Niinkuin otsikko jo sanoo, kylmänä kun käynnistää niin kierrokset on karvan verran yli 1000 ja neula pomppii mukavasti (kuin pilkillä). Hetken kuluttua käynti tasaantuu ja kierrokset putoavat karvan alle 800. Suoraan kylmiltään jos lähtee ajamaan niin niskat tulee kipeäksi, sen verta pahaa hyppybensaa löytyy. Mistä tuota vikaa voisi lähteä metsästämään?
Vaihdettu tulpat, imusarjan tiiviste ja suodattimet.
Sanotaan vielä että kylmänä kun käynnistää niin moottori käy ihan kuin kolmella pytyllä?
1.4 Golf 97 tyhjäkäynnin kanssa murheita
Valvoja: ffp jäsenet
Re: 1.4 Golf 97 tyhjäkäynnin kanssa murheita
Jibbo kirjoitti:Niinkuin otsikko jo sanoo, kylmänä kun käynnistää niin kierrokset on karvan verran yli 1000 ja neula pomppii mukavasti (kuin pilkillä). Hetken kuluttua käynti tasaantuu ja kierrokset putoavat karvan alle 800. Suoraan kylmiltään jos lähtee ajamaan niin niskat tulee kipeäksi, sen verta pahaa hyppybensaa löytyy. Mistä tuota vikaa voisi lähteä metsästämään?
Epäilen vian aiheuttajaksi lambda-anturia. Kyseisen osan toiminnan voi selvitellä mittailemalla jännitettä eri lämpötiloilla, mutta jännitevaihtelu on niin pientä (0 – 1 V) kotikäytössä mitattavaksi, että paras olisi mittauttaa korjaamolla oskilloskoopilla.
Jibbo kirjoitti:Sanotaan vielä että kylmänä kun käynnistää niin moottori käy ihan kuin kolmella pytyllä?
Osoita diagnoosisi käyvän toteen ottamalla kukin sytytystulpalle menevä johto vuorolleen irti. Mikäli moottorin käyntiääni ei jonkun neljän sylinterin kohdalla muutu, niin kyseinen sylinteri ei ole toiminnassa. Arvelisin vian aiheuttajaksi sytytyspuolaa.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa