Toledo 1m keskuslukko ja öljyvalo

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Oippa
-
Viestit: 48
Liittynyt: 11.8.2014 11:17

Toledo 1m keskuslukko ja öljyvalo

ViestiKirjoittaja Oippa » 12.10.2015 23:47

1.9tdi toledo rupes vilkutteleen öljyvaloa tänään, heti auto stoppiin ja tarkistaan onko öljyä ja kyllähän sitä oli tikussa yli puolivälin. Noh koitin uudelleen käyntiin eikä valo vilkkunu enään mutta muutaman kilometrin päästä just ennen koti pihaa alko taas vilkkuun, vilkku kolme kertaa ja sammu. Onkohan kyseessä anturi vika vai jotain vakavempaa? Pystyykö anturin toimivuuden tarkistaan testerillä?

Toinen vika tuli pari päivää sitten, keskuslukko alko polttaan sulaketta. Vika ilmeisesti takaluukun puolella kun keskuslukko ei avaa enään takaluukkua. Takaluukku ei myöskään aukea avaimella kun on lukko jumissa. Milläköhän ton takaluukun sais auki?

w!rd
-
Viestit: 339
Liittynyt: 21.8.2009 19:02

ViestiKirjoittaja w!rd » 13.10.2015 15:15

Anturivialtahan tuo vaikuttaisi. Varmin tapa olisi mittauttaa öljynpaineet jossain.

Toledosta eikä Seateista sen kummemmin ole kokemuksia, mutta nelosgolffissa kun oli takaluukku vastaavasti jumissa niin ainoa vaihtoehto oli kaataa penkit ja kömpiä konttiin luukun sisäverhoilua irroittamaan. Sitä kautta sai käsin vedettyä siitä tangosta joka avaa luukun.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa