Uusi laturinhihna katkesi, 1.9D

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

AulisK
-
Viestit: 23
Liittynyt: 26.1.2006 23:07

Uusi laturinhihna katkesi, 1.9D

ViestiKirjoittaja AulisK » 25.5.2006 18:22

Moro!
Missäköhän vois olla vika kun vaihdatutin uuden laturin ja vesipumpun hihnoineen niin 400km päästä meni hihna katki. Piti edellisenä iltana vikinää, tänään haisi ensin kumille ja sitten napsahti poikki.

Oisko pistää pikaohjetta hihnanvaihtoon jos laittasin tällä kertaa ite? :) Ensin täytyis tietysti miettiä katkeemisen syy niin ei kajahda seuraavakin... Kone on siis Polon 1.9D.

Kiitos!

Salmi
-
Viestit: 995
Liittynyt: 4.9.2005 12:45

ViestiKirjoittaja Salmi » 25.5.2006 23:23

Oliko hihna joku linglong tarvike vai alkuperäinen? Alkuperäisellä on meinaan takuu.. Mutta ei taida lohduttaa jos vanha hihna on jossain tien poskessa..
Osta uus hihna ja laita paikoilleen, sen jälkeen tarkistat että hihna kulkee "suoraan", eli kaikki hihnapyörät on samassa linjassa.. Jos uuden laturin (laturihan on siis uusi?) hihnapyörä onkin eri kohdalla kuin sen pitäisi? Tuollainen "vinous" hihnassa kuluttaa sitä armotta, ja saattaa siitä palaneen kumin käryäkin tulla..

SS
-
Viestit: 8737
Liittynyt: 28.7.2003 11:08

ViestiKirjoittaja SS » 25.5.2006 23:55

No kyllä millä tahansa tarvikeosallakin on virhevastuu, uusi tilalle jos vanha oli asennettu oikein.

AulisK
-
Viestit: 23
Liittynyt: 26.1.2006 23:07

ViestiKirjoittaja AulisK » 26.5.2006 9:54

Motonetin hihna elikkäs tarvike. Mut luulisin että asennuksessa on ollu häikkää, tuskin tarvikehihnakaan voi noin äkkiä napsahtaa...
Laturi oli uusi juu. Säädetänkös sitä linjaa jostakin vai onko kaikki sivusuunnassa kiinteesti paikallaan?

Juissi
-
Viestit: 429
Liittynyt: 5.4.2005 13:47
Viesti:

ViestiKirjoittaja Juissi » 26.5.2006 10:33

Napsahti corradossa hihna n. pari kk. vaihdon jälkeen, kävin kysymässä et mikäs on homman nimi kun toisessa autossa on kohta pari vuotta sama hihna, mulla sattu jäämään se vanha hihna käteen ja siis se oli aivan totaali ruvella.

Otti multa uuden hihnan ja kahvikupin hinnan siitä että laitto uuden hihnan paikalleen, sano vaan et "laitetaan tää nyt osaks tällaisen takuun piikkiin"

En osaa sanoa mikä siinä sitten oli mutta uus hihna nyt ainakin toimii, itse epäilin
että se olis väännetty rukarilla paikalleen ja sen takia jo murtunut asennuksessa tai sitten oli vaan huono hihna.

AulisK
-
Viestit: 23
Liittynyt: 26.1.2006 23:07

ViestiKirjoittaja AulisK » 26.5.2006 13:46

Noin, nyt on uusi hihna paikallaan. Uudessa laturissa on hihnapyörä yhden pykälän leveempi kuin tarvis, eli hihnan saa siihen kahteen eri kohtaan. Aika vaikee yläpuolelta nähdä kulkeeko se suoraan... Hiukan lämpiää mutta niin kai kuuluukin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 30 vierailijaa