Golf 2. 1.9 TD kone

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Jassa
-
Viestit: 10
Liittynyt: 28.12.2010 20:48

Golf 2. 1.9 TD kone

ViestiKirjoittaja Jassa » 15.1.2011 17:31

Pitäskö olla perjaateessa kiinikeistä bolt-on homma tommonen AAZ kone lyödä keulille?
Entäs tommonen Skoda feliciean 1.9Td kone. Mittään mahdollisuuksia saada kakkiksen keulille? Saisin TODELLA halvalla tommosen skodan koneen ja rupesin miettimään että onko käytetty samoja koneita noissa, Kuitenki semmosia skodia jotka tehty yhteistyössä VW kanssa.

htm
-
Viestit: 407
Liittynyt: 11.12.2008 21:09

ViestiKirjoittaja htm » 15.1.2011 20:28

Enpä oo kuullut, että feliciassa ois turbo-konetta. Kerro toki lisää, jos tällainenkin on olemassa. Felician konehan on kallistettu eteenpäin ja sit Golfissa taaksepäin, mistä voi päätellä, että esim. moottorin kannakkeet täytyy soveltaa vanhasta koneesta jne. Kannattaa silmäillä tuotakin keskustelua http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=145950.

Lähes kaikki muut 1,9 (T)D luovuttajat ovat helpompia, helpoimpana tietenkin Toledo, joka hyödyntää kakkiksen ratkaisuja todella paljon.

AAZ:n asentamisen vaikeus riippuu vähän esim. siitä, onko vastaanottavassa golfissa uudemmat vai vanhemmat sähköt. Ei vanhempien sähköjenkään kanssa kyllä tarvitse paljoa lisää soveltaa. Erittäin helppo homma kaiken kaikkiaan. Mainittakoon nyt vielä selvyyden vuoksi se, että Feliciassa on käsittääkseni (ja myös wikipedian mukaan
http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Felicia) ollut vain AEF-tyyppistä vaparikonetta.

Jassa
-
Viestit: 10
Liittynyt: 28.12.2010 20:48

ViestiKirjoittaja Jassa » 15.1.2011 20:45

Kuitenkin mahdollista saada se kone sinne? Mites laatikko ratkasut felician laatikko? Tuo turbo maininta tuli tuohon ihan automaatisesti, jälkeenpäin turbotettu kone.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 53 vierailijaa