Sisätilanlämmittimen läpivienti.

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Jarppa74
-
Viestit: 3
Liittynyt: 13.10.2009 16:26

Sisätilanlämmittimen läpivienti.

ViestiKirjoittaja Jarppa74 » 13.10.2009 16:31

Osaisko joku sanoa onko Audi A3 1.4Tfsi -08:ssa sisätilanlämmitimen johdolle valmista reikää läpivientiin ja jos on niin missä kohtaan? Vai pitääkö itse porata reikä kyseiselle johdolle?

Kiitän asiallisista vastauksista etukäteen.

Jarppa74
-
Viestit: 3
Liittynyt: 13.10.2009 16:26

ViestiKirjoittaja Jarppa74 » 15.10.2009 18:47

Eikös tosiaan kellään tietoa ylläolevaan kysymykseen?
Jotain löysin netistä mutta nekin oli vanhempiin malleihin. Onkohan niissä läpivienti samassa paikassa?

ConD
-
Viestit: 805
Liittynyt: 13.10.2008 8:12

ViestiKirjoittaja ConD » 15.10.2009 18:58

Omaan 4-golfiin asensin vuosi sitten sisähaaran itse. Defan suositus oli tuoda piuha läpi kuskin jalkatilasta samasta reiästä mistä kulkee jotakuinkin kaikki muutkin kabiinin sähköt. Eipä ollut kovin optimi paikka tuo, sillä kaapelia olisi vaadittu useampia metrejä kun nyt mentiin lyhkäisimmällä haaroitussarjalla.

Omassani toin letkun raitisilmasuodattimen alta apukuskin edestä, niinkuin olen kuullut myöhemmin muuallakin tehtävän. Eli tarinan opetus: Netin ohjeet eivät ole täydellisen kaikkitietäviä. Toisaalta jos läpivienti onnistuu läheltä apukuskin jalkatilaa minne todennäköisesti pistokkeen asennatkin, kannattaa se koittaa suorittaa läheltä sitä.

Pienellä etsimisellä löysin valmiin läpiviennin jossa oli kumitulppa valmiina. Kannattaa siis kaverin kanssa moista lähtä etsimään sieltä apukuskin edestä tulipellistä. Toinen konehuoneessa, toinen jalkatilassa kojelaudan alla. Toivottavasti paikka löytyy järkevästi.

Simeoni
-
Viestit: 536
Liittynyt: 26.10.2008 7:11

ViestiKirjoittaja Simeoni » 15.10.2009 20:02

Ainakin IV golffissa on mukavasti tilaa tehdä ihan oma reikä tulipeltiin apukuskin jalkatilasta, että sinne vaan rohkeasti silmäilemään... ;)
Eipä kai tuo "uudempi" A3 voi hirveästi erota vanhemmasta ainakaan näiltä osin....

ConD: itellä oli cacacacalixin haarotussarja, ja johtoa jäi vaikka naapuriinkin asti jaettavaksi.. :D

ConD
-
Viestit: 805
Liittynyt: 13.10.2008 8:12

ViestiKirjoittaja ConD » 15.10.2009 22:01

Silmäilin Defan ohjeita, ja sieltä kuskin jalkatilasta kytkinpolkimen yläpuolelta se läpivienti suositellaan uudemmassakin A3:ssa tekemään. -08 vuosimalli ei taida olla kuin Faceliftattu 05-> mallista niin tuskin läpivienti kovasti on muuttunut.

Silti kannattaa katsella tuolta apukuskin jalkatilasta/kojiksen sisältä mahdollisuutta läpivientiin ellei omista panssarikaapelivarastoa. :) Olisikohan Defassa tullut haaroitussarjan mukana 2x1m tuota "ylimääräistä" panssarikaapelia normi johtosarjan lisäksi. Jotakuinkin justiinsa sain pistokkeen asennettua.

Mutta miten tahansa tuon läpiviennin tekeekin, kannattaa johto asentaa siten että se "kaataa" konehuonetta kohti jolloin mahdollisesti kastuva johto ei kastele sisätiloja. Isäukolla kävi näin liikkeen asentaman sisähaaran kanssa, ja kuivailut eivät järin nopea toimenpide ollut. Viikonverran taisi auto olla kuivauksessa.

Jarppa74
-
Viestit: 3
Liittynyt: 13.10.2009 16:26

ViestiKirjoittaja Jarppa74 » 16.10.2009 15:10

Jeps. Kiitän näistä vihjeistä ja taidan viikonloppuna (heti kun on aikaa) alkaa etsii apukuskin puolelta ensimmäisenä.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 101 vierailijaa