Passat & resonointi (lämpöpellit, ketjunkiristäjä, what?

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

Passat & resonointi (lämpöpellit, ketjunkiristäjä, what?

ViestiKirjoittaja Jimme » 22.7.2012 12:05

Profiilin kulkine temppuilee taas :)

Passat 1.8T Tiptronic -97, ml 188tkm.

Tällä kertaa ongelmana on resonointiääni (räminä / pärinä), joka alkoi kuulumaan moottorijarrutuksen yhteydessä alkuun lievempänä, mutta nyt ääni on jo sen verran häiritsevä, että auto saa seisoa kunnes vika on korjattu tai diagnosoitu.

Ääni kuuluu välittömästi kun kaasun päästää ylös, jos vaan kierroksia on reilummin (n. yli 2000) ja kun jalan laittaa kevyestikin kaasulle niin ääni loppuu. Veto päällä ääni ei kuulu ennen kuin kierroksia on yli 4000.
Alkuun ei havainnut paikallaan ollessa, mutta nyt jos kierrättää yli tuon 4000:n kierroksen äänen havaitsee selkeästi myös moottoritilan puolelta ikään kuin rääkäisynä.

Käynnistäessä kylmänä kuuluu myös vajaan parin sekunnin ajan lyhyehkö rallatus, mutta avattuani venttiilikannen kopan ei ainakaan nokkaketju ole päässyt niin löysälle, että olisi tehnyt jälkeä koppaan. Kiristäjä uusittiin myös viime vuonna.

Lämpöpeltejä kopistelin konetilan puolelta ja auton alta, eikä mikään tuntunut olevan huonosti paikallaan, pakoputkikaan ei heilu liikoja. Moottorin tuet joustaa sen verran kuin aiemminkin.

Venttiilikannen kopan aukaisun jälkeen kuuntelin paikallaan kierrättäessä, että ääni vaikuttaisi tulevan öljynsuotimen jalan, tulipellin ja jäähdytysnesteen lämpotila-anturin väliseltä alueelta. Voisi viitata siis myös laatikko-ongelmaan, esim. momentinmuunnin, mutta vikakoodeja ei sitten mitään siltä puolelta, eikä moottoriltakaan. Vedot on tallella, eikä pientä luistoa kakkosvaihteella lukuunottamatta muuta ongelmaa vaihtamisen osalta.

Laatikko on rempattu 2010 huhtikuussa, mm. momentinmuunnin vaihdettu ja uudet öljyt + suodin, mittarissa silloin 163tkm..

Korjaamolle tuon saan vasta elokuun alussa, joten jos jollain on ollut vastaavaa vikaa tai muuten parempaa tietoa, mistä voisi johtua.

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

ViestiKirjoittaja Jimme » 23.7.2012 17:34

Tässä hetken mietittyä, tarkistetaanpa viimeistään korjaamolla, onko Tipillä riittävästi juotavaa. Eli laatikkoöljyn määrä tarkistukseen.

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

ViestiKirjoittaja Jimme » 23.7.2012 20:32

Samalla sitten se kiristin tarkistetaan, oireet kuitenkin täsmää mm. Audiclubin sivuilta luettuun AEB-koneen juttuun, eli rallatus kuuluu erityisesti moottorijarrutuksessa.

Jimme
-
Viestit: 730
Liittynyt: 8.1.2006 16:04

ViestiKirjoittaja Jimme » 30.7.2012 20:47

Diagnoosina sitten rikkinäinen vauhtipyörä ja korjauskustannus ~1200e, osat n. 800 ja loput työstä. Taisi tämä rakkine lähteä uuteen kotiin, josko joku haluaa siitä itselleen vielä kulkupelin korjata. Muutenhan tuo on hyvin pidetty, öljyt vaihdettu <10tkm välein, turbo vaihdettu n. 10tkm takaperin ja vaihdelaatikon remppa toissavuoden keväällä, siitä matkaa n. 20tkm.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 31.7.2012 8:54

Onks tiptronicissa muka vauhtipyörä? Itse ainakin elänyt siinä uskossa, ettei siellä ole kuin se turbiini aka. momentinmuunnin (joka tähän kulkupeliin ilmeisesti oli jo vaihdettu uuteen?).

Babar
-
Viestit: 2730
Liittynyt: 23.7.2003 14:35

ViestiKirjoittaja Babar » 31.7.2012 10:57

Mulla on rallattanut 1.8T kone kohta 80 000km. Eli rallatus alkaa kun päästää kaasun ja kun kierroksia on suunnilleen yli 2000rpm. Kuuluu myös moottorijarrutuksessa. En ole asialle mitään tehnyt, enkä hirveästi ajatellutkaan tehdä kun kerran on kestänyt. Jos sieltä vauhtipyörästä on jotain rikki niin onko ainut häiriö tuo rallatus moorrorijarrutuksessa vai menee sieltä jotain muuta rikki ja solmuun? Mikä sen äänen aiheuttaa?


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google Adsense [Bot] ja 46 vierailijaa