'93 Vento 1.8 CL ei lähde käyntiin

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

punppis
-
Viestit: 4
Liittynyt: 28.6.2009 12:58

'93 Vento 1.8 CL ei lähde käyntiin

ViestiKirjoittaja punppis » 11.8.2009 23:28

Vika on yksinkertaisuudessaan siinä, ettei tuo rousku lähde käyntiin ollenkaan. Jos bensapumpun sulakkeen ottaa irti ja yrittää käynnistää, niin lähtee käyntiin mutta sammuu tietenkin heti kun se bensa loppuu. Ennen tuota pitää siis sen sulakkeen kanssa koittaa käynnistää että se syöttää sitä bensaa sinne. Ongelma siis on se, että bensaa syötetään vitusti liikaa.

Ennen tätä vikaa toiminut ihan suhteellisen hyvin (tyhjäkäynti kylmänä heikkoa), mutta yht'äkkiä kesken ajon sammui eikä sen koommin ole heräillyt.

Vaihdettu:
- tulpat
- lämpötila-anturi
- laippa (oli ihan paskana)
- lambda

Saako siis bensapumppu jostain väärää tietoa, vai onko itse pumpussa vikaa?

Mikhauta
-
Viestit: 3845
Liittynyt: 23.7.2003 10:18

ViestiKirjoittaja Mikhauta » 12.8.2009 6:24

En nyt ihan täysin ymmärtänyt, mutta lähteekö bensapumppu pyörimään kun käynnistää ? Jos ei, niin sitten sen releen voisi tutkia.

punppis
-
Viestit: 4
Liittynyt: 28.6.2009 12:58

ViestiKirjoittaja punppis » 12.8.2009 12:58

Kyllähän se bensapumppu lähtee pyörimään kun se kerran syöttää ihan v*tusti liikaa bensaa. Eli kun pumpun kanssa (sulake kiinni) yrittää käynnistää niin se syöttää niin paljon liikaa sitä bensaa, ettei lähde palamaan ollenkaan. Kun taas ottaa sen sulakkeen irti (eli pumppu ei pumppaa uutta bensaa) niin auton saa startattua kun siellä on niitä vanhoja bensoja niin paljon. Auto siis starttaa ja pysyy käynnissä 1-2 sekuntia kunnes se bensa loppuu. Jos bensapumpun sulakkeen laittaa lennossa kiinni niin kone tukehtuu samantien. Bensapumppu siis syöttää kyllä sitä bensaa, mutta aivan liikaa.

Kysymys siis kuuluu, että saako tuo pumppu väärää tietoa eli syöttää liikaa bensaa, vai onko se pumppu vaan paskana ja syöttää koko ajan kuin olisi kaasu pohjassa.

Mikhauta
-
Viestit: 3845
Liittynyt: 23.7.2003 10:18

ViestiKirjoittaja Mikhauta » 12.8.2009 15:27

Pumppu kierrättää koko ajan polttoainetta yksipisteruiskulle, ruiskuyksiköstä löytyy paineensäädin, joka voisi olla jumissa ?

Zemial
-
Viestit: 1561
Liittynyt: 23.7.2003 19:53

ViestiKirjoittaja Zemial » 12.8.2009 15:35

Itse lähtisin etsimään vikaa siitä ruiskumurikan etupuolella olevasta liittimestä ja siitä lähtevistä johdoista - se suutin kun toimii niiden mukaan... minulla on muuten kuvat siitä paineensäätimen purkamisesta jos tarvii


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 16 vierailijaa