Tätä foorumia jo muutaman vuoden seuranneena ajattelin jo kertaalleen aikanaan aloittamani esittelyn tehdä uudelleen.
Eli keväällä 2007 Golffi saapui Laakkoselle Tampereelle 1.4TSi myllyllä ja DSG vaihteistolla, varustelu tasona oli sportline. Heti ensi kädessä vaihdettiin alle KW Variante3 säädettävä. Musiikkilaitteita oli kertynyt jo edellisen auton ajoilta ja lisää ostettiin jonkun verran. Kesän aikana rakentelin ensimmäisen variaation kapiiniin ja se koostui Alpinen Iva-310 soittimesta, Alpinen prossusta ja digiboxista. Dls:ää taas oli kolmitie erillissarja , viisi vahvistinta ( 2xA6, A3, 2xA2), konttiin änkesin vielä neljä 10” Nobeliumia. Kesä meni rakennellessa ja vanteitakin pyöri alla useita sarjoja. Nyt taitaa alla olla kuudes kesävannesarja.
Jossakin välissä tilailin Slamitilta kynnyslistaa, Gti helmoja ja takapuskuria ja kangasmattoja. Jotenkin ajan kanssa kypsyi idea hieman jotenkin vajaan musiikkilaitteiston rakentamisesta uudelleen, olihan se ollut täydessä toiminta kunnossa jo puolisen vuotta. Joten ei muuta kuin Hifikonexiin Poriin… hakkaamaan rahaan johonkin muuhun kuin viinaan ja naisiin. Monen mietintähetken jälkeen jäljellä oli enää kaksi merkkiä MDS tai Alpine, no kaikki vaikutti kaikkeen ja lopulta päätös kääntyi Alpineen ja saihan kyseiseltä merkiltä kaikkea.
Uusi laitteisto sai luvan olla Iva-505, neljä sarjaa spx-17ref kakstiesarjoja, kolme typeX 12” subia ja kuusi pdx:n vahvistinta, pari niskatukinäyttöä, prossu ja digiboxi säilyivät ainoastaan samana. No taas tuli aloitettua rakentaminen alusta ja tavoitteena oli pitää mahdollisimman kliini ilme ilman suoria levypintoja.
Tulihan siitä valmistakin lopulta, hidasti hommaa vain kuin joutui kaikki tekemään yksin ja tulihan siinä yhtenä talvena rakennettua erääseen hopeiseen dodgeen humpat kaveriporukalla. Lisäksi hommaa hidasti se kun auto oli joka päivä ajossa, joten ainuttakaan yötä se ei maannut tallissa.
Keväällä kaveri tilasi saksan Ebaysta uuden gti-lookki puskurin keulalle, mutta ensi hurmion jälkeen kun aloin sovittamaan puskuria huomasin ettei se sopinut sinnepäikään, selvisi että puskuri olikin kaiketi tehty gti:n nokalle ja mulkkumirkeli alkoi laulamaan. Lopulta sain puskurin istumaan ja maalaukseen.
Kesällä alkoivat viimeisetkin hermot ”isojen vanteiden” ja ongelmallisen et:n kanssa mennä, matalaksi kun auton halusin ja aina sai kaaria olla vääntelemässä kun rengas otti edestä kiinni. Ensin annoin mankelia eteen ja kun kivat vanteet löytyi nettivaraosasta oli ne pakko saada. Nyt alla pyörii 17” RH:t ja Kw on niin matalalla kuin menee.
Tänä talven aikana ei mitään suurta tapahdu rakentamisen osalta. Vanteet leviävät, matalammaksi tahtoisin, mutta kun ei laske ja uusia jousiakaan ei viitsisi hankkia.


Sisä, sivu, etu, toinen.