On audi ruvennut pukkaamaan vaaleaa savua ulos, vaikka kone olisi lämmin... tässä listattuna oireita/mainitsemisen arvoisia juttuja:
Jäähdytysnestettä en ole havainnut vuotavan/katoavan, jotenka kansipahvi varmaankin kunnossa?
Entinen omistaja oli pihiydessään korjannut vuotavaa jäähdytintä paikkaussementillä(nyt kuitenkin vaihdettu uusi)
lämmöt ei nouse kuin 50-70 asteeseen
asia 2:
haju.
eli kun kone on lämmennyt alkaa autoon tulla sisälle semmoista h#%"etin pahan hajuista ilmaa.(muistuttaa ulkotulen steariinin hajua)
haju tulee sisään vain kun auto on paikallaan tai max 20km/h, ja vain sisälle; ulkopuolella ei haise yhtään...
epäilin itse öljypaloa, mutta kuten mainitsin, pakokaasu on vaaleaa... (samanlaista kuin yleensä kylmässä koneessa)
haju omasta mielestäni vähenee/loppuu kun sammuttaa sisätilan puhaltimen...
auto siis oli audi 80 quattro b4 2.0E rullattu 305 000km
audi 80 haisee ja savuttaa...
Valvoja: ffp jäsenet
Mittaristo saa näyttämänsä niin sanotusta multivika-anturista(multifunction sensor). Löytynee ylävesiletkun juuresta, 4-napainen muistaakseni.
Öljypalon haju tulee imusarjan päällä lainehtivasta ja käryävästä öljystä. Tyyppivika, tai ominaisuus ainakin 1.8 80 audeissa, ja varmaan 2.0 versioissakin. Paranee venttiilin kopan tiivisteen vaihdolla.
Öljypalon haju tulee imusarjan päällä lainehtivasta ja käryävästä öljystä. Tyyppivika, tai ominaisuus ainakin 1.8 80 audeissa, ja varmaan 2.0 versioissakin. Paranee venttiilin kopan tiivisteen vaihdolla.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa