käytin rp koneista jettaa katsastuksessa ja päästöistä tuli hylky. O2 pitoisuus poikkeaa joutokäynnillä tavanomaisesta. Lambda-arvo poikkeaa kierroksilla tavanomaisesta.
Pakoputki fuskasi hieman liitoksistaan ja ne laittelin kuntoon. Myös alipaine letkut tarkistelin ja huonoimmat vaihdoin uusiin. Imuvuotoja ei esiintynyt kun pilotilla suihkuttelin kaikki liitokset läpi. Olisiko vielä joitain vinkkejä mitä kannattaisi tarkistaa ennen kuin vie uusinta näytölle?
Arvot: tyhjäkäynnillä
CO%: 0,01
CO2: 11,5
HC ppm: 40
O2: 5,5
Kierroksilla
CO%:0,02
CO2: 12,3
Hc ppm: 12
O2: 0,4
Lambda 1,23
päästöissä sanomista (RP)
Valvoja: ffp jäsenet
irrotin akunkengän hetkeksi ja sen seurauksena hc tyhjäkäynnillä pomppasi 1600 tuntumaan! Mistähän tuota käyntivikaa kannattaisi lähteä tutkimaan? Kierrokset siis seilaavat 500-1200rpm
Tää on ihan tuttu homma. ECU kadottaa muistinsa, kun akunkengän irrottaa ja sen pitää sopeuttaa itsensä taas kuntoon. Ite oon saanu kierrokset kohdilleen seuraavalla konstilla, jos akun kengän olen joutunut irrottamaan.
1.Kylmästä autosta akun kenkä irti 5 min. ajaksi ja sitten takaisin.
2. Käytä autoa paikallaan n. 2000-300 rpm, niin, että jäähdyttimen puhallin käynnistyy 2-3 kertaa. Anna auton käydä tyhjäkäyntiä 2-3 min.
3. Käynnistä auto uudelleen. Tarkasta tulos.
Jos ei toimi, aloita uudelleen kohdasta 2.
Ohje Fiat Unon ohjekirjasta ja nettisivulta Kliks
Paitsi että Folkkarin pitää käydä tyhjäkäynnillä siihen asti kunnes flekti pyörähtää. MISSÄÄN vaiheessa ei saa edes koskea kaasuun. Eli auto käyntiin, antaa käydä kunnes flekti pyörähtää. Virrat pois, odota VIISI minuuttia ja taas auto käyntiin. Toista tämä kolmekertaa ja ECU:n pitäisi olla sopeutunut.
Leevin kans samaa mieltä!
RP-kone on helppo korjauskohde ja kestävä, kun kaikki vähäiset kumitiivisteet ja johdot on paikallaan ja kunnossa :)
Itelläni oli aikoinaan samalla koneella varusteltu golffi ja samaa käynti häikkää.
Korjaus oli helppo: uusi kumilaippa ruiskun jalkaan, uusityhjäkäynti moottori ja ruiskun putsaus sisältä.
kumilaippa on helppo vaihtaa ja samoin tyhjäkäyntimoottori.
RP-kone on helppo korjauskohde ja kestävä, kun kaikki vähäiset kumitiivisteet ja johdot on paikallaan ja kunnossa :)
Itelläni oli aikoinaan samalla koneella varusteltu golffi ja samaa käynti häikkää.
Korjaus oli helppo: uusi kumilaippa ruiskun jalkaan, uusityhjäkäynti moottori ja ruiskun putsaus sisältä.
kumilaippa on helppo vaihtaa ja samoin tyhjäkäyntimoottori.
Nyt on tyhjäkäynti kohdillaan ja leima paperissa. Kiitokset kaikille jotka auttoivat tässäkin hommassa.. Tuo rp koneen mollaus nyt oli vaan sellainen heitto :) Kaikissa vanhemmissa autoissahan näitä vikoja löytyy ja rp:hän on loppujen lopuksi aika yksinkertainen moottori kunhan vain perusasiat on kunnossa. Jospa se toimisi seuraavaan leimaan asti kunnolla :)
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa