VR6 2.8 AAA "hönkäsee" nopeasti kaasua painettaess

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

_AttiTude_
-
Viestit: 81
Liittynyt: 21.7.2011 12:15

VR6 2.8 AAA "hönkäsee" nopeasti kaasua painettaess

ViestiKirjoittaja _AttiTude_ » 24.7.2011 9:20

Pahoittelut etten ole lukenut kaikkia FAQ ketjuja mutta kun alkaa olla kiire, aika on kortilla ja auto pitäs saaha liikenteeseen. auto vm92 mk3 golf vr6. Eli:

Kun käytän kaasua nopeasti, moottori päästää sellaisen Hönkäyksen vaparista. tämä alkoi sillä kun heiluttelin sitä kumiputkea joka on ilmamassamittarin ja kaasuläpän välissä, koska myöhemmin vilkaisin sinne kumiputkeen niin se oli hiekkamasaa täynnä -> vapaavirtaussuodattimessa reikiä. :) eli massaa on tod näk irronnut ja kulkeutunut johonkin sitä kumiputkea hakatessa. Mutta minne. imuvuotoa pari kaveria epäili joten testattiin että ohitettiin ilmamassamittari(johto pois ja varaohjelma päälle, ei auta) kumiputki kaasuläpältä irti ja tukkoon ja sitten kaasua(saako ilmaa imusatsin välistä että pysyykö käynnissä niin ei pysynyt). tuossa vaiheessa tyhjäkäyntimoottorille menevä letku otettiin myös irti ja tukittiin se sormella niin sinne jäi alipaine vaikka koneen sammutti niin ei se saatana voi olla imuvuoto :) tukin jarrutehostimelle menevän alipaineletkun pultilla ja ääni ei hävinnyt minnekkään eli jarrutehostimelle menevän letkun välissä oleva vastaventtiili ei myöskään syypää.


Pitkä romaani, siinä vähän pähkinää purtavaksi.

tästä yksilöstä vikoja löytyy, mutta yksi kerrallaan :)

_AttiTude_
-
Viestit: 81
Liittynyt: 21.7.2011 12:15

ViestiKirjoittaja _AttiTude_ » 26.7.2011 15:58

paukkuu putkessa lämpimänä. maf? kun testattiin että piuha irti maffilta niin tyhjäkäyntikerrokset alko heijaamaan ja auto ei sammunut niin kerkesiköhän se "varaohjelma" mennä päälle vielä kun käytettiin vain 20sec irti sitä johtoa.. tai JAKO hypännyt??kun tuo vika tuli huomatuksi kun sammutin auton, heiluttelin maf ja kaasuläpän välistä putkea ja starttasin auton.Hönk.Hönk.Poks. Jakopään huollosta ei mitään tietoa onko tehty joskus mutta ei se pidä meteliäkään. mutta ei se välttämättä pidäkkään.Vikakoodien luku lähiaikoina

Sami-
-
Viestit: 2025
Liittynyt: 8.7.2004 15:12

ViestiKirjoittaja Sami- » 26.7.2011 16:20

Multa löytyy sulle sitten uus kone, jos ja kun se sun on vaparin takia hiekkaa täynnä.

Slantsix
-
Viestit: 5867
Liittynyt: 23.7.2003 11:36
Viesti:

ViestiKirjoittaja Slantsix » 26.7.2011 16:50

Jos jako hyppää, se vääntää pakopuolen venat kerrasta somuun ja se on sitä myöten valmis.
Mutta jos imuputkessa on hiekkaa, niin sitä on kyllä päätynyt pyttyihin saakka.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 28.7.2011 8:52

Ja sitä hiekkapaskaa kun on jäänyt sopivasti venttiilien väliin ja tiivistepinnat on hakkautunut apinaksi, niin tuo kaikki oireilu voi johtua vuotavista venttiileistä.

_AttiTude_
-
Viestit: 81
Liittynyt: 21.7.2011 12:15

ViestiKirjoittaja _AttiTude_ » 28.7.2011 14:57

Vikakoodin luku anto lambdaa ja ilmamassamittaria.. ja päädyttiin jo siihenkin että se imuääni on vaan tavallista äänekkäämpi kun ei mitään järkevää syytä sille löydy (vielä). Voihan ne venttiilit hyvinkin olla syypäät jos esim. pakoventtiili jää liian kauaksi aikaa auki SATTUNEESTA SYYSTÄ -> loppupelissä takapönttö puhaltaa ulos venttiilit lambdan ja varmaan katinkin.. Jossain tulevaisuudessa Kurkkaus kannen alle missä kunnossa männät yms jakohilppeet kun kannentiiviste pitää jokatapauksessa vaihtaa, vuotaa jäähdytinnestettä 1-pytyn kohdalta ^_^.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 3.8.2011 9:33

Vaihtaisin sen alkuperäisen ilmansuodattimen sen vapaavirtausturhakkeen tilalle. Ei siitä mitään hyötyä ole, paitsi että hiekkapuhaltaa moottorin sisältä niinkuin todettiin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 54 vierailijaa