Hmjooo.. Kolmosgolffi, 1.8-litrasella koneella on taas alkanut temppuilemaan. Kun on seisonut jonku päivän-pari tai on ollut kuumassa auringonpaisteessa parisen tuntia, käynnistyksen jälkeen hieman oikkuilee. Lähtee välillä vähän laiskanpuoleisesti käyntiin ja tyhjäkäynti aika alhainen, jos kaasua painaa vähänkään liikaa, meinaa sammua. Hetken käytyään näin, tyhjäkäynti nousee yhtäkkiä 1000 kieppeille ja homma pelittää ja vastaa kaasuun, kuten pitääkin.. Tänään parin päivän seisomisen jälkeen kävin starttaamassa, kävi kolmella jonkun aikaa, mutta hetken kuluttua alkoi taas kehräämään, kuten pitäiskin. Silloin tällöin käynnistyksen jälkeen käy kolmella ihan hetkisen vain, useammin käy alhaisella tyhjäkäynnillä ja vähän huonosti, mutta joskus käynnistyksen jälkeen ongelmaa ei ole ollenkaan, varsinkin viileinä päivinä ja kun on vuorokauden sisällä ajeltu.
Välillä on ollut myös sellasta ongelmaa, että varsinkin kuumana kesäpäivänä kun auton käynnistää, ajelee hetken, sammuttaa ja käynnistää uudelleen, kierrokset jäävät tyhjäkäynnillä 2 tonniin kun on kerran antanut kaasua ja päästänyt kaasun... Kun lähtee liikkeelle, tyhjäkäynti laskee takaisin normaaleihin lukuihin, jos päästää tyhjäkäynnille alle 2000 kierroksilla. Jos kierroksia 2000 tai enemmän, jää kierrokset taas 2000... Tätä jatkuu yleensä jonkin aikaa, kunnes taas homma toimii kuten pitääkin.. Niin ja tyhjäkäynti on kyllä tasaista yleensä varsinkin hetken ajamisen jälkeen, mutta vaihtelee sillointällöin tasoilla 800-1000-1100. Vaihtuu aina yhtäkkisesti tasolta toiselle..
Jonkin aikaa käytyään tuo on kuitenkin yleensä ruvennut pelittämään ihan kuten pitääkin kaikilta osin ja ajon aikana ei ongelmia yleensä. On tässä kuitenkin tupannut vuotaa jäähdytinnestettä jonkin verran, ei kuitenkaan öljyn sekaan!
Vaikea selittää, mutta tommosta ongelmaa tuupannut vastaan. Toivottavasti sai jotain selvää? Mistähän lie kysymys, ja millaisin toimenpitein homma kuntoon? Virranjakaja, tulpat ja tulpanjohdot ovat varmaan ne mistä kannattaa aloittaa, mutta pelkäänpä, että vikaa taitaa nyt olla muuallakin?? Veikkauksia on tullut mm. viallisesta moottorin lämpöanturista ja se menee kyllä lähipäivinä vaihtoon!
Kolmosgolffissa vikaa.. taas.
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 30 vierailijaa