Vakkarin toimimattomuus Passat B4 Tdi -94

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

General_Lee
-
Viestit: 199
Liittynyt: 17.1.2008 16:33

Vakkarin toimimattomuus Passat B4 Tdi -94

ViestiKirjoittaja General_Lee » 30.3.2012 18:33

Noin vuosi sitten lakkasi vakkari toimimasta ihan lennosta,hesaan mennessä toimi ja takaisin tullessa ei enään.

Vikakoodiksi antaa: 00625 - Vehicle Speed Signal
27 - 10 - Implausible Signal - Intermittent

Ei tule siis nopustietoa eculle.Nyt vaihtelin mittariston koska epäilin että nopusmittarissa oleva "Hall" anturi on rikki.Ei vaikutusta,ei toimi vakkari.

Mitäs vielä voisi tarkistaa? Itse en keksi muutakuin mittaristolta lähtevä johto joka vie nopustiedon eculle oli poikki.

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 30.3.2012 20:21

Tarkista nyt ensiksi, että radion takana ISO-liittimeen tuleva sinivalkoinen GALA-johdin eli nopeussignaali menee oikeaan paikkaan. Itsellä tuli omatoimisen ti-asentajan jäljiltä radio päällä ollessa jatkuva +12V. Antoi vakkarin asennuksen jälkeen täsmälleen saman vikakoodin.

General_Lee
-
Viestit: 199
Liittynyt: 17.1.2008 16:33

ViestiKirjoittaja General_Lee » 30.3.2012 22:12

Vikahan ilmaantui kun vaihdoin JVC-merkkisen soittimen uuteen Blaukkariin.Sen verran selvittelin asiaa tuolta ulkomailta että esim. Audi 80 1Z koneisessa jos vaihtaa alkuperäisen mankan aftermarket mankkaan tulee helposti kaitkaistua ko. nopeustieto johdin tai otettua siitä virtaa tms.Nythän en mitään sähkötöitä tehnyt vaan vaihdoin vain mankan toiseen koska ISO liittimet sopivat suoraan.

only4pro
-
Viestit: 1402
Liittynyt: 11.2.2006 15:13

ViestiKirjoittaja only4pro » 30.3.2012 22:43

Vikahan ilmaantui kun vaihdoin JVC-merkkisen soittimen uuteen Blaukkariin.


1+1=3?

Tarkista kuitenkin se radio kuten lukkari kertoo, koska se GALA-johdin on juuri siinä ISO-liittimessä, ja nyt jos radio laittaa siihen pinniin esim. vahvisimen herätevirtaa niin avot.

eli helpoiten kokeilet ilman radiota, jos toimii niin vika selvillä, sitten piuha poikki ja jos siinä tulee ja menee samassa pinnissä, niin ne takaisin yhteen (eli jos ns. kiertää radion kautta) että ei katkea signaali. ja tietenkin eristys sitten että ei ota maihin.

edit: tuolla jonkinlainen pinout : http://www.vwt4forum.co.uk/showthread.php?p=1337708

siellä varoitellaan myös K-linjasta...

edit2: se on pinni numero 1, ja normaalisti siinä on GALA, mutta jotkut radiot käyttää siinä mute-toimintoa pinni 2 kanssa.

General_Lee
-
Viestit: 199
Liittynyt: 17.1.2008 16:33

ViestiKirjoittaja General_Lee » 31.3.2012 20:54

Siellähän se vika oli,kun katkaisin ISO liittimen navalle 1 menevän sini-valkoisen johdon niin taas toimii.

Tiedä sitten mitenkä JVC ja Blaukkari eroaa tuon kytkennän osalta.Blaukkarissa on nopeudenmukaan säätyvä äänenvoimakkuus mutta ei ilmeisesti ole navalla 1.
Tosin en sillä ominaisuudella mitään teen.

Ja kiitokset taas kun apu löytyi.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 47 vierailijaa