-91 vm corrado g60
pakokaasu päästöt tapissa: esim, co-11% ja hc-3000 lamda arvo, 0,67
käynti TODELLA epätasaista, mustaa pökää putkesta ja kulutus ajotietokoneen mukaan 30-99,9l/100km kylmänä käy jotenkin
uutta osaa:
-lamda anturi (ei bosch)
-sininen lämpöanturi
-ruskea bens.paine anturi
-tulpat,johdot,jakajan kansi ja pyörittäjä
-alipaine letku ohjausyksikölle (3mm paksu ja 1m pitkä)
-suuttimet tarkastettu ei vuoda läpi
-imusarjan tiiviste
-sytytystä yritetty säätää joka suuntaan
-ahdin huollettu (dopi)
-bens.paineen säädin tarkastettu
toivo alkaa loppua
antakaa kaikki mahdolliset vinkit!!
voiko alla digifantt ohj. yksikkö rikki???
jatkoa.
lambda anturin jodot ovat oiken ja se tyhjäkäynti moottori on puhdistettu kaksi kertaa.
bensa puolella ei ole vuotoja. boksiin tuleva liitin, siitä on mitattu kaikki singnaalit ja ne näyttää oikeilta, bens.paineen säädin voi olla rikki en ole mitannut paljonko antaa painetta suutintukkiin+ moottorin maadoitukset pitää tarkastaa.
muuten voi olla ohjausyksikön vaihto edessä!
ideoita??
corradon päästö/käyntiongelmat!!
Valvoja: ffp jäsenet
corradon päästö/käyntiongelmat!!
Viimeksi muokannut mikael_87, 28.5.2008 15:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
eli siis auto kuitenkin kulkee eteenpäin?? itellä päästöt kunnossa, mutta oletko tarkistanut että ei ole reikää ennen lamdaa, ilmanputsari ehjä/ puhdas? mikään bensa letku ei vuoda, voi imeä ilmaa sekaan..sit se tyhjäkäynnin säätöjuttu siinä venttilikopan päällä, sellanen kiiltävä..en muista nimeä, putsaa se..enempää en keksi nyt.. :)
Kuulostaisi hieman lambda-anturivialta, mutta jos lambda on vaihdettu ja johdot ovat ehjät (!), niin eipä tule mieleen muuta. Itsellä oli lambdan johdot todella haperoa parinkymmenen-kolmenkymmenen sentin matkalta. Pätkin pätkä kerrallaan pois, kunnes alkoi kupari olemaan kuparin väristä ja kuori notkeaa, ja uutta piuhaa tilalle ja taas mentiin.
Sanoit myös, että lambda ei ole bosch, joten olet varmaan joutunut tekemään uuden liittimen/tinaamaan johdot? Onko johdot varmasti oikein?
Sanoit myös, että lambda ei ole bosch, joten olet varmaan joutunut tekemään uuden liittimen/tinaamaan johdot? Onko johdot varmasti oikein?
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 29 vierailijaa