Cordoba -98 Alapallonivelten vaihto

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

CordobaTDI
-
Viestit: 3
Liittynyt: 3.8.2011 16:24

Cordoba -98 Alapallonivelten vaihto

ViestiKirjoittaja CordobaTDI » 3.8.2011 16:29

Olen vaihtamassa alapalloniveliä otsikon mukaiseen autoon. Nyt on kuitenkin paha ongelma kun nivelen yläpäässä oleva pultti ei irtoa millään. Mutteri pultin päästä irtosi helposti, mutta pultti ei pyöri millään.

Mikä neuvoksi?

p0wer
-
Viestit: 1776
Liittynyt: 13.8.2004 12:08
Viesti:

ViestiKirjoittaja p0wer » 3.8.2011 17:02

Ihan varmasti irtoaa kun lyöt siihen pultin päähän tarpeeks isolla moskalla. Jos ei auta niin kuumenna pultti tohon kanssa ja lyö sitten, pulttipyssyllä voi myös kokeilla pyörittää sitä paikallansa niin että se irtoaa, jonka jälkeen voi jälleen moksauttaa.

CordobaTDI
-
Viestit: 3
Liittynyt: 3.8.2011 16:24

ViestiKirjoittaja CordobaTDI » 3.8.2011 17:16

Pitäisikö jarrusatula vielä purkaa pois tieltä vai onnistuuko ilmankin?

Kun olen ensimmäistä kertaa tekemässä kyseistä remonttia tuohon autoon tulee väkisin mieleen että onko vika tekijässä.

CordobaTDI
-
Viestit: 3
Liittynyt: 3.8.2011 16:24

Valmis

ViestiKirjoittaja CordobaTDI » 3.8.2011 20:10

Sain lopulta pultin irti kun antoi vasaraa ja CRC:tä oikein kunnolla.Jarrusatulan alempi kiinnituspultti piti irrottaa, jotta sain pallonivelen yläpään pultin pois tilastaan.
Pallonivelen pään sai sorkkaraudalla ja irrotushaarukalla muljautettua pois paikaltaan. Uuden pallonivelen sai paikalleen käsin ja sorkkaraudalla. Toinen puoli meni sitten paljon kivuttomammin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa