Golf V -05 1.6 FSI vauhtipyörämurheita(ko?)

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Pitkti
-
Viestit: 81
Liittynyt: 3.12.2006 22:42

Golf V -05 1.6 FSI vauhtipyörämurheita(ko?)

ViestiKirjoittaja Pitkti » 8.5.2011 22:22

Mielenrauhan saamiseksi kaipailisin hieman tietoa viisaammilta.

Hommasin otsikonmukaisen kulkineen itselleni vähän aikaa sitten (yksityiseltä henkilöltä). Moottorina tosiaan tuo 1.6 FSI, koodiltaan BLF, vaihteistona 6-vaihteinen manuaali. Nyt jonkun aikaa autolla ajeltuani on alkanut tuntua liikkeelle lähtiessä ravistusta kytkimestä. Ravistus tuntuu ehkä joka kolmannella liikkeellelähtökerralla tarkasti tunnustellen. Samoin kun autolla ajaa tasaista nopeutta ja painaa kytkinpolkimesta ns. tyhjät pois (siis vain hieman, vakkarikaan ei lähde pois päältä) tuntuu jalkapohjaa vasten pientä värinää. Missään muussa tilanteessa en ole värinää tai ravistamista huomannut.

Soitin asiaan liittyen eräälle korjaamonpitäjälle, ja hän sanoi sen kummemmin moottorista tai muusta kysymättä että ”joo, kaksoismassavauhtipyörä menossa, jotakuinkin tonni”. Itkuhan se meinasi päästä, mutta katselin kuitenkin ETKA:sta vähän tietoja tuosta vauhtipyörästä, ja löysin ko. moottorikoodille kaksi osanumeroa: 036 105 269 D ja 036 105 269 DX. Pikaisen googlauksen perusteella nämä näyttivät kuitenkin ihan tavanomaisilta vauhtipyöriltä.

Jotenka siis:
1) Mahtaako autossani olla normaali- vai kaksoismassavauhtipyörä?
2) Mitä eroa tuolla D:llä ja DX:llä on?
3) Jos vauhtipyörä on tavallinen, se tuskin voi ruveta ravistamaan, joten mikähän siellä sitten väpäjää?
4) Olenko vain vainoharhainen, ajetaanko tämä vika pois / luentaanko tämä ominaisuudeksi?

Tulipas pitkät tarinat, jään kytkin tuntumalla odottelemaan vastauksia.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 8.5.2011 22:25

Äksä kaiketi tarkoittaa vaihto-osaa, eli tehdaskunnostettua. Silloin vanha osa pitää antaa vaihdossa.

-tarzi-
-
Viestit: 1963
Liittynyt: 30.10.2008 13:21

ViestiKirjoittaja -tarzi- » 8.5.2011 22:33

Kokeile kerran luistattaa oikein kunnolla, että auttaako. Jos kytkin lasittunut??

ConD
-
Viestit: 805
Liittynyt: 13.10.2008 8:12

ViestiKirjoittaja ConD » 9.5.2011 6:15

Onhan normaalissa kytkimessäkin värinänvaimennusjouset, jotka voivat tuon värinän aiheuttaa. Itse epäilen autossasi kuitenkin tuota tarzin mainitsemaa lasittumista. Itsellä oli nykyisen diesel-Touranin kanssa syksyllä samantyyppistä "vaivaa".

Auto oli liikkeeseen tullut pitkästä päivittäisestä matka-ajosta, joten koeajolla ja ensimmäisinä viikkoina minulla auto täräytti liikkeelle lähdöissä kytkintä nostettaessa reilusti. Muutaman kerran suoritetut reippaammat lähdöt missä kytkimelle tulee kuormaa tuntuivat poistavan tuon ongelman. Talvella tuli sitten itsellä ajeltua paljon matkaa ja nyt huomasin kelien lämmetessä saman täräytysongelman kylmällä autolla ja -kytkimellä. Vika poistui myös nyt hieman kytkintä luistattamalla.

Netissä on hyviä videoita miltä ehjä ja rikkinäinen DMF kuulostaa, ja sikälimikäli kuin minä tiedän tuon rikkinäisen vauhtiksen pitäisi kolkattaa pahimmin tyhjäkäynnillä.

edit: naapurifoorumilla on juttua kootusti vauhtisjutuista: http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1624.0

Pitkti
-
Viestit: 81
Liittynyt: 3.12.2006 22:42

ViestiKirjoittaja Pitkti » 13.5.2011 12:19

Noniin. Luistattelin kytkintä hajuille asti, ja sen jälkeen en n. 1000km lenkin aikana havainnut liikkeellelähtiessä tuota nykimistä enää ollenkaan, vaikka kuinka yritin herkutella. Se tuntui siis poistuneen, joskin tuo värinä kytkinpolkimessa tuntuu vielä yhtälailla kuin ennen luistatustakin..

rotfl
-
Viestit: 58
Liittynyt: 7.11.2009 16:14

ViestiKirjoittaja rotfl » 19.5.2011 13:10

Värinä jalkapohjaa vasten kun kytkintä painaa ihan vähän, on normaalia.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 18 vierailijaa