Golf mk2 1.3 päästöt

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Naatukka
-
Viestit: 15
Liittynyt: 21.11.2013 19:12

Golf mk2 1.3 päästöt

ViestiKirjoittaja Naatukka » 27.2.2014 20:52

Eli tänään käytin -88 golffia katsastuksessa ja päästöistähän se pomppas. Mitatut päästöarvot tyhjäkäynnillä:

CO%: 0,1
CO2: 7,2
HC: 1100 !
02%: 10,0 !

Oisko kenelläkään antaa mitään vinkkiä mistä tätä asiaa kannattais alkaa lähestymään? Tulpan johdot on ainakin tarkotus uusia koska edelliset näyttää olevan mallia "alkuperäiset". Tänään käytin virranjakajan alipainesäätimen irti ja imeskelin sitä putkea, näytti liikkuvan se "akseli" eikä puhaltamalla saanut ilmaa sisään. Eli alipainesäätimen luulis olevan kunnossa. Tämän lisäksi tarkistin alipaineletkuista ilmanputsarille ja virranjakajalle menevät ja olivat ehjät. Tulpat ovat kohtuu tuoreet (ajettu <10000km) ja virranjakaja hyvässä kunnossa. Kulutus on ollut matka-ajossa n. 7-8 l/km.

Tyhjäkäynnillä ja koneen ollessa lämmin tuntuu välillä ettei auto pysy kunnolla käynnissä. "hyrskyttää" ja laturin merkkivalo vilkkuu. Eli siis meinaa sammua ja kerran on tainnutkin sammua. Sama käy kun esim moottoritiellä painaa kytkimen pohjaan --> kierrokset tippuu nopeasti ja auto meinaa sammua. Tätä ei tapahdu kuitenkaan kokoaikaa.

Kaikki apu ois tervetullutta koska auto on muuten hyvässä kunnossa ja sai jopa kehut katsastusmieheltä.
Viimeksi muokannut Naatukka, 2.3.2014 19:58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

ifa
-
Viestit: 2527
Liittynyt: 17.11.2004 14:44

ViestiKirjoittaja ifa » 27.2.2014 21:05

Käykö kaikilla ? Tutki imuvuodot ja sytytyslaitteiden/tulppien kunto.

Naatukka
-
Viestit: 15
Liittynyt: 21.11.2013 19:12

ViestiKirjoittaja Naatukka » 27.2.2014 21:26

Käy kaikilla pytyillä. Tosin pakkasella startattaessa käy aluksi kolmella pytyllä mutta rupeaa käymään kaikilla kun antaa vähän kaasua. Lisäksi huomasin tänään että yks tulpista oli vähän löysällä ja kiristin sitä n. ½ kierrosta,

Imuvuotoa katsastajakin epäili mutta mistä sitä kannattais lähtä etsimään? Imusarjan ja kaasarin välinen kumilaippa?

vag22
-
Viestit: 215
Liittynyt: 4.4.2010 7:42

ViestiKirjoittaja vag22 » 28.2.2014 8:22

kannentiiviste vuotaa? katso jäähdytin nesteet? toimiiko ryyppy kaaasarissa oikein?

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 28.2.2014 11:24

Happea on liikaa, katso imuvuodot (kaasarin alla oleva kumilaippa, taisi olla 1.3:ssa myös..? Jarrutehostimen putki ja tehostimen kalvo jne.).
Mulla oli samantyylistä vikaa joskus Sierrassa, kun jarrutehostimen kalvo oli rikki. Jarrut toimivat ihan about normaalisti, mutta moottori imi ylimääräistä ilmaa tuon rikki olevan kalvon läpi. HC taisi olla luokkaa 1600...

Naatukka
-
Viestit: 15
Liittynyt: 21.11.2013 19:12

ViestiKirjoittaja Naatukka » 28.2.2014 14:37

Kansiremontti tuohon on tehty edellisen omistajan toimesta joskus 30 000km sitten. Vaikka eihän se nyt tietenkään tarkota ettei se vois vuotaa mutta jäähdytinnesteen perusteella näyttäis siltä.

Aiemmin olikin ongelmaa tuon jarrutehostimen alipaineletkun kanssa kun oli mennyt poikki se kuminen letku mikä tulee imusarjaan. Tällön oireili mm. siten ettei pysynyt käynnissä ja jarrut oli tehottomat. Sen oon kuitenkin korjannut ja tarkistin äskön tuon ja oli ehjä sitä alipainesäädintä myöten.

Tänään olis tarkotus käydä ostamassa uudet tulpanjohdot ja imusarjan tiiviste. Samalla kun kaasari on irti niin voisin tarkistaa sen kaasarin alapuolella olevan kumilaipan kunnon. Miten muuten auto oireilis jos kuvitellaan että ainoa vika olis väärät seos ja tyhjäkäyntisäädöt?

E. Ryyppy toimii jotenkuten. Kylmällä koneella startattaessa ei kuitenkaan ala käymään heti tasasesti vaan pitää antaa lämmetä pari minuuttia ja sitte antaa kaasua niin käynti tasaantuu.

Naatukka
-
Viestit: 15
Liittynyt: 21.11.2013 19:12

ViestiKirjoittaja Naatukka » 2.3.2014 19:57

Päivitelläämpä tätäkin välillä. Eli pari päivää sitten vaihdoin tulpanjohdot ja käytin samalla tulppia irti. Tulpat näytti muuten terveiltä mutta yks niistä oli aivan öljyinen. Kurkkasin myös kannen reiästä sisään ja näytti olevan öljyä sielläkin. Tämä öljynen tulppa oli lisäksi väännetty väärille kierteille mutta sain vanhasta tulpasta tehtyä kierteenoikaisu työkalun jonka avulla sainkin sitte tulpan suoraan ja tiukasti kiinni. Tämän jälkeen koeajolle ja auto tuntu vastaavan kaasuun paremmin kuin koskaan ennen. Lisäksi ei ainakaan sen päivän aikana meinannut sammua tyhjäkäynnillä.

Eilen käytin tätä yhtä tulppaa uudestaan irti eikä ollut enää öljyinen, ainoastaan karstaa kohtuu paljon. Putsasin taas tulpan ja takas paikoilleen. Samalla käytin kaasarin ja imusarjan irti ja vaihdoin imusarjan tiivisteen joka kyllä näytti hyväkuntoiselta jo valmiiksi. Kumilaippakin näytti päällisin puolin ehjältä, mitä nyt sisäpuoli vähän halkeilleelta mutta en nähnyt ainakaan mitään isompaa halkeamaa läpi asti..

Ongelmia tuli kun kasasin nuo osat uudestaan ja lähdin koeajolle. Nyt nimittäin tyhjäkäynti on jatkuvasti sellasta hyrskyttämistä ja meinaa sammua. Sammuukin välillä kun painaa korkeilla kierroksilla kytkimen pohjaan. Eli vaikuttaa nyt siltä että ton kaasarin irti käyttämisen jälkeen imuvuoto paheni entisestään. Ajossa ei ole mitään ongelmaa vaan vastaa kaasuun hyvin.

Oisko se järkevintä vaan uusia tuo kumilaippa kerralla vai voisko tuo tyhjäkäynnin ongelma johtua seos/tyhjäkäyntisäädöistä? Hintaa sillä kumilaipalla on motonetissä n. 35€ joka tuntuu suolaselta kun on tottunut noihin halpoihin varaosien hintoihin.

--hartsa--
-
Viestit: 268
Liittynyt: 29.7.2008 21:53

ViestiKirjoittaja --hartsa-- » 2.3.2014 20:06

jos se kumilaippa on entinen niin eiköhän se selviä kun sitä kääntää vääntää taittaa kun on käynnissä. jos vaikuttaa käyntiin niin vaihtaahan se pitää. yhdellä oli tollasessa puolan kuori haljennut niin oli ties mitä käyntihäiriötä

ifa
-
Viestit: 2527
Liittynyt: 17.11.2004 14:44

ViestiKirjoittaja ifa » 3.3.2014 11:37

Tarkasta mahdollinen imuvuoto myös sieltä tehostimelta eli letku/putki ja itse tehostin.

Naatukka
-
Viestit: 15
Liittynyt: 21.11.2013 19:12

ViestiKirjoittaja Naatukka » 4.3.2014 14:55

Eilen vaihdoin kaasarin ja imusarjan välisen kumilaipan. Heti startatessa huomas selvästi että käynti oli paljon parempi ja tasasempi. Lisäksi tyhjäkäynnillä ei ollut enää mitään ongelmaa. Se tunne kun onnistuneen rempan jälkeen käy koeajolla on parempaa kuin huono seksi. :D

Tänään kävin sitten näyttämässä golffia uudestaan konttorilla ja läpi meni. Mitatut päästöarvot oli:

CO% 0,15
CO2 10,6
HC 384
O2% 4,9

Kiitoksia kaikille vastauksista. Nyt golffi kulkee ainakin vuoden verran taas.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa