Täytyypä ihan kehaista viimeisintä hankintaa tähän kärryyn. Tuossa muutama viikko sitten selailin VWvortexia ja vastaan tuli jutustelua vaihdevivuston nivelistä. Asia kiinnosti lähinnä siksi, kun nuo konehuoneen puolella muovinivelet olivat jo aika pahasti kuluneet ja se näkyi kepissä melkoisena ylimääräisenä sivuttaisliikkeenä. Myös ykköselle vaihto takkusi hieman, joskin tilanne parantui jonkun verran jo sillä, kun vaihdoin hiljattain laatikkoon tuoreet Mobil VS200:set.
No tuolla sitten oli kovasti hehkutusta tämmöisestä
MissingLinkZ-kitistä, josta en itse ollut aiemmin kuullutkaan. Tältäkin foorumilta koetin etsiskellä, josko jollakin olisi moisesta kokemuksia, mutten löytänyt. Lueskelin tuota sivustoa läpi ja selkisi, että noiden settien myyjä on amerikkalainen volkkariharrastaja, joka on perehtynyt ilmeisesti vähän syvällisemminkin noiden vivustojen toimintaan ja kaupannut tuollaisia jo vuodesta 2001 lähtien. Uuden metallinivelisen, säädettävän ja lisäpainolla varustetun vivuston lisäksi tuossa houkutteli myös samaan settiin kuuluva vaihdevälin lyhennin, joten niinhän siinä kävi että pakkohan moinen oli ihan piruuttaan tilata :) Kyseessä oli siis tuo A2e-kitti, joka toki äkkiseltään tuntui aika kalliilta (n. 80e postikuluineen), mutta toisaalta, eihän ne ihan ilmaisia ole ne Volkkarin alkuperäiset muovihilutkaan (+ tässä on tuo vaihdevälin lyhennys). Tuota koko sarjaahan ei ole pakko ostaa, vaan osiahan saa tilattua tuolta halutessaan vaikka yksitellen.
Tilaus lähti siis vetämään ja vastauskin tuli muutaman tunnin sisällä, maksu onnistui näppärästi PayPalin kautta. Melkoinen yllätys oli se, että jo viikon päästä tilauksestani postista tuli ilmoitus noudettavasta paketista, joka sisälsi nuo tilaamani osat! Lisäksi olin jo henkisesti varautunut siihen, että tullin kauttahan nämä menisivät ja hinnan päälle tulisi vielä alv:t. Palvelua voisi kehua siis varsin hyväksi.
Eipä siis muuta kuin sormet syyhyten asennushommiin, joka ei kovin vaativa operaatio ollut ja lisäksi tuolta sivuilta löytyy hyvät asennusohjeet. Irroitteli vaan vanhat vivut yksi kerrallaan, sääti uudet vivut samanmittaisiksi ja napsautteli paikalleen. Tuo vaihdevälin lyhennin asennetaan jatkeeksi alkuperäisen lattarautamallisen vivun päähän. Vaihtoehtoina on 25% tai 50% lyhennys, mutta toki tuon osan voi myös jättää halutessaan pois – itse otin tuon 25% käyttöön. Vivun asentoa muutin myös ohjeen mukaisesti hieman, jotta kulmasta tulee suorempi ja siten voima välittyy optimaalisesti. Itse nivelet asentuvat vivuston alkuperäisiin metallikuuliin. Nivelkuppien sisällä on jousirengas, jonka avulla se napsahtaa paikalleen pallon päälle ja lisäksi varmistukseksi tulee vielä erillinen sokka. Kun vivusto oli kasassa ja totesin edelleen vaihteidenkin löytyvän, niin vuorossa oli hienosäätö. Ohjeissa on hyvin kerrottu, mitä vipua pitää pidentää/lyhentää, jotta haluttu vaihde menee paremmin päälle. Säätö tapahtuu napsauttamalla nivel irti vivun toisesta päästä, pyöräyttämällä kierros haluttuun suuntaan ja vaikutuksen toteaminen koeajolenkillä. Muutaman säätökerran jälkeen säädöt alkoivat olemaan kohdallaan.
Muutama viikko on nyt tullut ajeltua tuolla ja ei voi muuta kuin suositella. Kepin välykset hävisivät lähes kokonaan, vaihteet menevät takkuilematta päälle ja lyhyempi vaihdeväli tekee vaihtamisesta nopeaa ja tarkkaa. Ihan kuin uudella autolla ajelisi :) Tuohon kittiinhän kuului myös kaksi vivustoon kuuluvaa teflon-puslaa, joita en vielä ole edes vaihtanut, kun niiden asentelu on aavistuksen hankalampaa ja tapahtuu auton alta käsin. En ole vielä kokeillut tuota 50% lyhennysasentoa, mutta oikeastaan tuo 25% on jo oikeastaan ihan sopiva.
Jos tuo hinta hirvittää ja viitsi nähdä hieman enemmän vaivaa, niin sinälläänhän tuollainen vivusto on aika helppo tehdä itsekin. Tuollaisia niveliä saa vaikka Biltemasta ja Mk3 Golffeissahan on jo alkuperäisenä tuollainen lisäpainolla varustettu vipu, joka sopii käsittääkseni suoraan myös mk2:een. Mikäli jotakuta kiinnostaa, niin voin käydä räpsimässä vielä kuvia tuosta asennetusta setistä.