1.8 t -98 passat ei käy kuin tyhjäkäyntiä

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

jullikka_91
-
Viestit: 19
Liittynyt: 20.1.2011 22:59

1.8 t -98 passat ei käy kuin tyhjäkäyntiä

ViestiKirjoittaja jullikka_91 » 6.11.2013 0:14

elikkä ostin 1.8t passatin missä on käyntiongelmia. lähtee hyvin käyntiin mutta sammuu välittömästi kun painaa edes pikkasen kaasua. vikakoodit luettu ja aontoi seuraavat:
01247 hiilisuodattimen solenoidiventtiili.
01262 solenoidiventtiili ahtopaineen rajoitukselle
01165 ecu kaasuläppä
16486 ilmamassamittari
16518 happitunnistimen virtapiiri ei havaittua aktiivisuutta (lohko 1 tunnistin 1)

ilmamassamittari siis menee vaihtoon.
se keneltä auton ostin niin sanoi että aikaisemmin toiminut hyvin mutta oli purkanut akun ja sen jälkeen ei ollut enää kestänyt kaasua. puhui myös etä mahdollisesti mennyt kaasuläpän perusasetukset nollaan mutta mitenkä ne voisi seota jos on vain akusta loppunut virta? itseltä alkaa jo mennä sormi suuhun tämän ongelman kanssa

^^BeBe
-
Viestit: 516
Liittynyt: 31.8.2009 22:15

ViestiKirjoittaja ^^BeBe » 6.11.2013 4:36

Tuli mieleen että taitaavat moni koodin aiheuttaja olla samassa johtosarjassa? Jos kerta purkaa akkuakin. Jotain perusasetuksia auto tekee, kun laittaa virrat päälle, valot nollaan, ja irroittaa akun + navan puoleksi tunniksi. Purkaa ilmeisesti kaikki konkat ja "akut" autosta.

jullikka_91
-
Viestit: 19
Liittynyt: 20.1.2011 22:59

ViestiKirjoittaja jullikka_91 » 8.11.2013 3:25

akunkenkä otettu irti mutta ei mitään vaikutusta... varmaan joutuu viemään auton uudelleen ohjelmoitavaks volkkarin huoltoon ku iteltä alkaa ymmärrys loppua tän kaasuhäiriön kanssa :/

jullikka_91
-
Viestit: 19
Liittynyt: 20.1.2011 22:59

ViestiKirjoittaja jullikka_91 » 3.12.2013 1:04

joo elikkä käytin volkkarin huollossa ja vikakoodeja tuli toista sivua.. sanoivat että maadoitus on huono ja sen takia ei voinut kaasuläpänperusasetuksia muuttaa. laitoin kuntoon maadoituksen niin nyt ottaa jo jopa kierroksia välillä vaikka on kaasuläpänkotelossa oleva pistoke kiinni, mutta hankalasti nostaa kuitenkin (ennen ei astaa yhtään kierroksia pistokkeen ollessa kiinni) joten onkohan siinä vieläkin ne perusasetukset hukassa vai onko koko kaasuläpän kotelo vaihdettava?


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 31 vierailijaa