DSG-vaihteiston ohjaus

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

DSG-vaihteiston ohjaus

ViestiKirjoittaja Entris » 18.2.2013 17:17

Koitetaan kepillä jäätä jos foorumilla olisi tekniikkaan enemmän perehtyneitä... Kiinnostaisi siis tietää miten DSG-laatikon ohjaus käytännössä toimii. Tiedän että DSG, eli 02E, vaihteiston kyljessä on ns. mekatroniikkaboksi joka sisältää ohjauspiirilevyn ja venttiilit varsinaisten toimintojen suorittamiseen (valitsinhaarukoiden liikutukset, kytkinten käyttö yms.). Lisäksi siitä löytyy tuloakselin pyörintänopeusanturi (= moottorin käyntinopeus) ja ulostuloakselin pyörintänopeusanturi.

Mutta mitä tietoa DSG tarvitsee vaihteiston ulkopuolelta? CAN-väylän kautta tulee tieto ainakin vaihteenvalitsimelta ja mahdolliselta rattiakselin vaihteenvalitsimilta.

Tarkoituksena olisi siis ymmärtää että toimiiko DSG sellaisen moottorin kanssa johon sitä ei ole suunniteltu. Saako sen vaihtamaan vaihteihta joko automaattiohjelmalla tai pelkästään manuaalina kunhan vain kertoo sille että vaihteisto on nyt D-asennossa tjsp.

Itseltäni löytyy jonkinverran elektroniikkaosaamista joten tuollaisen CAN-boksin rakentaminen ja koodaaminen, joka antaisi tarpeellisia anturitietoja, ei ole mikään ongelma. Mutta en viitsisi laittaa 800-1000 euroa erillisen DSG-laatikon ostamiseen ilman mitään lähtötietoja.

Toisaalta jos jolla kulla makaa nurkissa pikkuvikainen DSG niin voisin olla kiinnostunut... ;-)

Volkkarin itseopiskeluoppaasta löytyy paljon infoa (mutta ei sitä tarpeellista): http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_308.pdf

-tarzi-
-
Viestit: 1963
Liittynyt: 30.10.2008 13:21

ViestiKirjoittaja -tarzi- » 18.2.2013 22:15

Aika paljon DSG on moottorin lasketun vääntömomentin alaisena, säätää vaihtoja sen mukaan. Tuo tieto tulee ECUsta.

wille84
-
Viestit: 204
Liittynyt: 27.10.2009 9:54

ViestiKirjoittaja wille84 » 18.2.2013 22:32

Mihin koneeseen tuo dsg on tarkoitus laittaa, lähinnä sillä että eikö olisi helpompi ostaa moottori vaihteisto paketti ja kaupan päälle varmaan löytyisi johdot ja boxit kun esim. katolleen ajetun auton ostaisi? teeseitse henki tietysti katoaisi..

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 19.2.2013 20:28

Ei ole vielä mitään moottoria valittuna, kunhan pyörittelen ideaa ja mallintelen korirakenteita SolidWorksilla...

-tarzi-: Joo, näin ymmärsin että DSG:n softa on sovitettu tietylle moottori. Ilmeisesti kuitenkin niin että DSG:n softalla on vääntökäyrät tiedossa, niitä ei siirretä ajon aikana. Tai mistäs minä tiedän, sen takiahan mä täällä kyselen. :-)

wille84: Olisihan se helpompaa noin, mutta toisaalta silloin tulee mukana myös paljon muuta mitä en ehkä haluaisi, kuten mittaristo, ajonesto ja isot johtosarjat.

Olisi hienoa jos DSG:n pystyisi pulttaamaan vaikkapa jonkun 1.8 G60:n perään kytkinkoppasovitteella, sanoa sille että nyt on vaihdekeppi manuaaliasennossa ja painaa kaasua.

wille84
-
Viestit: 204
Liittynyt: 27.10.2009 9:54

ViestiKirjoittaja wille84 » 19.2.2013 22:45

Periaatteessa laatikon ohjauksesta olisi pelkästään manuaali käyttöisenä saatavissa kohtuu yksinkertainen ja silloin tuon säästön ymmärtää paremmin.

Mutta toisaalta jos tuon uudemman moottorin ja väylä sähköjen ympärille rakentaisi saisi helpommalla kaikki toimintaan ja obd portin kautta koneeseen tai ulkoiseen mittaristoon anturi tiedot.

Vaihteiston ja moottorin toiminnan valvominen (laatikon luisto) ja säätäminen helpottusi myös.
Toki dsg tehorajat taitavat tulla suurempien viritysten tielle.

Toki myös auton rakenne ja käyttötapa ratkaisevat mikä tuohon paras ratkaisu on.

^^BeBe
-
Viestit: 516
Liittynyt: 31.8.2009 22:15

ViestiKirjoittaja ^^BeBe » 20.2.2013 17:05

Hyvä että sellainenkin miettii tätä, jolla on tietotaitoa toteuttaa :D

Itse olen pohdiskellut myös, mutta elektroniikan taidot ei ihan riitä...
Oishan rattivaihteet aika äijät jossain kakkiksessa ;)

Anagonda
-
Viestit: 2029
Liittynyt: 23.7.2003 8:18

ViestiKirjoittaja Anagonda » 22.2.2013 12:06

Samaa aihetta itsekkin miettinyt. Tuntuu että jenkkipojat vetää aika kovillakin tehoilla esim R32:ssa dsg vaihteistoja ja kestävät useamman kesän ajot. Eli ihan riittävästi.

Itsekkään en halua mitään uuden auton herkkuja, paitsi nopeat vaihdot. Eli saastelaitteet, ecu, mittaristo yms tingelitangelit hiiteen ja tilalle pieni johtosarja säädettävällä ruiskulla.

Pitäisi melkein etsiä dsg-auto ja haistella caniväylää että mitä menee laatikolle. Ei ihan pieni projekti, eikä heti omat taidot riitä, mutta näin sen ainakin saisi tehtyä.

Toinen mitä olen miettinyt, että saisiko helposti tehtyä manuaaliecun dsg:hen. Silloin ei tarvitsis kuin seurata esim läpyskävaihteita/keppiä ja osata ohjata sylintereitä oikein. Kuulostaa helpolta, mutta vaatii varmaan aika pirusti hienosäätöä. Tietty hienohan se olisi jos ruuhkassa vois ajaa automaatilla, mutta harrastamisessa ei mietitä ruuhka-ajoja.

EDIT: Sen mitä olen ymmärtänyt niin ei moottorin ecu kerro vaihteistolle vääntöjä. Se että moottorin ecun softaaminen ei vaikuta dsg:n toimintaan viittaa jo vähän tähän. DSG laatikon softaa taas käpistelemällä saa laatikon toimimaan eri tavalla.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 17.6.2013 13:33

Toisaalta jos jolla kulla makaa nurkissa pikkuvikainen DSG niin voisin olla kiinnostunut... ;-)


Sieltä Entrikselle laatikkoa, kriteerithän siinä ei kyllä täyty kun ehjä puheiden mukaan on...

jad
-
Viestit: 2019
Liittynyt: 3.11.2003 18:56
Viesti:

ViestiKirjoittaja jad » 17.6.2013 20:55

Väylän kautta välittyy nopeus tieto, moottorin kuormitus (kiihdytetään, tasanopeus, moottorijarrutus jne.), jarrutustieto, milloin lähdetään liikkeelle. Erilaisten kokonaisuuksien summana päätellään, vaihdetaanko ylöspäin vai alaspäin ja miten nopeasti asiat pitää tapahtua. Ryömitäänkö eteenpäin kytkintä luistaen vai ei.
Haasteita siis riittää, jos haluaa toimimaan ilman väylää. Vaihteiden vaihtamisen lisäksi pitää kytkimet saada toimimaan myös.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 18.6.2013 12:27

Sebastianin vihjeen perusteella käyn torstaina hakemassa Hämeenkyröstä DSG-vaihteiston joka on peräisin TDI-Skodasta. Ajattelin että hitsailen huonekaluputkesta kärryn minkä päälle asennan vaihteiston, oikosulkumoottorin ja taajuusmuuttajan. Tuolla setillä pitäisi päästä jo johonkin asti. Aikataulusta en sano vielä mitään... :-D

Yhdellä kaverilla on muistaakseni 2006-mallinen 3C jossa on TDI ja DSG. Antaisikohan se mun tulla kyytiin logiikka-analysaattorien ja skooppien kanssa jos vähän haistelisin voimansiirto-CANia. :-D

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 18.6.2013 13:05

Tuo kyllä kuulostaa sula-inssin märältä päiväunelta... Olisipa kiva olla kärpäsenä katossa :)

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 18.6.2013 13:30

Tuo kyllä kuulostaa sula-inssin märältä päiväunelta... Olisipa kiva olla kärpäsenä katossa :)

Kyllähän tää on aika jännä projekti. :-P Nyt pitänee viritellä sopiva CAN-mikrokontrollerialusta jolla pääsee väylään käsiksi.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 18.6.2013 13:38

Mistäs tollasia kontrollereita löytää, vai pitääkö kaikki tehdä ite? Löytyykö jotain protoalustoja tmv.?

Ja mites sellaisen ohjelmointi? Ite oon kokeillu ohjelmaa nimeltään KIBES, mutta eipä siitä paljoa käteen jääny ja käyttöliittymä oli yhtä hieno mitä Commodore 64:lla saisi aikaan :D

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 18.6.2013 19:15

Microchipiltä löytyy SPI-väylällä jutusteleva CAN-ohjain ja sen perään Microchipin CAN-ajuri. CAN-ohjaimen kanssa ajattelin höpötellä Atmelin AVR-sarjan kasibittisellä mikrokontrollerilla. Tälläisen piirilevyn piirtelen lähiviikkojen aikana.

Ensimmäisessä vaiheessa pitää vaan kuunnella mitä siellä DSG-vaihteistollisen auton voimansiirto-CAN:ssa kulkee ja ottaa talteen. Samalla pitää koittaa vaihdella vaihteenvalitsinta eri asentoihin. Myöhemmin sitten voisi noita viestejä lähetellä vaihteistolle ja katsoa että tapahtuuko siellä jotain (siirteleekö vaihdinhaarukoita yms.).

Ohjelmointi tapahtuu ihan C-kielellä, AVR Studio pelaa Atmelin kontrollereille.

Vielä kun jostain löytäisi VAG:n CAN-viestien protokollan niin olisi aika herkkua...

jad
-
Viestit: 2019
Liittynyt: 3.11.2003 18:56
Viesti:

ViestiKirjoittaja jad » 18.6.2013 20:30


Rusty
-
Viestit: 311
Liittynyt: 28.7.2003 7:39

ViestiKirjoittaja Rusty » 19.6.2013 13:13

Mielenkiintoinen projekti. Toivottavasti homma etenee ja onnistut. Entäs jos hankkisit jonkilainen valmiin liitynnän ( CAN-Usb, esim. Kvaser Leaf Light tai vastaava) ja softa, (esim. CanKing) ja ensiksi tutki väylällä kulkevia viestejä OBD-pistokkeen kautta. Voi olla aika paljon niitä viestejä ja melkoisen vaikea päätellä mikä on mitäkin jne.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 19.6.2013 14:10

Valmis palikka olisi toki toimintavarma mutta nuo tuuppaavat olemaan melko arvokkaita. Lisäksi OBD-pistokkeen CAN-väylä on vain diagnosointia varten, siellä ei liiku "oikeaa" dataa. Pitää kytkeytyä nimenomaan powertrain-väylään jos haluaa nähdä ABS:n, ECU:n ja DSG:n väliset juttelut livenä.

Rusty
-
Viestit: 311
Liittynyt: 28.7.2003 7:39

ViestiKirjoittaja Rusty » 19.6.2013 15:02

Taidat olla oikeassa. Eipä tosiaan taida olla powertrain tarjolla tuossa obd-liitynnässä.

Joo, ei ole ihan ilmaisia nuo valmiit palikat. Pääsisit vain nopeasti tutkimaan väylädataa, jossa varmasti ihmettelemistä riittää.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 20.6.2013 22:38

Kuva

Voin kertoa ettei vaimo ollut kovin innoissaan kun taas raahasin uutta projektiromua varastoon...

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 22.6.2013 15:59

Juhannus on hyvää aikaa piirrellä piirilevyjä mökillä. Niinpä sutaisin äkkiä ekan version mikrokontrolleri+CAN-ohjain -piirilevystä valmiiksi.

Levy on ulkomitoiltaan 50x50mm ja tuolla pitäisi nyt sitten ruveta dumppailemaan viestejä voimansiirto-CAN:stä.

Kuva

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 9.7.2013 18:44

Piirilevyt tuli Kiinasta. Ensi viikolla olisi tarkoitus hakea 30-millistä neliöputkea Kuusakosken teräsmyynnistä ja laittaa jonkinlainen lavetti kasaan... Kaverilla oli n. 1,5-kilowattinen moottori tyhjänpanttina. Vielä pitäisi metsästää tamu (1-vaihesyöttö, 3-vaihelähtö, ulkoinen referenssi, teholuokka ~2kW). Danfossin VLT 2020 vaikuttaisi sopivalta. Onko täällä automaatiokavereita jotka voisi sanoa onko nuo Danfossin tamut mistään kotoisin?

Kuva

temee
-
Viestit: 264
Liittynyt: 24.9.2006 22:30

ViestiKirjoittaja temee » 16.7.2013 3:15

Kevenee tosiaan haaste jonkin verran, ja käyttökohteita vaihteistolle tulee huomattavasti enemmän jos sen ei tarvitsisi olla ihan niin tiukasti naimisissa moottorinohjauksen kanssa.

Kuten jo on kertaalleen kirjoitettu yllä, niin jatkuvaan manuaalitilaan vaan ja läpysköistä (tai eteen/taakse -vaihdekepistä) pykäliä halutusti.

Tuli mieleen tuossa myös jonkin asteinen "viivetoiminto" esim. pitämällä vaihdevalitsin pohjaanpainettuna että vois hyppiä tiettyjen vaihteiden yli, mutta DSG:hän pykältää toisaalta niin nopeasti että liekö moiselle edes tarvetta.

peeki
-
Viestit: 1313
Liittynyt: 3.9.2005 19:43

ViestiKirjoittaja peeki » 17.7.2013 0:55

Koita soittaa Vaconille ja kysäise takuukorjattua tamua. Olin joskus yli 10 vuotta sitten kasaamassa tamuja siellä ja ostin 1.1kW tamun sieltä. Ja voipi olla että löytyy vielä omasta takaa vaconin 1 vaihe siään, kolme ulos mallinen tamu. Oli muistaakseni myöskin 1.1kW. Itse asun Vaasassa, ota yhteyttä vaikkapa privalla jos haluat että noudan ja toimitan Vaconilta tamun( siis jos toimitus maksaa sieltä maltaita noin rahtien osalta). Toivottavasti vielä myyvät noita takuukorjattuja, ainakin henkilökunnalle myivät ennenvanhaan. Ota yhteyttä jos ei onnistu suoraan osto niin voin kysäistä muutamalta kaverilta jotka ovat vieläkin tehtaalla duunissa.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 17.7.2013 10:23

temee: En usko että on tarvetta hyppiä vaihteiden yli jos vaihteet vaihtuu ~200 millisekunnissa. :-) Vaihteistoläpysköiden käytössä on sellainen haaste että pitäisi olla DSG-auto jossa on ko. läpyskät, että voisi haistella minkälainen CAN-viesti läpysköiltä lähtee. Muuten no problem. Vaihteenvalitsimen pitää luultavasti olla käsivalintakohdassa kun noita käyttää, vai osaako joku sanoa miten se toimii käytännössä?

peeki: Kiitoksia neuvosta. Itsellä on muutama "tamuverkko vedessä", katson johtaako ne johonkin. Jos ei, niin kyselen sitten Vaconilta ja sinulta jos sieltä saisi tamun. Osaatko sanoa missä hinnoissa tuollainen parikilowattinen takuukorjattu tamu pyörii? Edellämainittua Danfossia saa eBaystä satasella.

Tämän viikon lopulla tai viimeistään ensi viikolla pitäisi käydä hakemassa purkuautosta vaihteenvalitsin niin pääsee siitä tutkimaan CAN-viestejä. Projekti siis etenee...

Heikki J.
admin
Viestit: 8315
Liittynyt: 16.7.2003 19:59
Viesti:

ViestiKirjoittaja Heikki J. » 17.7.2013 11:10

Tälleen maalaisjärjellä vois ajatella, että ne rattiläpyskät lähettää samoja signaaleja kuin "vaihdekeppi'" manuaaliasennossa plussaa ja miinusta tökkiessä.

MikaJ
-
Viestit: 4043
Liittynyt: 24.7.2003 18:09

ViestiKirjoittaja MikaJ » 17.7.2013 11:28

DSG:n vaihtamisviive on ihan sama kuin manuaalilaatikossa, perinteiset synkronoidut vaihteet siellä on (tietääkseni). Silloin vaihtaminen onnistuu suht nopeasti (kunhan rajoitetaan vain vääntömomenttia vaihtamistilanteessa ettei polteta kytkimiä) kun ajetaan kakkosella ja kolmonen on jo toisella akselilla pesässä, silloin vain irtikytketään parillinen kytkin ja kytketään pariton. Mikäli kuitenkin halutaan päälle kolmosen sijaan joku muu vaihde, niin silloin viive on tosiaan normaali manuaalilaatikon luokkaa.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 17.7.2013 14:29

Heikki J.: No niinpä tietysti, miksi en tullut tuota ajatelleeksi. :-)

MikaJ: Kyllä, DSG on käytännössä kaksi 3-vaihteista manuaalilaatikkoa samoissa kuorissa. Tosin synkronointi ei ole manuaalivaihteiston tapaan yksinkertainen vaan parilla ekalla vaihteella peräti kolminkertainen.

temee: Jos haluaa hypätä yhden vaihteen yli, niin pitää vapauttaa kytkin, valita uusi vaihde ja kytkeä uudelleen. Tällöin menetetään kokonaan DSG:n tuoma etu vedon jatkuvuudessa ja vaihtonopeudessa koska joka toinen vaihde on samalla akselilla/kytkimellä.

Katselin pikaisesti Vaconin sivuilta, VACON0010-1L-0009-2 näyttäisi olevan juuri passeli mun käyttöön! Englantilaisesta verkkokaupasta löytyi hintakin, n. 160 puntaa plus toimitukset. Ei ihan kamala hinta, tosin tulee äkkiä sunnuntaiharrasteelle hintaa kun rupeaa näitä tarvikkeita ostelemaan...

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 17.7.2013 15:04

Milläköhän laatikko päättelee mikä vaihde siinä vetämättömässä puolessa on päällä?

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 17.7.2013 17:07

Milläköhän laatikko päättelee mikä vaihde siinä vetämättömässä puolessa on päällä?

Tarkoitatko että mistä se tietää mikä on valittuna, vai mistä se tietää mikä pitäisi olla valittuna?

Ensimmäiseen vastauksena että laatikko itse ohjaa valitsinhaarukoita hydrauliventtiileillä. Toiseen, tuopa onkin VAG:n oma liikesalaisuus, joku älykäs algoritmi siellä ruksuttaa joka ottaa sisään kaikki ajonaikaiset parametrit ja päättelee niistä. Jos mennään kaasu pohjassa niin luultavasti halutaan kohta isompaa, jos taas kovan ajon aikana painetaan äkkiä jarrua niin luultavasti on kohta tulossa vaihto pienemmälle yms. Top Gearin ja Fifth Gearin juontajat kehuivat vuolaasti vuosia sitten kuinka DSG toimii kuin ajatus ja sillä tuntui aina olevan oikea vaihde pesässä valmiina kun sitä tarvittiin. Eli kai sitä on VAG-inssit hioneet tunnin tai toisen...

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 17.7.2013 17:33

Eiku se mitä vaihdetta odotetaan seuraavana kytkettäväksi. Eli kakkosella ajettaessa onko parittomalla puolella ykkönen vai kolmonen odottamassa.

E: ↓ Joo, vähän oli ajatus muualla kuin luetun ymmärtämisessä...
Viimeksi muokannut H. Jormalainen, 17.7.2013 20:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

jad
-
Viestit: 2019
Liittynyt: 3.11.2003 18:56
Viesti:

ViestiKirjoittaja jad » 17.7.2013 20:40

Eiku se mitä vaihdetta odotetaan seuraavana kytkettäväksi. Eli kakkosella ajettaessa onko parittomalla puolella ykkönen vai kolmonen odottamassa.


Enrtis mielestäni vastasi juuri tähän...

peeki
-
Viestit: 1313
Liittynyt: 3.9.2005 19:43

ViestiKirjoittaja peeki » 17.7.2013 22:36

Omasta maksoin muistaakseni 84 euroa, oli 1.1kW, sama rauta kuin 1.5kW mutta eri softa jos oikein muistan. Itse kasasin 55-90kW laitteita niin en ole ihan varma ...

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 8.7.2014 13:43

Mitään ei ole tapahtunut vuoteen, mutta nyt sentään nytkähti vähän eteenpäin.

Sain polkuhintaan Englannista kaksi ABB ACS50-tamua jotka sopi hyvin omiin kriteereihin. 1-vaihe 230V syöttö, 3-vaihe 230V 2,2kW lähtö ja sisäänrakennettu EMC-suodin. Väyläohjauksen puute vähän harmittaa mutta kylläpä tuolla 0...10V analogiatulollakin pystyy ihan hyvin komentamaan kun laittaa D/A-muuntimen mikrokontrolleriin.

Edit: Meni valehteluksi tuo eka lause. Ostin nimittäin alkuvuodesta Polo GTI:stä peräisin olevan DSG-vaihteenvalitsimen. En vain ole vielä ehtinyt mitään konkreettista tehdä asian eteen.

Anagonda
-
Viestit: 2029
Liittynyt: 23.7.2003 8:18

ViestiKirjoittaja Anagonda » 8.7.2014 18:03

Kovalla kiinnostuksella edelleen sivusta seurailen ja toivon että tämä päätyy joskus toimivana maaliin!

Zemppiä, nämä hommat on niitä mitkä herkästi jäävät sinne kaapin pohjalle.

Heikki J.
admin
Viestit: 8315
Liittynyt: 16.7.2003 19:59
Viesti:

ViestiKirjoittaja Heikki J. » 8.7.2014 22:05

Tälläselle olis varmasti jälkimarkkinoita harrastajien parissa, uskoisin, että ihan muutaman satasen voi pyytää, jos DSG-lootia vois alkaa asennella melkein mihin vaan laitteeseen...

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 9.7.2014 7:18

Toivon itsekin että tästä jotain tulisi. Jos joskus saan valmiin ohjauselektroniikan pelaamaan niin ei se tosiaan omakustannushinnaltaan paljoa maksa (jos ei laske kehityskustannuksia). Vastaavia ohjainboksejahan on jo ollut olemassa useamman vuoden ajan, mutta hinnoista ei ole mitään tietoa.

Olisi hienoa lyödä DSG esim. Corradon G60-koneen kylkeen. :-D

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 18.7.2014 7:51

Tamut tuli Englannista ja ne koeponnistettiin 1,1-kilowattisella sähkokoneella. Toimivat kuten pitääkin. Eli seuraavaksi sitten suunnittelemaan lavettia mihin tulee vaihteisto, moottori, tamu ja muu elektroniikka.

Kaveri ehdotti sähkökoneen kiinnittämistä vaihteistoon sakarakytkimellä. Tällöin saadaan hieman pelivaraa värähtelyn ja aksiaalipoikkeaman suhteen. DSG:n sisääntuloakseli on kuitenkin erilainen kuin vaihteistoissa normaalisti. Onko kellään ehdotuksia miten saisin sakarakytkimen kiinnitettyä DSG:n tuloakseliin? Sen halkaisija lienee luokkaa 25-30mm normaalin 15mm sijaan.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 30.7.2014 7:16

Pienen guuglailun jälkeen selvisi että DSG on kiinni moottorissa kaksoismassavauhtipyörän kautta, joka vaimentaa kiertovärähdyksiä. Pitäisi hommata tuollainen viallinen vauhtipyörä (esim. jouset finaalissa) josta voisi sitten taikoa sopivat osat sakarakytkinkiinnitykseen. Onko kellään vinkkejä?

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 8.9.2014 18:32

DSG vauhtipyörä on tulossa kohti pääkallopaikkaa eli nyt alkaa olla palikat hankittuna. Seuraavaksi päästään sitten sihtailemaan oikosulkumoottorin akselia vauhtipyörään että saadaan vääntö välitettyä vaihteistolle.

wmpt
-
Viestit: 56
Liittynyt: 21.10.2007 15:33

ViestiKirjoittaja wmpt » 9.9.2014 8:09

Olisikohan tästä pajasta mitään apua? Heillä kun on jonkinlainen tapa ohjata DSG-vaihteistoa.

http://www.youtube.com/watch?v=dqSRrwLZo-g

http://www.adrenalintuning.de/?page_id=113

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 9.9.2014 12:23

AdrenalinTuningin ykköskoppainen on kyllä aivan sairaan nopea etuvetoiseksi. Ja muutenkin. Mutta valitettavasti noista ei ole tässä projektissa hyötyä koska se ovat päätyneet kokonaan ohittamaan Volkswagenin oman ohjauslogiikan ja ohjaavat hydrauliventtiileitä ja haarukoita suoraan.

Tässä projektissa on tarkoitus lähinnä huijata DSG luulemaan että se juttelee sopivan ECU:n kanssa ja siten pystyy itse ohjaamaan itseään.

^^BeBe
-
Viestit: 516
Liittynyt: 31.8.2009 22:15

ViestiKirjoittaja ^^BeBe » 17.2.2015 0:57

Onkos tämä edistynyt? :)

AdrenalinTuningin ohjauksessa taitaa olla vähän vikana se, kun vw:n oma ohjain arvaa seuraavan pykälän, niin heidän ohjaimen ei tarvitse. Aina menee isompi pesään. Alaspäin vaihdettaessa laatikko käyttäytyy sitten ilmeisesti hitaamin.
Itse olen pohtinut DSGtä suorakytkennän tilalle kilpa-autoihin.
Laatikon varmaan saisi toimimaan riittävän nopeasti ilman VW:n ohjaintakin esim megashiftillä.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 17 vierailijaa