Hei
Kysyisin neuvoa seuraavaan.En ole mikään mekaanikko joten vaikeaa setviä missä vika.
Auton ollessa parkissa (renkaat maassa) ei tunnu välystä renkaissa jos laakerit rikki välyshän tuntuisi tuolloin jos siis aivan finaalissa.
Taakse vaihettu uudet laakerit koska tuntui välys renkaat maassa ollessa ei siis tunkattuna,edessä ei.
Sitten kun käy ajamassa vaivaisen 10km lenkin ja tulee takaisin parkkiin kummankin puolen levyt edessä kuumat ja oikean puolen renkaassa välys (tätä välystä ei ollut ajoon lähdössä) sitten kun hetken antaa seistä välys poistuu.
Ajaessa ratti vatkaa 40km/h alkaen 80km/h ja ylöspäin vatkaus vaimenee ellei jopa poistu jarruttaessa ei muutu ja keulasta kuuluu jurraava ääni.Ja kaikkein koomisin juttu mukula tiellä vatkaus loppuu ääni säilyy ja taas puhtaalla asfaltilla vatkaus palaa.
En uskalla pitkiä matkoja ajaa kun en tiedä missä vika.
Itse veikkaisin laakeria/ taikka etujarruja mutta voiko laakerin väljyys lämmittää jarruleyt kuumaksi ja voiko se aiheuttaa ratin vatkaamisen.
Voiko kyseeseen tulla jarrut?
ohjaus kulmatkin hiemann kierot.
Sitten yksi kysymys vielä etuiskareiden yläpäät on noin 5cm rungosta ilmassa ja keula naksahtelee/paukkuu tunkattaessa
eikö kuuluisi olla yläpään (lautaset kiinni rungossa.Autoa madallettu 40mm.
Oisi mukavaa saada neuvoja.
Golf 3 ohjaus ja jarrujen lämpeneminen + outo jurraava ääni
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Majestic-12 [Bot] ja 39 vierailijaa