Eli, vm.94 automaatti(CNK) aloittanut oireilun. Kilometrejä takana 270tkm. Ensimmäisenä oireena ettei 4-vaihde mennyt takaisin silmään, kun vauhtia hiljensi ja kiihdytti uudellen. Auton sammutus auttoi ja loppupäivän auto toimi oireetta.
Nyt uutena vikana tärinä ja "jurina" lootassa kun vauhtia 65km/h+. Montulla nostettiin ilmaan ja todettiin, että tärinä alkaa 4-vaihteella ja loota tuntuu pyörivän raskaasti. Tärinää ja värinää lisäksi selvästi, kuuluu auton sisälle.Vaihteet vaihtuu kuitenkin pehmeästi ja pääasiallisesti hyvin. Ei luistoa yms.
Mikä voisi olla vikana?
Minkälaisen lootan voi laittaa tilalle, jos tuota CNK-tyyppiä ei löydy. Auto kun on muuten loistokunnossa ja juuri katsastettu, niin voisi elvytystä yrittää.
Millainen homma lootan irroitus, tarvitseeko nosturia yms?
Kuinka monimutkainen vempele ylipäätään tuon ikäinen loota on itse purkaa?
Passat automaatti oireilee
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 27 vierailijaa