A4 B6 BEX outo ulina

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

mstr
-
Viestit: 18
Liittynyt: 16.4.2009 12:25

A4 B6 BEX outo ulina

ViestiKirjoittaja mstr » 22.5.2012 10:54

Heipä hei, arvon FFP:läiset. B6 A4:n kummallista ulinaa olen ihmetellyt eilisestä saakka ja samaa asiaa kyselin jo ACF:n foorumilla. Ongelman kuvaus on siis seuraavanlainen:

Eilen aamulla huomasin, että keulasta, mahdollisesti kuskin puolelta kuuluu outo ulina. Iltasella havaitsin, että ulina kuuluu ainakin silloin, kun (hiljaisesta?) vauhdista painaa kytkimen pohjaan. Kokeilin pihassa niin, siirsin autoa metrin eteenpäin ja liu'utin takasin päin. Joka kerta samanlainen ääni.

Ääni muistuttaa vähän koiran ulinaa, sellainen "vou-vou-vou-vou". Ulahdus kuuluu noin neljä kertaa, matkasta ja vauhdista riippumatta.

Tänään aamulla startatessa ääni oli poissa, mutta palasikin sitten myöhemmin. Eli kylmällä koneella tuota ei kuulu, mutta kun hetken aikaa ajelee ja lämmöt nousee normaalille tasolle, alkaa taas uikuttamaan.

Lämpinämä myös startatessa ulahtaa, ainakin kytkin pohjassa. Ilman kytkintä ei tullut tyypitettyä. Toisaalta jos vonkuu tyhjäkäynnilläkin, niin ei liene voimansiirron osa.

Sain otettua pari ääninäytettäkin, tässä eka ja tässä toinen

Ensimmäisessä siis liikkeellelähtö, auto liikkuu noin puolimetriä - metrin. Rahtusen ennen kahtakymmentäsekuntia ilmastointi kytketään pois päältä, ei vaikutusta. Toisessa raidassa auto paikallaan tyhjäkäynnillä. Seuraavaksi heräsi mieleen vesipumppu tai koneen laakerit?

Jakohihna, vesipumppu yms. vaihdettu 180tkm kohdalla, Ruotsissa marmorilla. 200tkm jälkeen uusittu myös nokkaketju ja ketjun kiristin.

Jos arvon levyraati kehtaa kuunnella näytteet ja antaa kommenttia, olisin hyvin kiitollinen. Oikeaan osuneelle veikkaajalle tarjoan pullakahvit. Jotenkin sellainen fiilis, että jotain "kivaa" jumppaa tiedossa.

Kokeilin hakua, Googlea ja YouTubea, ei vastausta. Jos meni väärään osioon, saa siirtää / huomauttaa asiasta.

Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 20 vierailijaa