volkswagen golf 1.3 vm 88

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

Jv^
-
Viestit: 83
Liittynyt: 1.9.2008 14:12

volkswagen golf 1.3 vm 88

ViestiKirjoittaja Jv^ » 26.1.2009 17:49

Terve tämä foorumi lieneekin kannattavin paikka kysästä kyseisestä autosta pikkasen.

Elikkäs mitä vikoja tälläisessä yleensä ollut? kaikissahan vikojan siitä ei pääse mutta jos jotai yleisempiä on niin kertokaa.

Mites ruosteet? suomiauto ois kyseessä.

ja kaikki muutenki kiinostava ois kivä tietää.

Ois yks auto tuossa vähän matkan päässä 500€ kyseisellä autolla on ajettu alle 200tkm niin ei ois paha hinta.

Matti_H
-
Viestit: 901
Liittynyt: 31.10.2007 18:11

ViestiKirjoittaja Matti_H » 26.1.2009 18:08

No ruosteitahan taitaa olla mm. helmat, ovien sisäreunat, peräluukku, kaaret, bensatankin täyttöluukun ympäristö.

Eihän tuo 1.3 mikään hirveä tykki ole mutta kyllähän se liikuttaa jo pientä koppaa. Osta ennemmin multa tuo toinen kakkis pois, alta 150tkm ajettu ja just jakoremppa tehty ;)

Jv^
-
Viestit: 83
Liittynyt: 1.9.2008 14:12

ViestiKirjoittaja Jv^ » 26.1.2009 18:36

Mistäs löydän tuon autosi?

Jv^
-
Viestit: 83
Liittynyt: 1.9.2008 14:12

ViestiKirjoittaja Jv^ » 26.1.2009 20:25

kertokaa nyt ihmeessä kokemuksia.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 26.1.2009 20:29

Laitetaan tuo tutuksi tullut lista kun nin kovasti haluat:
Golf II/Jetta 1984-92


etutukivarsien alapallonivelet väljät
raidetangon päät voivat olla väljät
jäähdytysnesteletkujen vuotoja
lämmityslaitteen kennovuotoja esiintynyt
vesipumppuvikoja (vika ilmenee aluksi jurinana)
kytkinvikoja
laturivikoja
käynnistysmoottorivikoja: solenoidi juuttuu
vanhemmissa yksilöissä ruostevaurioita kynnyskoteloissa, lokasuojien reunoissa ovien ja takaluukun alareunassa sekä helmapelleissä
jarruvikoja, levyt ruostuvat, jarrut laahaavat, jarrusatulat ja käsijarrun vivusto juuttuvat
etujarruletkut murtuvat
vesivuotoa ovista auton sisälle, oven sisällä oleva muovikalvo irtoaa ja tukkii alareunassa olevat valumareiät
moottorin öljyvuotoja
oikosulkuja releiden painetussa piirissä (ilmenee siten, että esim. lämmityslaitteen puhallin, äänitorvi ja takalasinlämmitin eivät toimi, vaikka sulakkeet ovat ehjät)
sähkötoiminen kaasutin reistailee
kaasuttimen kumilaippa murtuu
Mono-Jetronic suihkutusjärjestelmän ohjausosassa kontaktivikoja vuosimalleissa -88-90 (varmista, että korjaus tehty merkkikorjaamossa)
polttoainepumpun kaapeliliittimissä vikoja, polttoainepumpun relevikoja (rakennetta parannettu -91)
vuoto polttoainepumpun laipan tiivisteestä
venttiilikopan tiiviste vuotaa öljyä, joka voi tippua latausgeneraattorin päälle aiheuttaen sen vaurioitumisen (syynä voi olla nokka-akselin tiivisteen vuoto, öljyvuotoa voi aiheutua myös sylinterikannen tiivisteestä)
valokatkaisijavikoja
virtalukkovikoja
virranjakajavikoja: kannen sisäpuolelle muodostuu kosteutta, virranjakajan akselitiiviste voi vuotaa (tällöin öljy pääsee virranjakajan sisään ja koko virranjakaja joudutaan vaihtamaan)
hammastangon suojakumit rikki
vetonivelien suojuskumit rikki
ovien lukoissa vikoja
venttiilivarsien tiivisteet väljät (moottori savuttaa)
vanhemmissa Golfeissa sylinterikansi heikko kohta (rikkoutuu jo 100 000 kilometrissä)
jakohihnavikoja, vesipumpun käyttöpyörä kuluu
jäähdyttimen ja lämmityslaitteen kennovuotoja
öljypohja voi ruostua
joustintuen laakerin kumihela voi murtua
vaihteisto syöpyy malleissa, joissa moottorin maadoituskaapeli liitetty vaihteistoon
pyöränlaakerivikoja
etujarruletkut murtuneet
pakoputkistovuotoja

Jv^
-
Viestit: 83
Liittynyt: 1.9.2008 14:12

ViestiKirjoittaja Jv^ » 26.1.2009 20:40

no joo eiköhän se auto jää ainakin mun osalta osajallle.

Ketola
-
Viestit: 259
Liittynyt: 6.10.2007 21:54

ViestiKirjoittaja Ketola » 26.1.2009 23:34

Jos listan takia jää ostamatta niin vähän ihmetyttää. Meinaatko että monessa ton ikäsessä autossa on tyyppivikoja/esiintyneitä ongelmia paljon vähemmän?

Tai no tyyppiviat nyt tietenkin vois olla erikseen mutta eiköhän pointti tullu selväks

DOC
-
Viestit: 300
Liittynyt: 29.3.2006 22:54

ViestiKirjoittaja DOC » 26.1.2009 23:57

Jostain pitää aloittaa jos aikoo halvalla autolla ajaa. Osathan näihin G2:iin on halpoja. Kädet on sitten rasvassa aika tiuhaan ja Alfamerin manuaali kannattaa ostaa samalla kuin auto. Turhaan jätät osaajille, kun alat laittelemaan tulet itsekin osaajaksi.

500 on aika paljon rahaa kun joutuu heti alkaa korjaamaan, jos on katsastettu niin pitäis saada kyllä 200€:llä. Katsastamaton 0-50€ mutta sitä ei kannata ostaa kuin osiksi.

Matti_H
-
Viestit: 901
Liittynyt: 31.10.2007 18:11

ViestiKirjoittaja Matti_H » 27.1.2009 3:14

No tuo -87 löytyy tuosta kotipihalta Kainuusta. Ainut vain että molemmat kaaret, umpiot ja maski säpäleinä kun napsautin sen poron päälle :)

Leimaa kesäkuulle eikä mitään laitettavaa, tai ei ainakaan ollut kun viimeks käytettiin. Mikäli tuo kottero vielä pitempään mulla on niin käyn pitkän leiman hakemassa tuolle. :P

Maikki
-
Viestit: 1074
Liittynyt: 23.7.2003 10:59

ViestiKirjoittaja Maikki » 27.1.2009 8:33

Ilmeisesti ollaan ostamassa uutta autoa 500€:llä :)

20 vuotta vanhassa autossa on vikoja ennemmin tai myöhemmin. Kuitenkin kakkikset on senverran yksinkertaista tekniikkaa että niitä osaa korjata jollei ole peukalo ihan keskellä kämmentä.

- osta 1.6 tai 1.8 kaasari
- räpeltämätön / tuunaamaton
- hyvällä huoltohistorialla = mielellään vanhemmalta mieheltä jolla A4 mappi täynnä kuitteja aikajärjestyksessä ja jokainen tankkaus ruutuvihkoon merkittynä ;) ISO EI naisomistajalla olleelle tai amislookille jolla ollut 39 omistajaa ja wunderin haju vie tajunnan
- vaihtokaasarilla jolloin pääset eroon mystisestä 2E-2 tai 2E-3:sta puhumattakaan 1.6 kat version sähköohjatusta kaasarihelvetistä = BTDT

Mieluiten laita lisää rahaa ja osta III-koppanen viimeisiä vuosimalleja 96-97. 1.8 1-pisteruutta on ihan ikiliikkuja ja muutenkin sisältävät yksinkertaista tekniikkaa kuten rummut takana ja osat pitkälti samoja = halpoja kuin kakkiksessa.


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa