G4/A3 (8L) teräspunosjarruletkujen eroja

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

G4/A3 (8L) teräspunosjarruletkujen eroja

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 1.6.2013 0:19

Ostin teräspunotut teflonletkut A3:een ja valmistajan mukaan pitäisi käydä. Vaan ei käy. Liittimet halkaisijaltaan kaksi milliä liian isot että mahtuisi pitimeen. Onko muut löytäneen erilaisia letkuja noista? Varaosanumeroita en ole löytänyt muita kuin nuo mitkä itsellä ovat.

Kyseessä etuletkut ja taka-akselin kiinnityksen vieressä olevat. Tossa on kuvia: Yks, kaks, koli, neli. Valmistaja Goodridge.

Tai tunnistaako joku mihin noi sopisi?
Viimeksi muokannut H. Jormalainen, 1.6.2013 13:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Jonde
-
Viestit: 2089
Liittynyt: 23.7.2003 12:23

ViestiKirjoittaja Jonde » 1.6.2013 0:26

Kyllä noi on oikeat letkut sillä pituus ja liittimet sopii. Ei oikeastaan kukaan tarvikevalmistaja tee täsmälleen samanlaisia letkuja kuin oem. joudut sitä kiinnikettä kikkailemaan että saat tuon pysymään siellä. Normi homma jos päivittää esin brembot tai vastaavat isot jarrut.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 1.6.2013 2:12

Joo, kierteen halkaisija täsmää, mutta ei tota saa millään pysymään tuolla kun ei se pidikeklipsikään pysy tuollaisessa urassa. Enkä ala autosta mitään modaamaan että nämä saisi menemään. Ei se nyt niin voi olla että myydään sopivina eikä mene pidikkeeseen.

Valmistajan sivuilla löytyy mm. tommonen ja se näyttää jo paljon sopivammalta.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 1.6.2013 6:21

Jos ei mielenkiinto riitä modaamaan (eipä tuo paljoa vaatisi), niin sitten pitää kiikuttaa letkut takaisin kauppaan ja käydä ostamassa vaikka ne OEM-letkut tilalle?

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 1.6.2013 13:41

Ei oikeastaan ole mielenkiinnon puute vaan se että en tee käyttöautoon muutoksia joita ei ole yhtä helppo palauttaa. Olen aikanaan saanut ihan tarpeekseni korjata muiden ranetuksia alkuperäiselle tasolle.

Kiinnostaisi vaan kuulla että mihin noi sitten sopii? Johonkin ihan muuhun merkkiin kenties?


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 32 vierailijaa