Totanoinnii.. Käytin auton (profiilin VW T5) pari viikkoa sitten 120tkm huollossa jossa mm. vaihdettiin jarruneste. Myöhemmin huomasin liikennevaloissa seistessäni että jarrupoljin painuu kun siihen nojaa. Soitin kyseiseen Tamperelaiseen merkkihuoltoon että näin tapahtuu. Tänään sitten vein auton tarkastettavaksi. Juttelin asentajankin kanssa, hänen mielestään polkimen liike on normaali. Kuitenkin huolto päätti ilmata jarrut. Operaation päätteeksi kysyin asentajalta että tuliko sieltä ilmaa. Sanoi että tuli. Siinä kaikki.
No, arvaatte varmaan että mikään ei muuttunut. Poljin tuntuu edelleen pehmeältä, eli kyllä siellä ilmaa edelleen on. Lisäksi tämä on tuttu juttu 4 vuoden takaa, silloinkin jarrunesteen vaihdon jälkeen poljin toimi samoin. Vein silloinkin auton takaisin huollon tehneeseen ei-merkkiliikeeseen, joka sai ilmat pois.
Onko T5:n jarrunesteenvaihto jotenkin vaikeaa kun nyt samalle autolle on jo kahdesti käynyt näin?
Minua ei varsinaisesti häiritse polkimen liike, jarrut toimivat jne. Mutta mitä sanoo katsastusmies kun vien auton taas ennen joulua leimalle? Periaatteessa en viitsi valittaa ja alkaa tapella pienistä, mutta kyllä tästä nyt kirjallinen reklamaatio lähtee.
T5 jarrupoljin painuu
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 34 vierailijaa