Passat 3BG klonsahdus

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Planet
-
Viestit: 3
Liittynyt: 22.11.2009 22:20

Passat 3BG klonsahdus

ViestiKirjoittaja Planet » 22.11.2009 22:26

Etupäästä kuuluu ajoittain "muovisen oloista" klonksahdusta. Ihan kuin esim. pohjapanssari tai iskarin varren pölysuojamuovit kolahtelisivat? (molemmat on kyllä katsottu ettei ne ainakaan irti ole)

Tuo ääni kuuluu useimmiten kääntyessä esim. mutkassa hiljaisessa vauhdissa tai epätasaisella hiekka tiellä kun pyörät ovat kääntyneinä. Monesti kuuluu ensin toiselta puolelta ja sitten toiselta, riippuuen siitä kumpaan suuntaan kääntyy.

Vahvistettu tukivarsisarja koiranluineen + raidetangon ulommat päät sekä etuiskarit vaihdettu eilen, niiden ei ainakaan pitäisi enää äännellä.

Ohjauksessa ei tunnu väljyyttä eikä auto vetele muutenkaan ajattessa.

Mistäköhän sitä seuraavaksi lähtis vikaa etsimään? Voisko olla kallistuksenvakaajan puslat? Entä ylätukivarsien asento, voiko ne mennä asennettaessa väärään kulmaan joka voisi vaikuttaa niiden joustavuuteen ja aiheuttaisi ääntä?

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

ViestiKirjoittaja Jimme » 22.11.2009 22:40

Täällä vähän samaa vaivaa, seuraavat epäilyt kohdistuu oikean puolen vetoniveleen (vuotanut, kun ilmeisesti edellisen omistajan aikana fixattu palje ja kiinnitetty nippusiteellä, mutta liian löysästi...) ja moottorin ja apurungon kiinnikkeisiin.

alspe
-
Viestit: 823
Liittynyt: 24.6.2009 10:40

ViestiKirjoittaja alspe » 9.5.2012 8:53

Mitä alustan osia Passat 3BG:hen pystyikään vaihtamaan suht helposti ITSE parkkipaikalla renkaan päästä? Kunnon räikkäsarjalla ja tunkilla, alle kunnolla en pääse.

Koiranluu, onko se Passatissa sellainen 15 cm pitkä käyrä?
http://www.merteil.fi/kuva-data/41192.jpg


Etuvakaajatanko Audi/Passat 18-1397 Passat 97-> Etuvakaajan yhdystanko pallonivelpäillä [1997 - 2005] 29.90 €
Etuvakaajatanko VAG vasen 18-1399 Passat 97-> Etuvakaajan yhdystanko/vasen helapäillä [1997 - 2005] 14.90 €
Etuvakaajatanko VAG oikea 18-1400 Passat 97-> Etuvakaajan yhdystanko/oikea helapäillä [1997 - 2005] 14.90 €

Ilmeisesti noista 2. ja 3.? Mikä tuo ensimmäinen on? Motonet tarjoaa myös 4€ koriheloja, ne kai on JOS haluaa vaihtaa kumit koiranluihin? Ja onko vakaajassa lisäksi korihelat? Halkaisijaa 25mm ja 27mm, olisko 96kW TDI:ssa noi isommat?

Onko takapäässä samantapaiset vakaajatangot? Motonet tarjoaa:
Takavak yhdystanko Passat 97- 18-1436 Passat 97-> Takavakaajan yhdystanko (helapäät) [1997 - 2005] 24.90 €

Ideana vähän poistella kolahduksia omaksi iloksi :)

Mikey?
-
Viestit: 263
Liittynyt: 26.5.2010 11:21

ViestiKirjoittaja Mikey? » 10.5.2012 7:02

Jos alspella on sama vaiva kuin mitä ketjun aloittaja on kuvannut, niin sen syynä on kojelaudan alla olevien kiinnitysklipsien irtoaminen. Oireena siis pienessä vauhdissa rattia käännettäessä kuuluva muovinen kopsahdusääni, joka kuuluu joko kuskin edestä ylhäältä tai matkustajan airbagin ja tuulilasin väliltä.

Älä vaan osta Motonetin koiranluuta. Itse tuollaisen asensin ja luuta pystyi sivusuunnassa YHDELLÄ SORMELLA poikkeuttamaan puoli senttiä suuntaansa, kun taas orkkiluuta ei täysin voimin saanut liikahtamaankaan. Valitettavasti Motonet myy myös ihan kelvotonta osaa laatukaman seassa....


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 90 vierailijaa