TT:n etuputken/downpipen vaihto

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

pottifemma
-
Viestit: 350
Liittynyt: 31.10.2004 18:06

TT:n etuputken/downpipen vaihto

ViestiKirjoittaja pottifemma » 10.5.2010 13:56

Eli veljen tt:n (225hp) etuputken joustin osa vuotaa jonkun verran ja se pitäisi vaihtaa. Onko porukalla hyviä neuvoja tähän operaatioon. Kumpi näistä vaihtoehdoista olisi parempi A: uuden etuputken etsiminen purkaamoilta B: Ebayssa näyttäisi olevan edukkaasti tuollaisia "yksiosaisia" etuputkia alkuperäisen kaksiputkisen tilalle. C: Joku muu menetelmä esim pelkän joustin osan vaihtaminen leikkaa liimaa menetelmällä. Kiitos vastauksista etukäteen.

edit: eräs pakoputkikorjaamo ei suostunut putkea korjaamaan koska kuulemma putken irroittaminen vaatisi etuakseliston irroittamisen koska siellä turbon tienoolla ei ole tilaa työskennellä.

Rantalankila
-
Viestit: 115
Liittynyt: 26.10.2007 1:51

ViestiKirjoittaja Rantalankila » 10.5.2010 19:52

Mielenkiintoista, mielestäni on kuitenkin helpompi irroittaa putki, kuin että purkaa muut osat putken ympäriltä :-)

Haulla löytää ihmeen hyvin: http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=133084

PS. Minulla olisi alkuperäinen downpipe + katti myynnissä, samasta kohtaa revennyt. AUQ koneesta, tietääkseni pitäisi käydä myös TT:hen, käy myös Golf, Leon, A3. Jos tulee tarvetta niin pistä YV:tä.

Jonde
-
Viestit: 2089
Liittynyt: 23.7.2003 12:23

ViestiKirjoittaja Jonde » 10.5.2010 20:38

Nelivetoon on ihan oma putkensa jossa ei ole katteja, vaan liitos on ennen niitä.
Itse suosittelen http://store.42draftdesigns.com/Audi-TT ... p_119.html jos oikeasti tahtoo hyvän ja istuvan dp:n


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa