Mitsubishi Evolution VII

Esittele oma ajoneuvosi

Valvoja: ffp jäsenet

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

Mitsubishi Evolution VII

ViestiKirjoittaja firetys » 18.1.2011 19:41

Niin, tuollanen evo tuli sitten hankittua Golffin tilalle ja ajattelin vähän jos laittaisi aiheen pystyyn tänne kun on kyse tuontiautosta ja siihen liittyvistä rekisteröintihässäköistä, niin jos muitakin kiinnostaa miten homma etenee, vastailen myös jos joillain on aiheeseen liittyvää kysyttävää. Ensimmäinen tuontiauto itsellekin ja on aika paljon kaikenlaista laitettavaa ennenkuin katsastus läpi menee.

Tähän mennessä vaihdettu alkuperäiset peilit takaisin ja E-hyväksytyt takavalot joissa sumuvalo ja peruutusvalo oikeilla paikoilla. Myös johdotus ja säädin etuvalojen korkeudensäätimille on rakennettu.

Sisustaan myös lisätty a-pilari mittariteline jossa ahto- ja öljynpainemittarit.

Päivitellään lisää kunhan saan kuvat koneelle operaatioista. Tähän alkuun vaikka pari yleiskuvaa.

Olikohan toinen päivä ostamisen jälkeen:
Kuva



Peilit ja mittaristot asennettu, muutapa tästä ei oikein näykkään ja muutenkin aika huono kuva
Kuva

puerco
-
Viestit: 1641
Liittynyt: 7.10.2003 17:21
Viesti:

ViestiKirjoittaja puerco » 18.1.2011 20:57

Tuo seiska on kyllä siistein kori noista 7,8 ja 9:stä. ;)
Mukava auto talvella.

Tero V.
ffp jäsen
Viestit: 5273
Liittynyt: 16.7.2003 22:48
Viesti:

ViestiKirjoittaja Tero V. » 19.1.2011 8:13

ajattelin vähän jos laittaisi aiheen pystyyn tänne kun on kyse tuontiautosta ja siihen liittyvistä rekisteröintihässäköistä

Tuo on kyllä hienoa jos jaksat täällä selvittää mitä kaikkea tällaisen rekisteröinti tänne Suomeen vaatii. Vai onko näidenkin rekisteröinti Suomessa jo ihan samaa kauraa kuin muidenkin tuontiautojen kohdalla? Mistä toit auton?

justus
ffp jäsen
Viestit: 2532
Liittynyt: 18.7.2003 15:40

ViestiKirjoittaja justus » 19.1.2011 10:03

Näyttäs väärältäpuolelta ohjattavalta, eli mitäs maita niitä nyt onkaan...

nikob
-
Viestit: 112
Liittynyt: 11.10.2008 15:21

ViestiKirjoittaja nikob » 19.1.2011 10:36

Komia! En tiedä onko sama auto joka oli nettiautos myytävänä, mut vähän siltä näyttää!
Tämä alkaa taas itsellä nostattaan evo kuumetta! Evo 5 omistaneena voi kyllä kehua että mahtava auto talvella ja hauska!
Mutta tosiaan jos pito autoksi tuli niin varmaan alusta kannattaa massauttaa!

Oude
-
Viestit: 39
Liittynyt: 5.11.2006 17:30

ViestiKirjoittaja Oude » 19.1.2011 19:51

Komia on kärry ja kohillaan on kulkupuolikin :).

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 19.1.2011 23:26

Noniin, kiitoksia vain kommenteista :)

Englannista tämä on ja oli tosiaan nettiautossa myynnissä eräällä yksityisellä joka auton oli yhden firman kautta Suomeen tuonut.

Eihän näissä periaatteessa kovin kummonen tuo rekisteröinti ole, kaikenkaikkiaan kaikki ajovalot pitää olla E-hyväksytyt(btw, alkup. EURO EVO8 etu-umpiot maksaa 475euroa kappale timanttitiskillä) ja korkeudensäädöllä(alkup. säädin ilman johtosarjaa 50euroa tiskiltä, motonetistä 25e tarvike), sumuvalo taakse oikeaan kohtaan ja vastaavuustodistus (400e :( ) tarvitsee hankkia. Nykyään saa myös Vimec:ltä(mitsun maahantuoja) painotodistuksia joilla saa myös paikkaluvut kohdalleen, ilman tätä tullee yleensä 3 paikkainen tuolla pelkällä vastaavuustodistuksella.

Toki soppaan pitää lisätä myös kaikki muut viat ja puutteet joita varmasti esiintyy alkumetreillä.. itsellä lähinnä päästöt saattaa tuottaa harmaita hiuksia, katalysaattoria kun ei ole asennettu(tuli mukaan kylläkin, mutta ruostuneet pultit saattaa tuottaa lisää ongelmia), ja sitten on myös OBD-testi jossa ei saa olla vikakoodeja ja lambda-antureiden täytyy toimia, itsellä ei ole tässä kuin yksi etulambda paikallaan niin en tiedä miten sitten katsastuksessa käy. Ainakaan Evoscan ei näytä lambdoihin liittyviä vikakoodeja.. ainoastaan vehicle speed sensor-koodin antaa, joka kylläkin välillä katoaa mystisesti, vianhaku on käynnissä ja epäilenkin syyksi tuota itse sensoria tai KPH->MPH convertteriä joka on jonnekkin autoon asennettu.

Lisää tuskaa tuottaa kun huomasin sunnuntaina että turbon elbow-putki oli ratkennut hitsaussaumoistaan ja vuoti juuri ennen tuota lambda-anturia, tänään sitten tuli röpelöhitsauksella edes jotenkuten paikkailtua tuo putki paikallaan ollessaan.. uudenhan tuohon joutuu luultavimmin ostamaan koska kaikki saumat näyttää olevan ratkeamassa tai haljennut.. ja putki myös halkesi yhdestä kohtaa kun hitsasin noita entisiä. Prkl, .. pitää se irti ainakin ottaa ja tutkia saisko rälläköimällä ja hitsaamalla siitä vielä kalua. Ilmeisesti kiihdytellessä nuo pakosarjan roippeet punahehkuun ja sunnuntain kova pakkanen oli liikaa tuolle putkelle, ja eihän tuota tiedä vaikka pakosarjakin ois haljennut kun tuntuu olevan aika yleistä myös se.

Hirveästi laitettavaa kyllä löytyy ja oikeastaan ihan mukavaahan tämä on, talvi vaan ei ole oikein parasta aikaa kun ei tuota omaa tallia löydy.(Oudelle vaan kiitoksia tallin lainasta ;)

edit. Ja joo, pohja on kyllä suht karmeessa kunnossa englannin jäliltä, ruostetta löytyy kohtalaisesti. Puhdistaa ja suojatahan tuo täytyy kunhan saa ensin tärkeimmät asiat alta..

Taskinen
-
Viestit: 838
Liittynyt: 15.5.2006 22:26
Viesti:

ViestiKirjoittaja Taskinen » 20.1.2011 19:22

No nyt kuitenkin purkkavirityksillä mahdollisimman pian auto kilpiin ja katsastettua että saat sen alta stressaamasta, sitten onkin aikaa perehtyä noihin korjailuihin kunnolla. Kunhan ei käy niin että väliaikaisesta tuleekin sitä vähän pidempikestoista korjausta ;D

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 20.1.2011 21:30

Taskinen
No nyt kuitenkin purkkavirityksillä mahdollisimman pian auto kilpiin ja katsastettua että saat sen alta stressaamasta, sitten onkin aikaa perehtyä noihin korjailuihin kunnolla. Kunhan ei käy niin että väliaikaisesta tuleekin sitä vähän pidempikestoista korjausta ;D


Joo tuo on totta ja unohtukin mainita, että stressiä kyllä tulee kun näille hommille on tuo deadline tai muuten auto jää seisomaan kun verot on maksettu. Tarkotus ois yrittää ajoittaa tuo katsastus mahdollisimman myöhään, että saa sitten ajaa sillä mahdollisella korjausajalla(1kk>) sitten vielä veroeräpäivän jälkeen.. mutta saapahan nähdä miten käy.Tällä hetkellä odottelen että sieltä napsahtaa lisäselvityspyyntö auton painoista jne, kolme viikkoa mennyt kolmen kuukauden kilvistä.

Mutta yritetään nyt pitää auton osat mahdollisimman "räpellysvapaina" :D

nikob
-
Viestit: 112
Liittynyt: 11.10.2008 15:21

ViestiKirjoittaja nikob » 21.1.2011 20:04

Tuo ruoste taitaa olla noiden Britti tuontien ongelma juuri! :(
Mutta toivotaan että puhalluksella lähtee hyvin. Ja saa sitten suojattua!
Tuommoinen kiire onkin varmasti ärsyttävää, kun pitää ruveta kilpiin saamaan.[/quote]

manninen
-
Viestit: 253
Liittynyt: 31.12.2005 14:30

ViestiKirjoittaja manninen » 21.1.2011 21:53

Siisti Evo!!

Mut Mitsun maahantuonti ei oo enää Vemicillä, vaan Delta-autolla ;)

Ilmeisesti tuossa on jo hyvöksytyt vyöt/ikkunat ku on jo euroopan alueelta haettu?

Ei muutaku parempia kuvia kehiin!

nikob
-
Viestit: 112
Liittynyt: 11.10.2008 15:21

ViestiKirjoittaja nikob » 22.1.2011 11:06

Eikös ikkunat ja vyöt pidä olla hyväksytty vasta 03 jälkeisissä autoissa?

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 22.1.2011 23:22

Ikkunat on kaikki E-hyväksytty, vöitä en ole katsonut, mutta en ole kuullut että niistä pitäisi hyväksyntä löytyä.

Parempia kuvia on kyllä tulossa jossain vaiheessa, kaverilta saan järkkärin lainaan varmaan ensviikolla.

Nyt alkaa pikkasen kuppaan ottamaan ton turbo elbow-putken kanssa, siis se putki joka vuotaa turbon jälkeen. Eilen otin hommaksi että yritän irroittaa ja hitsata sitä paremmin ruuvipenkissä, vaan eihän sitä taaskaan kaikki mennyt niinkuin elokuvissa, nimittäin 4 tuntia räpläsin ja en saanut edes putkea irti, 3 tuntia tuosta ajasta meni pelkästään yhden ja sen viimeisen turbo outletissä kiinni olevan pultin kanssa tapellessa, lopulta koko pultti napsahti poikki turboon kiinni... voi voi sitä v-sanojen määrää. Kuumuus tai WD40 ei auttanut yhtään ton irroittamisessa, kaikki muut neljä laipan pulttia/mutteria lähti melkein käsin pyörittämällä irti.

Nyt mulla on siis täysin paskana oleva putki ja pultti poikki turbossa :D Ton putken sain onneks tilattua ihan suomesta, eräästä firmasta.. vieläpä hieman isommalla downpipeen tulevalla lähdöllä kuin tuo nykyinen.(ent. 2,5" ja uusi 3", kuten on myös downpipessä)

Tuota putkea yritin tosiaan vielä hitsata, mutta ei kestänyt edes 1 virralla vaan paloi jokapuolelta puhki ja läpi, myöskin outletin tiiviste oli jo hajonnut irroituksessa.

Nytpä sitten onkin hieman pähkäiltävä, että mitä tekisi.. toisaalta se uusi putki vois pysyä myös 4:llä pultilla ja vaikka pienellä hitsillä kiinni ihan hyvin ja tiiviisti, mutta sitten se taas hiukan arvelluttaa.. Olin jo tuossa aiemmin tänään valmistautumassa, että huomenna tiputan turbon irti kokonaan ja poraan pöydällä sen katkenneen pultin pois ja uutta kierrettä vaan, mutta netistä katseltuani tuota turboa ei taida saada alakautta pois, ja yläkautta joutuis irroittamaan pakosarjan ja sen mutterit on sellaisessa kunnossa, että ei hyvää päivää(http://faior.miumau.net/Evo/psarjmut.jpg), jo ajatuskin hirvittää. Paikallaan ollessaan tonne ei tosiaan sovi porakone eikä kierrepakka mitenkään. Tänään kokeilin vielä 4 tuntia hitsata siihen katkenneen pultin päähän hitsiä ja mutteria, mutta useiden yritysten jälkeen oli vaan pakko luovuttaa.. ei toivoakaan.

No, selvis ainakin että turbon akselissa ei ole välystä yhtään ja pakosiipikin näytti olevan hyvässä kunnossa.

Tässä muutamia kuvia noista osista


http://faior.miumau.net/Evo/elbow.jpg Elikkäs tämä osa josta kaikki lähti
http://faior.miumau.net/Evo/elbowsaro.jpg halkeamaa ja aikasempaa hitsiä, vasemmalla oleva pultti on tämä joka katkesi
http://faior.miumau.net/Evo/elbowtila.jpg Tässä näkyy minkälainen tila on tuossa katkenneen pultin kohalla, se on just ton paisarin letkun alla.

ja ja.. noh, oha tässä jo varmaan tarinaa riittämiin tällä kertaa, loppuun vielä fiilistelykuva

Kuva

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 23.1.2011 1:54

Mikä noissa ikkunoissa on ettei niitä ole hyväksytty täällä? Merkintä puuttuu, mutta miksi sitä ei sitten ole jo valmiiksi?

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 26.1.2011 21:18

Dodiin, sain kuin sainkin eilen porattuu sen pultin pois ja uuden kierteen tehtyä..

Olipahan aikamoinen urakka tuo katkenneen pultin pois saaminen, loppujen lopuks piti raivata edestä tuuletin ja osa ahtoputkista jotta porakone sopi just ja just väliin, jotain reilu puoltuntia piti hinkata että pora meni läpi.

Uusi putken osakin saapui tänää sopivasti, tosin sattu olemaan just 4-6 evoihin tarkotettu eikä käy tähän.. eli joutuu oottamaan perjantaihin vielä, että lähettävät toisen joka käy.


Kuva

Siitä se pikkuhiljaa.. vkl tulee olemaan aika kiireinen kun pitää etuvalot vaihtaa ja laittaa korkeudensäätömoottorit toimimaan, laittaa katalysaattori ja muuttaa vielä öljynpainekellon paikkaa, nyt on niin huonossa kohdassa että ei varmasti pysy paikallaan. Tullin lisäselvityspyyntökin tuli maanantaina, ens perjantaina pitäs olla toimitettuna rekisteritodistus, huh.. kiirettä pitää.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 29.1.2011 8:51

Se ois sitten putki asenneltu paikalleen ja katkenneen pultin kohalle piti laittaa alkuperäisen 10mm pultin tilalle 8mm läpipultti ja mutteri päähän + muutama rikka, loppukiristyskin tehty ja sehän toimii vuotamatta! Ahtopaineetkin nous entisestä 1.5-1.6bar -> 1.8-1.9bar ja vedot kasvoi jonkun verran. Eli on tainnut vuotaa ihan ostopäivästä alkaen. Nyt ei myöskään enää "vatkaa" ahtoja kun vitosvaihteella yrittää ajaa tasaisesti/pieni veto päällä, varsin onnistunut korjaus siis =)

Tänään sitten ois vuorossa etupuskurin ja etuvalojen irroitus.. otetaan myös neuvoja vastaan mitä tolle öljynpainekellolle kannattas tehdä, vähän kattelin ettei se mahdukkaan toiseen paikkaan kun on niin pitkä tuo adapterihässäkkä, aattelin jos jotain muovisuojaa kehittelis tuohon päälle popniiteillä tms.

Kuva

Nii juu ja tulihan tuo pohjakin pikamassattua eilen vielä illan päätteeks

ennen:
Kuva

ja jälkeen:

Kuva
http://faior.miumau.net/Evo/pohjajalkeen.jpg
http://faior.miumau.net/Evo/pohjajalkeen3.jpg

Rälläkällä ja porakoneraspilla enimmät paskat pois ja korroosionestoaineet ja massat päälle.. jäihän sinne vähän ruostetta väliin, mutta välttää mulle ja en usko että minun aikana ruostuis enää mihinkään.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 1.2.2011 19:49

Jepulis jee, sehän ois sitten katsastettu ja läpi meni, lukuunottamatta toista etuiskaria joka oli aivan paskana. 10% anto testeri enää sille, kun muissa oli 80%, eli se menee vaihtoon ja sitten saan kilvet :) Kaikki muut hilppeet meni läpi täysin ja mitään muita vikoja ei löytynyt, päästöt tosi hyvät ja vikakoodejakaan ei ollut. Ja 5-paikkanen tuli suoraan, ei tarvinnu ees niitä mitsun todistuksia onneks.

Vaan olipahan viikonloppu kun joutu piiikkasen monta asiaa laittamaan, mutta nyt alkaa sitten helpottamaan. Katinkin otin jo irti. Valoille rakentamani korkeudensäädinpotikka toimii loistavasti näidenkin valojen kanssa, näillä ohjeilla siis: http://www.mitsubishiclubfinland.com/ke ... #msg184094

Tämän näkönen noilla lainavaloilla

Kuva

Katti ja dekatti maalattuna
Kuva

ja vielä mittareistaki kuva kun tuli otettuu
Kuva

Vähän mietinnässä mitä sille iskarille tekis.. tiskiltä ostettuna maksaa 430euroa.. melkein ois jo sama ostaa joku säädettävä alustasarja tuohon kun tuo peräpää tuntuu jotenkin muutenkin olevan alempana kun etupää.. :/

Kipe_
-
Viestit: 262
Liittynyt: 21.7.2007 16:59

ViestiKirjoittaja Kipe_ » 1.2.2011 20:22

Vähän mietinnässä mitä sille iskarille tekis.. tiskiltä ostettuna maksaa 430euroa.. melkein ois jo sama ostaa joku säädettävä alustasarja tuohon kun tuo peräpää tuntuu jotenkin muutenkin olevan alempana kun etupää.. :/


Nuilla evojen orkkis-iskareilla ei ole mitään arvoa, eikä ne kestä loputtomiin uudetkaan.

Eli etsi mitsuclubilta joltakin käytetty iskari pilkkahintaan ja laita myöhemmin kunnon alusta tai laita se alusta hetimmiten.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 1.2.2011 20:34

Nuilla evojen orkkis-iskareilla ei ole mitään arvoa, eikä ne kestä loputtomiin uudetkaan.

Eli etsi mitsuclubilta joltakin käytetty iskari pilkkahintaan ja laita myöhemmin kunnon alusta tai laita se alusta hetimmiten.


Jeps, oikeassa oot. On tässä muutama kysely tullu heitettyä nyt pariin paikkaan.. katotaan jos irtois jostain, on toi uus vähän turhan tyyris kyllä. TEIN:n jousethan tässä jo onkin.

Pellikka
-
Viestit: 1220
Liittynyt: 19.11.2006 16:26

ViestiKirjoittaja Pellikka » 2.2.2011 20:23

Onko nuo iskarit purettavat? Itellä mersussa evo 9:n etuiskarit ja ne on purettavat. Osien hinnoista ei tosin mitään hajuakaan. Vänkärin puoli on sohlo eli voisin sulta sen toisen ostaa, jos kiinnostaa myydä.

puerco
-
Viestit: 1641
Liittynyt: 7.10.2003 17:21
Viesti:

ViestiKirjoittaja puerco » 3.2.2011 10:03

Kummastuttaa nuo ahtopaineet sulla ? Onkos ECU säädetty jossain sun toimesta ? tai vanhan omistajan toimesta.

Oma vanha kasi ei ahtanut vakiona kuin 1.4bar max. Kun vaihdoin putkiston alusta asti 3" ilman katteja niin ahdot peakkasi 1,7bar ilman säätöä. Paljon en uskaltanut ilman säätöä kaasua painaa kun alkoi jo nakuttamaan ja kävi laihalla. Säädön jälkeen PEAK ahdot oli 1,6-1,7ja vetoja tuli sen 369hp/517nm harisen penkissä.

Kannattaa kokeilla että paljon se kone oikeasti ahtaa jollain tarkalla ahtomittarilla.. tuo nykyinen näyttää olevan sellaista mallia joka helpolla heittää 0,2bar:ia.

Laajakaista lambdaa suosittelen myös asennettavaksi.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 3.2.2011 22:47

---
Viimeksi muokannut firetys, 29.7.2011 0:40. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 13.2.2011 3:59

Jees, se ois sitten iskariki vaihettu ja öljynpaineanturiongelmakin ratkaistu :)

Maanantaina sitten varmaan konttorille tarkastuskäynnille ja kilvet tilaukseen.. paranihan tuo ajettavuuskin "hieman" kun sai toimivan iskarin, ilmeisesti ollut ostosta asti rikki.

Öljynpainekellon tilalle laitettu letku ja itse kello konehuoneeseen, onnistui pirun kivuttomasti
http://faior.miumau.net/Evo/linjaveto.jpg

Ja kellon yläpää
http://faior.miumau.net/Evo/linjavetoyla.jpg

Vanha ja "uusi" iskari, joutu vielä uudelleen purkamaan koko asennuksen kun unohtui linjata oikein jousilautanen ja iskarin yläpäälaakeri, kaksi reikää siis pitää olla linjassaan oikein, että tulee kunnolla asennetuksi, muuten kuuluu rattia kääntäessä pongahdus kun laakeri ei liiku jousen mukana oikein
http://faior.miumau.net/Evo/iskarit.jpg

Ja sitten vielä yks työmaakuva..
http://faior.miumau.net/Evo/evotyo.jpg[/b]

mustonenj
-
Viestit: 396
Liittynyt: 15.6.2005 14:54

ViestiKirjoittaja mustonenj » 13.2.2011 18:05

silmään kyllä pisti noi johtoviritykset, hyhhyh..

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 13.2.2011 19:18

Haha mustonen, sinuna olisin ihan hiljaa noista "virityksistäs" =D

btw, jos on jotain asiaa, niin voit ihan multa kysyä suoraan, eikä eukon kautta ;)

ja nuo johtohärdellit on ihan vaan ajovalojen korkeudensäädölle, että ne on tuossa vain väliaikaisesti kun lainavalot lähtee. Sikäli kun sillä on mitään merkitystä edes.. vaan kaippa sitä tässäkin pitäs ne BBS:t pirummoisella huulella olla, jotta välttäis..

mustonenj
-
Viestit: 396
Liittynyt: 15.6.2005 14:54

ViestiKirjoittaja mustonenj » 13.2.2011 21:55

anteeksi mitä, voit toki kertoa yv:llä jos jokin asia nakertaa? :D
kai nyt palautetta saa antaa ilman että vedetään pussillinen herneitä nenään. kun näköjään taitoa löytyy, niin ihan sillä ihmettelin tuota johdotusta. ja ehkä tälläseen menee mieluummin rotaa tms vannetta eikä sitä beebeeässää.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 13.2.2011 22:08

Sinähän se oot ollu kiinnostunu golffiin liittyvistä seikoista, niin oisit ihmeessä suoraan multa kysyny jos joku asia painaa. ;)

Mutta joo, kuten sanoin noi johdot lähtee tosta kunhan tulee lämpimät ilmat ja kehtaa irrotella puskurin, valot ja vaihtaa takasin nuo alkuperäset. Vähän kyllä silti haiskahtaa hakemalla haetulta kettuilulta vain, kuten aina. :D

Jusa101
-
Viestit: 260
Liittynyt: 3.12.2008 12:02

ViestiKirjoittaja Jusa101 » 13.2.2011 23:55

Tähän väliin sanon että kyllähän nuo sähkötyöt omaankin silmään pisti kun kuvia katselin mutta jos väliaikaisia ovat niin ymmärtäähän sen sitten. Mutta tosiaan ei voi olla korostamatta sähköjen asiallisuuden perään, sen verran karmeita sätöstyksiä tullut nähtyä kaksipyöräisistä autoihin... :D

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 23.2.2011 0:54

http://faior.miumau.net/Evo/hilppeet.jpg

Semmosia sitten viikonlopuks.. elikkä 15tkm ajettu AYC pumppu ja uusi laajakaistalambda+mittari pitäs laitella. Sain myös suomikilvet autoon, nekin vois kiinnitellä viikonloppuna kun näyttäs lauhtuvan kelitkin.

Pitänee myös vaihtaa alkuperäset valot takasin ja kääntää niiden valokuvio kuhan kerkee.

AYC pumppu on siis ollut alusta asti paskana tässä, moottori palanut, toivottavasti asennus sujuis kivuttomasti.. joutuu kuiteskin turvautumaan vielä mitsun korjaamoon sen ilmaamisen kanssa, eli menee varmaan pari viikkoa ennenkun ton saa kokonaan toimivaksi.

Seosmittari varmaan menee ohjauspyörän taakse, joku sopiva 1-mittariteline ja pultti varmaan riittää siihen..

luukkonen
-
Viestit: 101
Liittynyt: 23.10.2006 20:20

ViestiKirjoittaja luukkonen » 23.2.2011 8:38

Toi hydrauliikka letku on aikasta järeä noille sun paineille!? :) Tuonki ku ois tehny yks rättisestä niin olisi huomattavasti notkeampaa, mutta paras ois ollut teräspunos teflonletku...

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 23.2.2011 10:58

Totta kyllä, sattu vaan hyllystä löytymään noiden metsäkoneiden paineletkua niin laitoin sitten siitä. Mutta hyvin noi pienet vielä taipuu ja ei ihan pienestä hätkähdä ;)

Spex
-
Viestit: 48
Liittynyt: 2.2.2010 12:55

ViestiKirjoittaja Spex » 23.2.2011 16:25

Mitäs se haittaa, jos tekee hieman yiljäreesti? Kestääpähän ainakin.

luukkonen
-
Viestit: 101
Liittynyt: 23.10.2006 20:20

ViestiKirjoittaja luukkonen » 24.2.2011 14:06

Eihän se haittaa, lähinnä nauratti, kun letku kestää jatkuvaa painetta sen 400bar ja räjähdyspainekki on 1600bar niin hieman liioteltu! :) Mutta jos sitä sattu hyllyssä olemaan niin miksi ei...

stat
-
Viestit: 62
Liittynyt: 8.4.2009 16:52

ViestiKirjoittaja stat » 24.2.2011 21:53

Niin ja sitten kun tietää, että tollanen "tavallinen" hydrauliletku, kuten tuo Manuli Tractor/2T ei välttämättä kestä moottoriöljyjä kovin pitkään, niin onhan se ihan hyvä valinta ;)

Tietysti, jos paine ja lämpötila pysyy matalina saattaahan se tuokin kestää, mutta mahdotonta sanoa mitä sieltä sisäputkesta irtoaa, jos öljy on kovin aggessiivinen.

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 24.2.2011 23:12

stat

Niin ja sitten kun tietää, että tollanen "tavallinen" hydrauliletku, kuten tuo Manuli Tractor/2T ei välttämättä kestä moottoriöljyjä kovin pitkään, niin onhan se ihan hyvä valinta ;)


Jahas, onkos jotain faktaakin tästä?

luukkonen
-
Viestit: 101
Liittynyt: 23.10.2006 20:20

ViestiKirjoittaja luukkonen » 25.2.2011 7:25

Kyllä se varmaan sen öljyn kestää, mutta lämpöähän tollanen letku kestää sen 100c ja jos altistuu pitkän kuumalle niin saattaa mennä yllättävän nopeasti korpuksi ja alkaa vuotamaan...

Kyllä se siinä kestää, ellet vedä putki punasena koko päivää radalla pitkin kesää...

firetys
-
Viestit: 31
Liittynyt: 25.9.2010 16:07

ViestiKirjoittaja firetys » 25.2.2011 10:29

Joop, lueskelin miekin tuosta vähän enemmän ja näyttäs 100-135C olevan lämpöalue vähän riippuen valmistajasta. Lisäksi näyttäs kestävän mineraaliöljyjä ja sitähän tämä Castrolin Magnatec öljy pääasiassa on, jota siis käytän ja tulen käyttämään.


Palaa sivulle “Kävijöiden kalusto”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa