Vieläkin tehottomampi SDi Cordoba

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

poosili
-
Viestit: 11
Liittynyt: 30.11.2005 17:23

Vieläkin tehottomampi SDi Cordoba

ViestiKirjoittaja poosili » 9.6.2009 0:02

Hei!

Tuli 2001-vuoden Cordobaan joku vika ja puolet tehoista lähti. Moottori toimii muuten normaalisti, mutta vääntöä ei tahdo olla. Vaihde vapaallakin kerää hiukan huonommin kierroksia. Muuten kone pelaa hyvin, ei savuta ja käynnistyy hyvin, eikä vikavalo pala.

Noissahan ei ole MAFia ollenkaan, joten yksi vikapaikka on poissa pelistä. Naftansuodattimen tyhjensin, eikä se auttanut. Vikakoodit pitäisi lukea nyt varmaankin ensi töiksi.

Voisiko pakokaasujen kierrätys tehdä tuollaista vikaa, ei kai? Joku anturi antaa mahdollisesti väärää tietoa ja syöttö on sen takia laihalla?

ramikoo
-
Viestit: 355
Liittynyt: 12.3.2009 21:27

ViestiKirjoittaja ramikoo » 9.6.2009 9:11

Moro
Veikkaisin että sulla on ihan sama vika kun mulla oli hetki sitten. Tsekkaa ekana ettei polttoaineletkuhässäkkä suodattimelta pumpulle vuoda tai ettei läpinäkyvässä letkussa ole ilmakuplia. Syynä tehotttomuuteen on se että kun pumppu ja sen anturit saa ilmaa niin ecu-menee vikatilaan eli limp modeen. Tällöin ecu suojaa moottoria vaurioilta ja rajoittaa tehoa, siis syöttöä. Siksi ei kulje sitäkään vähää.

Perinteisiä vuotopaikkoja on naftasuodattimen tyhjennyspropun o-rengas ja se järjetön letkuhässäkkä ennen pumppua. Vähennä letkuissa liitosten määrää ja lemmaroi huolella. Vaihda suodatin uuteen, älä osta halpaa tarvikeosaa, osta laadukas tarvike jo et muuta saa. Paras olis aito saksan- ei kiinan Bosch jos paikkakunnallasi on niitä myyvä liike. Ecu täytyy muistaakseni nollata vagcomilla, jahka saat ilmat ensin veke.

poosili
-
Viestit: 11
Liittynyt: 30.11.2005 17:23

ViestiKirjoittaja poosili » 9.6.2009 14:35

Joo pitää tsekata tuo polttoainelinja.

Voisko joku antaa imusarjan kuusiokolojen kiristysmomentin arvot? Oli melkoisesti karstaa imusarjassakin. Pitää samalla tulpata tuo EGR.

Kiitos!

poosili
-
Viestit: 11
Liittynyt: 30.11.2005 17:23

ViestiKirjoittaja poosili » 15.6.2009 11:08

No niin perjantaina ajelin auton "huoltopaikalta" kotiin. Kävin kaupassa hakemas olutta, niin heti ku käynnistin auton taas kaupan pihassa, niin kierrokset kävi parissa tonnissa ja jokin naksahti konehuoneessa ja kaikki pelas sen jälkeen normaalisti :)

Olisko arvauksia oliko kenties joku venttiili jumissa tai imusarjan läppä???

artsi20
-
Viestit: 29
Liittynyt: 31.1.2009 15:05
Viesti:

ViestiKirjoittaja artsi20 » 18.6.2009 15:59

Morjes. Vika on satavarmasti diagnosoitu. Ramikoo on oikeassa, mulla ja Ramilla oli sama ihan samoilla oireilla.

Käyppä lukemassa alla olevat jutut:
Täällä vastaava vika. http://www.ffp-motorsport.com/bb/viewto ... 28f1245828

Sitten myös olen tehnyt ongelmasta artikkelin kotisivuilleni.
http://volkswagengolfmk4.sytes.net/

Sieltä artikkeli: '2009 Ilmaa polttoainejärjestelmässä'


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa