Golf 1,9 TD (AAZ) sammua pätkähti...

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

jansau73
-
Viestit: 9
Liittynyt: 23.2.2014 14:26

Golf 1,9 TD (AAZ) sammua pätkähti...

ViestiKirjoittaja jansau73 » 23.2.2014 14:46

Niin, otsikon kaltainen "ikiliikkuja" sammui ja ei sitten suostu käyntiin. Joo, auto meni aikaisemmin huonommaksi käynnistymään, ja viimeisellä reissulla töissä kun laiton auton lämpemnemään niin kuului ihme nakutusta ja auto ei pysynyt käynnissä ilman "ryyppyä". Työmatkaa on vain 120 kilsaa ja noin 15 kilsaa ennen maalia hyytyi bussipysäkille. Soito vaimolle joka tuli ilosena hinaamaan kotio.

ELI:
Suodattimelle ei tule poltinainetta
Imasemalla letkusta tulee ainetta
Jakohihna OK
Ainetta tankissa
Batterissa virtaa
Suihkuputkesta ei tule ainetta kun starttaa

Viaksi olen diagnosoinnut: Kone ei saa polltin ainetta


Onko Golffissa siirtopumppua tankissa tai auton alla??
Vai imeekö jakajapumppu sopan tankista asti??
Jakajapumppu vaihtoon, vai??

Vinkkejä otetaan innolla vastaan...

Meinaan toi VR6 ei ole halvin kulkupeli noille kilsoille!!

marko586
-
Viestit: 95
Liittynyt: 9.10.2003 23:28

ViestiKirjoittaja marko586 » 23.2.2014 15:15

Sammutinsolenoidin mittaus tuleeko jännitettä ja sit kannattaa tarkistaa myös kuinka paljon heittää kampiakselin hihnapyörä

jukki60
-
Viestit: 160
Liittynyt: 25.7.2009 12:17

ViestiKirjoittaja jukki60 » 23.2.2014 17:03

Onko ilmaa polttoaineputkessa -> pumpussa. Ensin ilmaat pois ja sitten katsot tuleeko suuttimen putkesta. Jos ei ilmauskaan auta on pumppu viallinen. Muuten ilmavuoto, jonka voi korjata vaihtamalla ainakin kaasuakselin holkin ja tiivisteen.

http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=14 ... esel+ilmaa

HuHu
-
Viestit: 454
Liittynyt: 21.7.2011 17:21

ViestiKirjoittaja HuHu » 24.2.2014 8:13

Ei ole siirtopumppua. Suosittelisin kuitenkin tarkistamaan jaon. Vähän toi viankuvaus ennen viimeistä hyytymistä sopisi kampiakselin hihnapyörän kiilan pettämiseen.

jansau73
-
Viestit: 9
Liittynyt: 23.2.2014 14:26

ViestiKirjoittaja jansau73 » 7.3.2014 17:02

No niin. Volsku on diagnosoitu. Kampuran päässä ei ollut mitään kiilaa jäljellä??? Eli kunkkupultti on löystynyt ja kuluttanu kiilan pois. Jakopää siis sekaisin. Avasin venttiilikopan ja totesin koneistossa olevan metallisia "hiuksia". Luultavammin venttiilit on saanut hiukan männästä.Pari venttiilin nostinta oli kiinni, ei pyörinyt vaikkei nokka painanut.

Lyhyesti voidaan todeta ko. Golffin olevan nyt halvalla myynnissä tai ostetaan AAZ-kone (toimiva) halvalla.

Kiitokset asiantuntevista neuvoista.
"tällä foorumilla tieto vaihtaa omistajaa"

jansau73
-
Viestit: 9
Liittynyt: 23.2.2014 14:26

ViestiKirjoittaja jansau73 » 7.3.2014 17:08

...ja viellä yksi kysymys: Käykö tuohon AAZ:n jonkin muun VAG-konsernin kansi "heittämällä"??

Tattista vaan taas....

Kosse
-
Viestit: 311
Liittynyt: 30.4.2009 19:13

ViestiKirjoittaja Kosse » 7.3.2014 20:55

Seatin kannen olen AAZ:aan laittanut. Tais olla jostain Toledosta. Yksi vesilähtö piti tulpata, muuten plug´n play.

jansau73
-
Viestit: 9
Liittynyt: 23.2.2014 14:26

ViestiKirjoittaja jansau73 » 7.3.2014 21:03

Jahaas, Vai Seatista vois tulla apu. No en ole vielä kannen alle kurkkinu että kuinka pahaa jälkeä on tullu että riittääkö kansi. Pahoin pelkään....

jansau73
-
Viestit: 9
Liittynyt: 23.2.2014 14:26

Myöhastyneet kiitokset foorumille

ViestiKirjoittaja jansau73 » 22.12.2014 0:49

Päivitetään nyt remontin tulokset.

Kansi irti ja riemukas toteamus: kansi sökönä ja venttiilit mutkilla.
Soitto ROI-osaan ja AAZ-kone myyty viikko aikaisemmin. Selaimeen laga.se ja johan löyty, AAZ-kone hallissa ja valmis myyntiin. Eikun maksamaan, 4200SEK koneesta ja rahdista kotia, ei paha. Sitten vain kasaus. Se oli aika näppärää joten ei suuria murheita. Pumpun ajoitus olikin jo aika työlästä, netistä ohjeet ja arvot. Heittokellon osto ja adapterin valmistus. Ensistartti, kuinkahan käy........ ja hyvin käy!!! Kaikki siiis onnellisesti paikallaan. Meni viikko tai kaksi, sitten alkoi tapahtua. Eukko soitti ja kertoi Volkkarin käyvän huonosti ja eikä millään tahdo käynnistyä. Pirunmoinen tutkiminen kun auto saapui kotiin. Tarkistin pumpunajoituksen, polttoaine letkut/putket, jakohihnan, pissapojan, tuulilasinpyyhkimet ja aivan kaikki. Kaksi päivää ja uneton yö, sen verran kesti kunnes kysäsin ohimennen että mitäs neiti on tankannut??? Vastaus oli aivan muuta kuin olisin halunnut, emmä tiä!!! Seusraavana aamuna imasin hiukan "löpöä" letkusta ja sylkäsin lumelle ja annoin sytkärillä tulta perään, leimahti aika hienosti. Bensaahan se neitokainen oli tankannut 1,9 TD:hen. Pikainen tankin tyhjennys ja putkiston huhtelu, ilmaus ja tulille. Kyllä se vaan käy niin hienosti Dieselillä!!

Tovottavasti tämä pieni kertomus pelastaa jonkun kotimekaanikon samalta sotkulta, Ei meinaan ollut aivan hauskinta hakea vikaa jota ei ollutkaan.

Hyvät Joulut kaikille lukijoille :)


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 37 vierailijaa