Passat 3b virtalukko vaihdettu --> ajonesto vika

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

K@rppa
-
Viestit: 18
Liittynyt: 8.10.2006 9:29

Passat 3b virtalukko vaihdettu --> ajonesto vika

ViestiKirjoittaja K@rppa » 21.10.2013 15:23

Eilen reissunpäällä iski mukava vika. Avain virtalukkoon ja ei millään virtoja päälle eikä rattilukkoa pois päältä. Hetken siinä avainta heiluttelin ja sehän napsahti pois päältä ja virrat tuli. Onko koko virtalukko uusittava vai joku tietty osa? Nyt ei uskalla ottaa enää avainta pois virtalukosta että saa käyntiin. Auto on -00 3b passat.


Virtalukko on nyt uusittu mutta ajonesto vika tuli lisää tuolla alempana.
Viimeksi muokannut K@rppa, 6.11.2013 6:44. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

OskuA
-
Viestit: 966
Liittynyt: 30.11.2011 18:12

ViestiKirjoittaja OskuA » 21.10.2013 17:30

Oliko ratti jäänyt ns. lukkoa vasten? Renkaat olleet mahdollisesti ääriasenmosda jolloin avain otettu pois ja autosta noustu ratista kiinni pitäen jolloin se on mahdollisesti mennyt lukkoon ja renkaiden ollessa ääriasennosda vääntänyt rattia vaikeuttaen lukon avaamista?

Jos näin ei ollut vaan lukko jumittelee niin multa löytyy kyllä lukko, ei tarvi erikoisemmin koodailla koska ajonesto on virtalukon ympärillä oleva musta rinkula. Se otetaan vanhasta. Jos tarvetta laita YV:tä.

K@rppa
-
Viestit: 18
Liittynyt: 8.10.2006 9:29

ViestiKirjoittaja K@rppa » 29.10.2013 12:28

Vinkkejä miten tuo virtalukon vaihto tapahtuu? Onko niitit porattava ja pultit tilalle?

OskuA
-
Viestit: 966
Liittynyt: 30.11.2011 18:12

ViestiKirjoittaja OskuA » 29.10.2013 20:06

Virtalukon niitit aukea lyömällä niiden sivuun iskumeisselillä aukeamissuunnan mukaisesti. Ja muista ottaa vanhan virtalukon ajonestorinkula uuteen lukkoon. Voit laittaa samanlaiset pultit takaisinkin (saa pulttikaupoista), jotka katkeaa määrätyssä momentissa. Tai sittwn ihan normaalit 8mm pultit :)

HuHu
-
Viestit: 454
Liittynyt: 21.7.2011 17:21

ViestiKirjoittaja HuHu » 30.10.2013 16:20

Lukkopatruunan saa irti ihan paperiliittimellä. Siinähän se vika varmaan on. Kannattaa ottaa ensin liitin virtalukonpohjasta irti. Sitten virtalukko virrat päällä asentoon eli 2. Sitten vaan vapauttaa lukkopatruunan lukituksen klemmarilla/ohuella poranterällä työntämällä se avaimenreiän vieressä olevaan pieneen reikään. On siis samansuuntainen reikä kuin avaimenkin

K@rppa
-
Viestit: 18
Liittynyt: 8.10.2006 9:29

ViestiKirjoittaja K@rppa » 5.11.2013 18:26

Virtalukko vaihdettu ja vanhasta ajoneston lukupuola, mutta ajonesto ei toimi oikein. Avaimen lukupuolaa ei kärsi laittaa virtalukkoon omalle paikalla vaan toimii vain kun roikkuu kauempana lukosta vanha avain kiinni siinä. Väliaikasesti jouduin teippaamaan vanhan avaimen siruosan ja lukupuolan rattimuovin alle jotta auto toimii uudella virtalukolla ja avaimella.

Vaihto virtalukossa oli vain normaali avain jossa ei kait ole tuota sirua sisällä ja vanha avain oli stiletti mallinen jossa se ajonesto siru on.


Vinkkejä millä sais toimimaan oikein ja sais vanhan avaimen käyttöön koska ovia en saa lukkoon muulla ku vanhalla avaimella..


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa