mk2 golf kaasuttimen säädöt, korkea polttoaineen kulutus

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

juha_n
-
Viestit: 25
Liittynyt: 4.9.2008 10:56

mk2 golf kaasuttimen säädöt, korkea polttoaineen kulutus

ViestiKirjoittaja juha_n » 16.4.2009 22:13

kysymys kuuluu: miten hoidetaan pierpurg 2e2 kaasuttimesta säädöt kuntoon, ja onko tee-se-itse-mies homma? vai tarvitseeko olla joku pätevä kaveri hoitamassa? ajoneuvo vm. 1989 1,8 volkswagen golf

VW-Tarmo
-
Viestit: 40
Liittynyt: 14.1.2008 15:14

ViestiKirjoittaja VW-Tarmo » 18.4.2009 23:38

Tarkka säätö vaatii pakokaasumittarin. Kotikonsteinkin kaasaria voi yrittää säätää. Säätö tapahtuu tyhjäkäynnin säätöruuvista joka löytyy kaasarin oikealla puolella olevan alipainesäätimen takaa (13 mm pultin kanta) sekä seosruuvista kaasarin päällä. Seosruuvi on ilmanputsarikotelon päällä olevan tulpan alla.

Säädä ensin tyhjäkäynti noin 750 kierrokseen. Sen jälkeen käännä seosruuvia varovasti siihen kohtaan missä käynti on korvakuulolta paras ja savutus mahdollisimman vähäistä. Säädön onnistuminen edellyttää että kone on lämmin ja että kaasari sekä kone on kunnossa.

juha_n
-
Viestit: 25
Liittynyt: 4.9.2008 10:56

ViestiKirjoittaja juha_n » 19.4.2009 11:35

kiitokset näistä kallisarvoisista vinkeistä, yritän ensiviikolla katsoa josko onnistuisi itse säätää kaasaria.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 14 vierailijaa