkipaikat ja sakottaminen
Seurasin eilen klo 16 vierestä Helsingin Kisahallin 24h parkkipaikalla, kun pysäköinninvalvojat sakottivat sinne parkkeerattua autoja. Kysyin valvojalta, että millä perusteella autoja sakotetaan, niin vastasivat "me tiedämme autojen olleen parkissa yli 24h". Siinä kiireessä en kerennyt enempää haastattelemaan.
Olen aina ollut siinä uskossa, että 24h alueelle parkkeeraamista ei valvota, koska en käsitä miten se tässä tapauksessa onnistuu. Alueella ei käytetä minkäänlaisia parkkilippuja, eikä parkkipaikkoja ole jaettu perinteisesti ruutuihin. Videovalvontakaan ei auta, koska pitäisi varmistua että auto on tosiaan ollut pysäköitynä yhtämittaisesti samassa kohdassa yli 24h, käytännössä siis katsoa läpi koko nauha. T'ässä tapauksessa ainoa yhdistävä tekijä sakotettavilla autoilla oli jäinen tuulilasi, mutta ei kai se ole sakotusperuste? Onko kenelläkään enempää tietoa aiheesta?
Olen aina ollut siinä uskossa, että 24h alueelle parkkeeraamista ei valvota, koska en käsitä miten se tässä tapauksessa onnistuu. Alueella ei käytetä minkäänlaisia parkkilippuja, eikä parkkipaikkoja ole jaettu perinteisesti ruutuihin. Videovalvontakaan ei auta, koska pitäisi varmistua että auto on tosiaan ollut pysäköitynä yhtämittaisesti samassa kohdassa yli 24h, käytännössä siis katsoa läpi koko nauha. T'ässä tapauksessa ainoa yhdistävä tekijä sakotettavilla autoilla oli jäinen tuulilasi, mutta ei kai se ole sakotusperuste? Onko kenelläkään enempää tietoa aiheesta?
Kaipa ne sitä jäistä tuulilasiakin voivat katsoa. Lisäksi tietyllä alueella pyörivät yleensä samat valvojat, muistanevat jos samat autot seisovat koko ajan samassa paikassa.
E: Jäinen tuulilasi ei ole sakotusperuste, mutta pysäköintivirhemaksun (ei sakko) senkin perusteella voinee määrätä. Kyllä ne turhaan sakon saaneet valittavat jos jaksavat. Esimerkiksi Tampereella tuo lappujen jakelu menee joskus yli hilseen. Sakotetaan oppilaitoksen parkkipaikalla jos autosta 1/3 osa on viivojen ulkopuolella tai nokka sojottaa väärään suuntaan sivukadun varressa :(
E: Jäinen tuulilasi ei ole sakotusperuste, mutta pysäköintivirhemaksun (ei sakko) senkin perusteella voinee määrätä. Kyllä ne turhaan sakon saaneet valittavat jos jaksavat. Esimerkiksi Tampereella tuo lappujen jakelu menee joskus yli hilseen. Sakotetaan oppilaitoksen parkkipaikalla jos autosta 1/3 osa on viivojen ulkopuolella tai nokka sojottaa väärään suuntaan sivukadun varressa :(
Katsoppa joskus liitu/vahamerkintää renkaassa ja ajoradassa. Piirtävät pienenpienen merkin pariin renkaaseen ja siitä tarkistaa onko ne merkit edelleen samalla paikalla huomenna. Harmaata vahaa tuskin erottaa, ellei tiedä että se siinä on.
Ja millähän oikeudella ne käy sotkemassa toisten autoja.. oli se sitten rengas mustalla tussilla tai mikä tahansa.
Jos merkinnät näkyvät niin voiko suoraan vaatia sitten pesukorvausta?
Vai riittääkö että saa mielihyvän katsomalla, kun parkkipirkko kerää hampaita kadusta rikkinäisellä lumpiolla.
Paska ammatti ja paska palkka.. mut jonkunhan se paska duuniki on tehtävä.
Tuppaa vain usein olemaan kukkahattu tätejä, joita häiritsee kaikki asiat.
- over and out -
..edit.. Kylläpäs kiehahti helposti kun tuli parkkipirkko asiaa, mutta jo helpotti.
nokka sojottaa väärään suuntaan sivukadun varressa :(
Tuo ainakin mun mielestä on ihan asiallinen sakotusperuste. Samoin kuin se, että esimerkiksi Tampereella, Tullintori (siis se tori, ei mikään P-alue) tuntuu aika usein olevan parkkipirkkojen kultakaivos. Varsin selvät pysäköintikieltoalue merkit, mutta silti pitää se auto sinne pysäköidä. Etenkin jos joku muu on tehnyt saman virheen ensin.
Vaikken olekkaan mikään kukkahattutäti-ituhippi-parsaperse-hyväntekijä, ymmärrän että parkkipirkotkin tekee vain työtään, suurin osa pysäköintivirhemaksuista on aivan aiheellisia. Pysäköidään jalkakäytävälle (käydään vaan äkkiä hakemassa se ruoka siitä kebappilasta..).Tulee väkisin mieleen Kummeli, kun se joku herra 47 vetää röökiä sisätiloissa, kunnes joku tulee asiasta sanomaan.. "emmääkää polta..tän yhden vaan tässä vedän".=)
Parkkimaksuissakin saisi IMHO olla jonkin moinen porrastus. Kevyempi "sakko" jos on unohtunut laittaa lippua tuulilasiin, tai sitten kiekko jäänyt hansikaslokeroon. Kovempi "sakko" sitten jos se kottero on ollut pakko pysäköidä risteysalueelle, suojatien eteen tai muuten vaan päin persettä.
Parkkipirkkojen arvostuksesta:
Muistuupa joskus tapaus kun Porissa Parkkipirkkojen Polo keitti kaupungilla.. Kaverin kanssa sitten kun päivää ajellessa kaupungilla kulutettiin, niin pysähdyimme kysymään jos voisi olla avuksi? -No, siinä sitten selvisi että taisi Polon vesipumpussa olla vikaa, niinpä hinasimme tädit toimistolle. Kummasti nauratti itseä kun ohimenevistä autoista näyteltiin keskisormea pirkoille vahingoniloisena.
Porissa kun joskus nuorempana tuli asusteltua, niin tuli myös ajeluakin kaupungilla perjantai-lauantai iltaisin harrasteltua:) - Joskus oli muotia sakotella kauppiksen parkkipaikalla olevia autoja, jotka ihan vain olivat jutustelemassa yms. - Mutta ei oltu ruudussa.. Pysäköintivirhemaksujahan poliisi silloin tällöin siellä jakeli.
Se nyt vaan on niin että joko on tapahtunut rike, tai sitten rikettä ei ole. Välimuotoja laki ei tunne. En mäkään tajuu jos jutustelevia heppuja mennään laputtamaan. Mutta ainakin suurempien kaupunkien keskustojen kiinteistöissä toi pysäköintiongelma on ihan konkreettinen. Siellä on turva-alueet tukossa, pihalle kuulumattomia autoja muiden niistä maksavien parkkiruuduissa jne jne... Vastaavia esimerkkejä osaa varmaan jokainen kuvitella mielin määrin lisää... No joo, tais mennä hieman ot:ksi...
Mutta ainakin suurempien kaupunkien keskustojen kiinteistöissä toi pysäköintiongelma on ihan konkreettinen. Siellä on turva-alueet tukossa, pihalle kuulumattomia autoja muiden niistä maksavien parkkiruuduissa jne jne... Vastaavia esimerkkejä osaa varmaan jokainen kuvitella mielin määrin lisää... No joo, tais mennä hieman ot:ksi..
Juu, kyllähän se syö miestä kun parkataan miten sattuu. Tosin kaupungissa kun asuu niin voi olla, että lähimmät paikat jonne auton voi jättää vierailun ajaksi ovat 3 km päässä. Tosi kiva jättää auto huitsin nevadaan ja käydä kaffilla. Mun mielestä pitäisi olla lakisääteisesti jokaisessa asuintalossa vähintää 6 vieraspaikkaa. Ja joku vois sakottaa siitäkin kun samat autot makaa vieraspaikoilla päivästä toiseen. Vieraspaikat vois olla ihan oikeesti vieraille.
Rivitalomme on hiljaisen umpitien päässä, eikä tuossa kadulla juuri muita liiku kuin läheisten talojen asukkaita ja kevyttä läpikulkuliikennettä. Seinänaapurit muuttivat taloon viime kuussa ja muuttoauto oli parkkeerannut autonsa nokka väärään suuntaan, koska se oli ainoa "järkevä" tapa saada kuorma purettua. Ketään pysäköinti ei haitannut, eikä tila ollut keneltäkään pois. Kymmenen minuuttia ehtivät olla sisällä purettua kuormaa järjestelemässä, kun oli parkkipirkko käynyt lyömässä lapun ikkunaan. Aivan ilmeisesti oli ollut kyttäämässä jossain lähitienoolla saalistaan tai sitten joku pahanilkinen sivustakatsoja käräytti. Silkkaa kusetusta tuollainen touhu.nokka sojottaa väärään suuntaan sivukadun varressa :(
Riippuu paikasta. Tämä nimenomainen katu on niin kapea, ettei siellä sovi pysäköidyn autorivin lisäksi ajamaan kuin yksi auto kerrallaan, muuten vastaantulija joutuu väistämään jalkakäytävän puolelle. Kaiken lisäksi liikenne on yleensä sen suuntaista, että jos haluat auton oikeinpäin, joudut ajamaan auton toiseen päähän katua ja käymään siellä kääntämässä että saisit auton oikeinpäin kadun reunaan, tämän aikaa koko kadunpätkä on käytännössä muilta suljettu ja joutuvat odottamaan (kadun leveyden takia). Paljon helpompaa on ajaa auto "väärään reunaan". Kaiken lisäksi kyse on opiskelijoista, joilla tunnetusti sitä rahaa piisaa 40e "sakkojen" makseluun :(nokka sojottaa väärään suuntaan sivukadun varressa :(
Tuo ainakin mun mielestä on ihan asiallinen sakotusperuste.
E: Ilmeisesti järjen käyttö on tällaisissa tapauksissa kielletty.
Viimeksi muokannut SS, 14.12.2007 10:46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Polkupyörän ja mopon saa pysäyttää ja pysäköidä jalkakäytävälle ja pyörätielle. Muunkin ajoneuvon saa erityistä varovaisuutta noudattaen pysäyttää lyhyeksi ajaksi jalkakäytävälle ja pyörätielle ajoneuvoon nousemista, siitä poistumista, sen kuormaamista tai kuorman purkamista varten, milloin läheisyydessä ei ole käytettävissä muuta pysäyttämiseen sopivaa paikkaa ja pysäyttämiseen on pakottavia syitä. Pysäytetty ajoneuvo ei kuitenkaan saa kohtuuttomasti haitata jalkakäytävällä ja pyörätiellä kulkemista. Kuljettajan on tällöin pysyteltävä ajoneuvonsa läheisyydessä ja tarvittaessa siirrettävä ajoneuvo paikkaan, jossa se ei häiritse muuta liikennettä.
Noin sanoo finlex eli jos muuton aikana tullu sakot ni ei muuta kuin valittamaan
Noin sanoo finlex eli jos muuton aikana tullu sakot ni ei muuta kuin valittamaan
Samoin kuin se, että esimerkiksi Tampereella, Tullintori (siis se tori, ei mikään P-alue) tuntuu aika usein olevan parkkipirkkojen kultakaivos. Varsin selvät pysäköintikieltoalue merkit, mutta silti pitää se auto sinne pysäköidä. Etenkin jos joku muu on tehnyt saman virheen ensin.
Kyllä joskus nauratti, kun olin ohikulkumatkalla ja menossa kauppaan juurikin Tullintorin poikki jonain alkusyksyisenä perjantai-iltana ja Passion täynnä porukkaa sekä edusta täynnä autoja. Eturiviin ihan oven eteen oli parkkeerattu avo bmw kromeilla, myöskin tosi isoilla kromi vanteilla varustettu Hummer ja Escalade, s-mersu ja Cayanne.
Pysäköinninvalvoja jakoi ihan kylmän viileästi lappuja jokaiseen autoon vuorollaan... Kyllä muuten tuli autojen omistajille ja mukana siipeileville "gängeille" kiire ulos, kun joku viimein huomasi mitä on tekeillä. Jos minua hymyilytti, niin näytti muutkin paikalla olijat viihtyvän, kun omistajat yrittivät puhumalla selvitä rikkeistä.
Minusta ihan oikeutettu näpäytys, kun ei välitetä kielloista... :)
Nuo muutot on sellaisia, että nissä kannattaa ottaa huomioon parikin asiaa. Kiinteistön omistajalta kannattaa kysyä lupa pysäköintiin, koska yleensä autoa ja kuormaa (poislukien muuttoauto) ei saa yhdelle paikalle parkkeerattua, ja parkkipirkot on hyvin tarkkoja moisesta.
Itselleni kävi tuossa kesällä niin, että kun yksin muuttokamoja kuskasin, niin lastasin tavarat autosta ja peräkärrystä porraskäytävään ja siksi aikaa siirsin auton pois tieltä pensasaidan viereen paikkaan, jossa auto ei varmasti ole haitoilla. Sen aikaa se siinä ehti olla, että olin hissillä roudannut tavarat kämppään ja olin menossa siirtämään autoa ja kärryä paremmille paikoille, niin eiköhän siinä ollut parkkisakko ehtinyt jo tuulilasiin. Ja kun katsoin aikaa milloin se oli siihen napsahtanut, niin alle viisi minuuttia sen jälkeen kun olin auton siihen jättänyt. Eli joku ystävällinen oli siihen parkkipirkon soittanut, tai sitten minua oli kytätty kuin harakat herkkupalaa, että milloinka siirrän autoni järkevämmälle paikalle. Paikassa, jossa autoni oli, olisi ollut sallittua sitä pitää. Tosin olisin tukkinut siinä samalla sitten ainakin kuuden auton poispääsyn parkkipaikalta. :)
Itselleni kävi tuossa kesällä niin, että kun yksin muuttokamoja kuskasin, niin lastasin tavarat autosta ja peräkärrystä porraskäytävään ja siksi aikaa siirsin auton pois tieltä pensasaidan viereen paikkaan, jossa auto ei varmasti ole haitoilla. Sen aikaa se siinä ehti olla, että olin hissillä roudannut tavarat kämppään ja olin menossa siirtämään autoa ja kärryä paremmille paikoille, niin eiköhän siinä ollut parkkisakko ehtinyt jo tuulilasiin. Ja kun katsoin aikaa milloin se oli siihen napsahtanut, niin alle viisi minuuttia sen jälkeen kun olin auton siihen jättänyt. Eli joku ystävällinen oli siihen parkkipirkon soittanut, tai sitten minua oli kytätty kuin harakat herkkupalaa, että milloinka siirrän autoni järkevämmälle paikalle. Paikassa, jossa autoni oli, olisi ollut sallittua sitä pitää. Tosin olisin tukkinut siinä samalla sitten ainakin kuuden auton poispääsyn parkkipaikalta. :)
-
- -
- Viestit: 1542
- Liittynyt: 15.10.2005 11:12
Parkkisakosta voi valittaa. Esim. tuollainen muutto, tms tilanne on hyvä peruste, ja varsin todennäköisellä perusteella sakon saa peruttua.
Nope. Pitää olla kiinteistön-/maanomistajan lupa. Sakkoa ei muuten saa peruttua edes valittamalla. Tuli tuokin todettua. Jos on asfalttialueella parkkiruutujen ulkopuolella, on pysäköinti kielletty ilman erillistä pysäköintilupaa, jos taas on pysäköity nurmikolle, sovelletaan maastoliikennelakia, ja pitää olla maanomistajan lupa.
-
- -
- Viestit: 16030
- Liittynyt: 23.7.2003 9:30
- Viesti:
Tällaiselle paikalle kun jättää auton, niin kannattaa laittaa tuulilasiin tällainen lappu. :)
Eikö ole kumminkin luvallista kuorman purkua varten jättää auto johonkin ja sitä ei katsota pysäköinniksi?
Niinku jakeluautot jalkakäytävillä,
Aikoinaan ajoin jakeluautoa Helsingissä. Pysäköin rinnalle, joka oli sallittua 15 min. Tarkistin asian vielä ohi kävelleeltä parkkipirkolta. Hain kopiokoneen kolmannesta kerroksesta. Tuli sillä välin poliisilta sakot. Ei olisi ehkä mahtunut paloauto ohi kun olin pysäköinyt rinnalle. Hetken neuvoteltuani sain kuitenkin sakon anteeksi kun kyseinen fillaripoliisi oli vielä paikalla.
Parkkeerasin hämeentielle, noin 100m kurvista Hakaniemeen päin kun vein tavaraa hämeentiellä olleeseen liikkeeseen. Siinä on todella leveä jalkakäytävä, mahtuu 2-3 autoa rinnan. Poliisi tuli paikalle ja meinasi taas antaa sakot. Olisi pitänyt jättää auto bussikaistalle lastausta ja purkua varten. Erittäin fiksua tukkia bussikaista ruuhka-aikaan. Näin vain poliisi neuvoi tekemään.
Hain kalevankadulta Briossista laatikon pullaa. Sakot tuli 3 min pysäköinnistä parkkiruutuun, sillä parkkipirkon mukaan en olisi kuitenkaan meinannut maksaa pysäköintiä. Jos olisin pysäköinyt ruudun viereen, estäen kuitenkin ruudun käyttämisen muilta, olisin saanut tukkia kaistan ja olla siinä rinnalle pysäköitynä 15 min.
Ei auta aina vaikka yrittää järkeä käyttää. Raumallakin sain sakot kun auto oli lumitöiden tiellä. Yöllä oli satanut todella paljon lunta ja siitä syystä tuli sakot. Sakon sain kuitenkin peruttua kun sille ei ollut perusteita. Kaikkea ne yrittää.
Katsoppa joskus liitu/vahamerkintää renkaassa ja ajoradassa. Piirtävät pienenpienen merkin pariin renkaaseen ja siitä tarkistaa onko ne merkit edelleen samalla paikalla huomenna. Harmaata vahaa tuskin erottaa, ellei tiedä että se siinä on.
kyllä ne taitaa merkata omaan vihkoonsa kellon ajan, rek tunnuksen ja renkaan venttiilien suunnan, josta voivat sitten päätellä onko autoa siirretty vai ei...
^Onkohan mikään noista menetelmistä niin luotettava, että menisi oikeudessakin läpi? Eikös se siellä käänny aina syytetyn eduksi, mikäli on hiemankaan epävarma.
Ainahan sitä voisi väittää että on käynyt välillä jossain ja parkkeerannut takaisin samalle paikalle. 24h parkkipaikkahan vaatisi 24h valvonnan, että olisi 100% varma.
Ainahan sitä voisi väittää että on käynyt välillä jossain ja parkkeerannut takaisin samalle paikalle. 24h parkkipaikkahan vaatisi 24h valvonnan, että olisi 100% varma.
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 23 vierailijaa