Varmaankin täällä on joku vaihdellut kyseisen moottorin vanhempaan autoon.
Eli kyseessä -94 2.0i AGG moottori ja auto johon moottori tulee on -89 1.6 kaasutinkone.
Kysyisin että millainen toimenpide on sähköjen osalta?
Kiitos nyt jo etukäteen, jos vinkkejä tulee- autot vielä on ajokunnossa eli ei ole aloitettu muutostyötä.
Vinkkejä odotellessa
Vesa Kuivalainen
AGG moottori vanhempaan Golfiin
Valvoja: ffp jäsenet
Golffissa taitaa olla 70hv vs AGG 115hv yli + 50% heppoja lisää ja kuten aikaisemmin mainittu painoakin vähemmän golffissa... hyppää hyppää :)
Meidän 1999 Alhambrassa 2,0i ADY taitaa melkein sama mylly (puristuksissa eroja) hyvin jaksaa jopa tuota lahkobussia viedä vaikka painoa on jotain 1700kg .. kulutuskin viimekesän matka ajossa alle 8l
bensapumppu vaihtoon kanssa
Meidän 1999 Alhambrassa 2,0i ADY taitaa melkein sama mylly (puristuksissa eroja) hyvin jaksaa jopa tuota lahkobussia viedä vaikka painoa on jotain 1700kg .. kulutuskin viimekesän matka ajossa alle 8l
bensapumppu vaihtoon kanssa
Kysyisin että millainen toimenpide on sähköjen osalta?
Jos Golf on ns. "uudemmilla sähköillä" (hätävilkun katkaisija rattipylväässä), molemmista sähköt pöydälle ja yhdistelemään.
Vanhojen sähköjen kanssa taitaa olla viisaampaa käyttää Pasuunan sähköjä + leikata ja liimata muut kakkiksen tarvitsemat sähköt siihen..?
Pasuunasta tarvitset ainakin polttoainepumpun ja mahdollisesti tankin. Jos Pasuunan tankki ei passaa kakkikseen, Golf III / Vento tankin pitäisi olla "pulttaa kiinni"-tavaraa. Muita tarpeellisia Pasuunan osia ovat etujarrut + olka-akselit / navat.
Taakse kakkikseen joudut hankkimaan levyjarrut tai toinen vaihtoehto on vakuuttaa katsarille että 1.8 Mk2:n tai 90 hv 1.8 + 2.0 G3 / Passat rumpujarrut ovat riittävät.
Eteen joudut lisäämään kallistuksenvakaajan ja taka-akselille jarrupaineen säätimen (1.6:ssa noita ei muistaakseni ole..?) Etuvakaaja saattaa käydä Passatista (paksumpi kuin Golffissa käytetty)
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 35 vierailijaa