Meikäläisel on toi Kolvin mk3 GTI 8v menopeli, ja alkaa nyt pikkuhiljaa ottaa kupoliin tehot, ku muijaki kävi hakemas IV kolvin TDI koneella ja lastulla nii sehän kimpoaa aivan pirusti meikäläisen nuhapumppuun verrattuna :D
Mutta autosta en haluisi luopua kun on aika tiptop kunnossa ja kaikki herkut climatroniccii myöten löytyy. Jumaliste entinen omistaja oli vaihtanu jopa sisustan siihen kokonaan joskus niin auto on kuitenkin neliovinen ja siinä on kipattavat etujakkarat:DDDD
Mutta joo tosiaan, tekis mieli saaha vähän enemmän kiukkua tuosta irti, mutta mikään turbottaminen ei innosta kun 1) maksaa törkeesti 2)ei tuu kestää kauaa 3)hölmöä laillisuuden kannalta.
Muut vaihtoehdot:
1.8T swap, josta vähän lueskelin niin vaikutti siltä että autosta menee niin perhanasti osaa ja kilkettä vaihtoon että rahaa palaa ja monta koppaa ketterää tallissa kun rupeaa kasaamaan.
Tänää sit kimpos mieleen toinen idea, (kun kanssa volkkaristin kanssa lätistiin kaikkea kivaa), G60, jos semmosen kattilan laittais nokille. Miten helposti menis kohilleen, paljonko modifikaatiota joutuu tekee, kestääkö alakerta ja muu...
Nyt tarvin hemmetisti kommenttia tuosta ideasta.
Kukaan tehnyt? (ei löytynyt googlettamalla ja selailemalla oikein mitään)
Onko järkeä? (kiukkua pitäs tuoda edes vähäsen)
jne jne...
Ja meikäläinen kun on näiden vähän vanhempien volkkareiden ystävä (mk3 on se rakkaus) niin ei nelosen turboa kiinnostais hommata kun niitä jo liikaa liikenteessä ja vitoset menee jo niin pyöreiks ja uusiks että oikein yököttää:))
Swappi ehkä?
Valvoja: ffp jäsenet
Jos projektin hankaluus/rahanmeno/harmaat hiukset pelottaa, niin on ehkä selkeintä käydä pankissa ja lampsia autokauppaan.
Aina tekniikanvaihdossa sen verran purtavaa on että ei ihan vasurilla hoidu.
Jos ylipäätään tekniikanvaihtoon päädyt niin helpointa on hommata kolaroitu tms. auto josta swappaa kaikki tarvittavat kilkkeet. Homma hoituu viikonlopussa ja säästyy monelta ylimääräiseltä säädöltä osien hankinnassa.
Aina tekniikanvaihdossa sen verran purtavaa on että ei ihan vasurilla hoidu.
Jos ylipäätään tekniikanvaihtoon päädyt niin helpointa on hommata kolaroitu tms. auto josta swappaa kaikki tarvittavat kilkkeet. Homma hoituu viikonlopussa ja säästyy monelta ylimääräiseltä säädöltä osien hankinnassa.
-
- -
- Viestit: 34
- Liittynyt: 25.11.2009 21:42
Itsellä on kanssa mietityttänyt viime päivinä tämä koneswappi, omassa ventossa kun alkaa olemaan jo aika mehevät 400 000 km mittarissa niin tekis mieli jossain vaiheessa elämää nakata joku vähän ajettu ja vähän pirteämpi tekniikka nokille. Olen haaveillu myös tuosta G60 -tekniikasta mutta jos se kerran päästöihin kaatuu niin minkäpä sille sitten voi :P Vr6 olisi tietty yksi mutta on se jo aika nähty ja ei niinkään käytännöllinen vaihtoehto kun miettii bensankulutusta. Noh, pitänee jotain fiksua vaihtoehtoa yrittää miettiä sitten :)
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 16 vierailijaa