Jetta mk2 sähköhommia

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

Jetta mk2 sähköhommia

ViestiKirjoittaja Entris » 19.4.2010 12:47

Vaihdoin Jettaan RP:n tilalle Ventosta ABS-moottorin. Pari ongelmaa on vielä sähköhommien puolesta konetilassa.

1) ECU:n antama RPM-signaali ei ole oikeanlainen että kierroslukumittari toimisi mittaristossa. ABS:n puola on "kuiva", ja siinä paketissa on transistori samassa. Kierroslukumittarin johto pitäisi siis kytkeä suoraan puolalle mutta mihin terminaaliin se tulee kytkeä?

Sytytyspaketti on siis tämän näköinen:
Kuva
Transistorille terminaaleihin 1 ja 3 tulee jännite ja maadoitus, terminaalille 2 tulee sytytysohjaus ECU:lta. Luultavasti mun pitää siis kytkeä tuo kierroslukumittari puolalle menevään johtoon 1 tai 15. Kumpi se on?

2) Jäähdytysveden lämpömittari. Ylävesiletkussa on kaksi anturia samassa, mustalla kannella. Toinen on moottorinohjaukselle ja toinen mittaristolle. Minkälainen/värinen johto tulee mittaristolta konetilaan, että tiedän sen kytkeä ECU:n johtosarjaan?

3) Pakkivalot. Testasin hyppylangalla että pakkivalot syttyy kun pakkivalon liittimeen lyö hyppylangan. Sen jälkeen huitasin abikot liittimen tilalle ja kytkin sen vaihteiston pakkivaloliitäntään. Ongelma on kuitenkin nyt se, että pakki palaa kokoajan. Testasin yleismittarin piippauksella että vaihteiston liittimien välillä on tosiaan jatkuvuus kokoajan, tosin vastus on pienempi kun pakki on silmässä. Onko vaihdelaatikon pakkikytkin hajalla, vai pitääkö tuo kytkeä jotenkin toisin?

4) Öljynpaineen anturit. Näistä ei ole mitään käryä, moottorissa varmasti on ylä- ja alapaineanturit mutta missä ne sijaitsee ja mihin johtoihin ne pitää kytkeä?

Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata.

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 19.4.2010 14:15

Ongelma 1 on ratkaisu, näin.

Ideoita muihin ongelmiin?

Entris
-
Viestit: 1194
Liittynyt: 1.10.2005 12:37

ViestiKirjoittaja Entris » 19.4.2010 20:00

Menee vähän yksinpuheluksi mutta jos tämä joskus tulevaisuudessa jotain auttaa niin kerrotaan.

Jäähdytysveden lämpömittarille löytyi johdot, siitäkin huolimatta että niitä oli jatkettu rosvoliittimillä ja kääritty sähköerkat päälle.

Sama homma öljynpaineanturien kanssa. ABS-moottorissahan on anturit suodatinjalassa. Fyysisesti alempana oleva on alapaineanturi, joka maadoittaa silloin kun paine on alle anturin paineen (esim. kun moottori on sammuksissa) ja yläpaineanturi maadoittaa kun paine on yli raja-arvon (eli esim. kun moottori on käynnissä ja paineet on hyvät).

Pakkivalosta selvisi että vaihteiston valokytkin on viallinen.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 19 vierailijaa